Bronski Beat – The Age of Consent

Bronski Beat – The Age of Consent
1984/1996 – London Records 90 Ltd

1. Why?
2. Ain’t Necessarily So
3. Screaming
4. No More War
5. Love and Money
6. Smalltown Boy
7. Heatwave
8. Junk
9. Need a Man Blues
10. I feel Love
11. I feel Love – remix
12. Run from Love – remix
13. Hard Rain – remix
14. Memories
15. Puit D’Amour
16. Heatwave – remix

Kolejny remaster klasycznej płyty z lat 80-tych. Moim zdaniem album to prawdziwa perełka muzyki pop 80’s. Charakterystyczny (niektórzy powiedzą „pedałkowaty” – zresztą członkowie grupy byli zdeklarowanymi homoseksualistami) głos Jimmy Sommerville’a oraz oryginalne brzmienie płyty, mimo upływu wielu lat od chwili wydania, nie zestarzały się w ogóle. Album jest zbiorem przebojów a Bronski Beat dzięki płycie stał się  gwiazdą pierwszej wielkości europejskiej muzyki pop. „The Age of Consent” jest pierwszą i ostatnią płytą Bronski Beat, na której występuje Jimmy Sommerville. Po osiągnięciu sukcesu z zespołem rozpoczął karierę solową, z umiarkowanym jednak powodzeniem.

Płytę otwiera przebój „Why?”. Następny jest standard G.Gershwina „Ain’t Necessaily So”. Wykonanie tego numeru okazało się być strzałem w dziesiątkę. To jeden z ciekawszych utworów Bronski Beat a przede wszystkim jeden z większych przebojów grupy. Kariera Bronski Beat rozpoczęła się jednak od nagrania „Smalltown Boy” (numer 6 na płycie) oraz videoclipu nakręconego do niego. To właśnie dzięki „Smalltown Boy” zespół odniósł sukces, a cała płyta cieszyła się dużym powodzeniem. Utwór do dzisiaj jest zresztą grany przez wiele stacji radiowych.

Bardzo ciekawym numerem jest też nagranie „Heatwave” (numer 7 na płycie). Jak wszystkie utwory wykonywane przez Sommerville’a śpiewany jest falsetem a klimat kompozycji utrzymany jest nieco w stylistyce wodewilowej. Oryginalną płytę zamyka utwór „I Feel Love” – kompozycja G.Morodera, pierwotnie spopularyzowana przez Donne Summer. Wykonanie tej piosenki przez Bronski Beat z gościnnym udziałem M.Almonda było kolejnym sukcesem zespołu.

Na wznowieniu z 1996 roku znajduje się 6 bonusów. M.in. wydłużona wersja „I Fell Love” oraz remiks „Heatwave” a także nagrania, które nie zmieściły się na oryginalnym wydawnictwie. Dodatkowo podnoszą one wartość wydania. Płyta jest godna polecenie wszystkim miłośnikom brzmień lat 80-tych oraz fanom dobrej i niebanalnej muzyki pop. [7.5/10]

Andrzej Korasiewicz
23.03.2002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *