Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Visage - Visage

Visage - Visage
1980 Polydor Inc.

1. Visage
2. Blocks on Blocks
3. Dancer
4. Tar
5. Fade to Grey
6. Malpaso Man
7. Mind of a Toy
8. Moon Over Moscow
9. Visa-Age
10. Steps

Płyta zmieniła oblicze muzyki pop w pierwszej połowie lat 80. Steve Strange, prezenter dyskotekowy oraz grupa zaproszonych przez niego muzyków, m.in. Midge Ure, nagrała album, który stał się wzorcem dla innych przedstawicieli syntezatorowego popu i stylistyki "new romantic". W tym samym czasie ukazał się też album "Vienna" Ultravox i to był właśnie początek "new romantic".

Syntezator w tak dużej dawce był nowością na rynku pop. Wcześniej używano go sporadycznie, przeważały gitary oraz wesołe rockandrolowe piosenki w stylu Slade czy Sweet. Rewolucja punkowa obaliła dętych twórców progresywnego rocka w stylu Yes, a Steve Strange obalił mit buntu. Visage od samego początku był projektem pozbawionym jakiejkolwiek ideologii. Liczył się tylko taniec i dobra zabawa.

Sztandarowym nagraniem Visage uosabiającym cały nurt jest numer "Fade to Grey". Razem z tytułowym utworem Ultrovox z płyty "Vienna" to były hymny synth popu początku lat 80. Do dzisiaj tych nagrań słucha się znakomicie, choć trącą już trochę myszką. Od chwili debiutu Visage minęło 25 lat i nic dziwnego, że brzmienie ociekające syntezatorem, jako głównym instrumentem elektronicznym, musi być nieco archaiczne. Ale same kompozycje nadal są znakomite. Poznanie płyty jest musem dla każdego sympatyka synth popu. [9/10]

Andrzej Korasiewicz
23.02.2005 r.