Ultravox – Quartet

Ultravox - Quartet

Ultravox – Quartet
1982  Chrysalis

1. Reap The Wild Wind
2. Serenade
3. Mine For Life
4. Hymn
5. Visions In Blue
6. When The Scream Subsides
7. We Came To Dance
8. Cut And Run
9. The Song (We Go)

Jeszcze nikt nie napisał o tej płycie na stronie a to jest moja druga ulubiona płyta U-Vox (po „Vienna”) więc postaram się nakreślić na jej temat parę słów. Ultravox to dla wielu (a na pewno dla mnie) grupa legendarna. Na stałe weszła do historii elektronicznego popu. Do dzisiaj płyt Midge Ure’a i kolegów słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pomimo upływu już 20 lat (jak ten czas leci!) od momentu zrealizowania i wydania „Quartet”, muzyka zawarta na nim moim zdaniem nie trąci myszką i brzmi zaskakująco świeżo. Sądzę, że niektóre gwiazdy współczesnego synth popu po wysłuchaniu „Qaurtet” i innych płyt Ultravox mogłyby się zacząć wstydzić. Muzyka Spocka czy And One nie może się równać ze starszymi produkcjami Ultravox.

Ciekawe jest też to, że moim zdaniem klasyczna również płyta „Visage” (w której nagraniu brał udział m.in. Midge Ure) brzmi dzisiaj już nieco archaicznie, a płyty Ultravox absolutnie nie. To jest chyba jakaś magia tego zespołu.

Muzyka na „Quartet” nie jest może tak porywająca jak ta z  „Vienny” (1980). Nie ma tutaj też takiego hitu jak „Dancing with tears in my eyes” na płycie „Lament” (1984). Ale nie ustepuje ona „Viennie” i moim zdaniem przewyższa „Lament”. „Quartet” to pozycja równa i solidna, bez słabych punktów, ale i bez nagrań szczególnie wyróżniających się. Choć i z niej pochodzi kilka przebojów (otwierający płytę „Reap the Wild Wind” a także „Hymn”, „Vision in blue” oraz „We Came to Dance”). Wszystkie nagrania zasługują więc na równą uwagę. „Quartet” to przykład dobrej nowo-romantycznej roboty, która przetrwała próbę czasu. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom elektronicznego popu i fanom „new romantic” oraz brzmień 80’s. [8/10]

Andrzej Korasiewicz
02.03.2002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *