Electro-popowy Suffocating Minds z nowymi utworami
Suffocating Minds to formacja pochodząca z belgijskiego Liege, która kocha lata 80. i w tym duchu tworzy kolejne nagrania. Grupa ma na swoim koncie demo "In A Different Life" (2013) oraz płytę "Second Life" wydaną własnym sumptem w 2017 roku. Obecnie skład zespołu tworzą trzej muzycy: Vincent Lemineur, Dawid Ninane - gitara basowa oraz Gregory Lacomble - instrumenty klawiszowe.
Po zrealizowaniu debiutanckiej płyty zespół skupił się na wydawaniu pojedyńczych singli, które dostępne są na oficjalnej stronie zespołu na Youtubie oraz w serwisach streamingowych. Od 2023 roku grupa wydała: "Distant City Lights", "Magic Trap", instrumentalny "Secret VHS", "Should you run away", "Darling", czy nową wersję "Soulmates", znaną wcześniej z płyty "In a different life". Najnowszym singlem jest "Diving Board".
Poniżej kilka słów zachęty na temat debiutanckiej płyty "Second Life" autorstwa Rafała Raf:
Tracklista:
1. Sweet & sour
2. It has been a long time
3. Second life
4. Lonely boy
5. Electrifying
6. Should i look above
7. Raven black
8. I dont care
9. I could become
10. Run free
11. Free fall
- Wszystkie utwory zostały napisane i skomponowane przez Vincenta Lemineura w jego domowym studiu.
- Miks i mastering wykonał Kevin Rudzik (Studio RED Recording)
- Okładka, grafika i zdjęcia tła książeczki zostały stworzone przez klawiszowca SFMD, Gregory'ego Lacomble'a.
- Zdjęcia portretów studyjnych wykonała Anne Stelen.
Po wydaniu pierwszego albumu „In a different life”, który bardziej przypominał luksusowe demo składające się z utworów powstałych w latach 2005–2010, wydany zresztą jako cdr, Suffocating Minds było już w stanie wyobrazić sobie „Second life” jako „prawdziwy album” i zapewniło sobie środki na wydanie go jako pełnoprawne wydawnictwo CD czyli: prawdziwe pudełko, książeczka z tekstami, zdjęcia w studiu i wyprzedaże w oficjalnych sklepach, piękna seria koncertów w latach 2017-2018. Wytłoczono 1000 egzemplarzy, a 3/4 zostało rozdystrybuowanych. Jesteśmy również bardzo dumni, że mogliśmy wyprodukować ten „tradycyjny” album CD tuż przed ustąpieniem tego formatu streamingowi wspomina po latach Vincent Lemineur lider, kompozytor autor muzyki SFMD.
Na pierwszy singiel zapowiadający wydanie albumu wybrano „Second life” i towarzyszył mu bardzo wyszukany klip nakręcony w profesjonalnych warunkach. Nakręcenie klipu prawie kosztowało jednak życie piosenkarza, ponieważ potłuczone szkło rozcięło mu nadgarstek z sekwencją, którą można było nakręcić tylko raz: ta scena pozostała w montażu oraz klipie. Sam utwór jest w klimacie synth electro popowym z dorym tempem oraz żywą perkusją.
„Sweet & sour” powstał pod koniec lat 90., na długo przed powstaniem Suffocating Minds. Teksty Vincent napisał w pokoju hotelowym w Sajgonie w 2000 roku, podczas miesięcznej podróży służbowej do Wietnamu: melancholia i rozpacz, które wyłaniają się z piosenki, zostały zainspirowane separacją od partnera na początku ich historii miłosnej... Wczesna wersja „Sweet & Sour” była jednym z trzech utworów na demie, który Vincent zabrał ze sobą do Londynu w 2001 roku, gdzie mieszkał przez 2 lata, aby pracować, doskonalić swój angielski i wzbogacać swoją kulturę muzyczną. Początek utworu jest spokojny i leniwy, aby w połowie wystrzelic dużą ilością dzwięków i szybkiego rytmu nadając utworowi idealne otwarcie albumu. Genialne intro przez cały ciąg płyty. Słychać tu gitarę prowadzącą, pózniej bas i perkusję.
„Run Free” był tematem teledysku nakręconego pomiędzy Los Angeles a Salt Lake City w 2019 roku. Jego zdjęcia przywołują audiowizualny wszechświat lat 80., który zaszczepił w głowach nastolatków stereotyp amerykańskiego snu… Gdzieś pomiędzy ironią a radością chodzenia po planie naszych ulubionych filmów i seriali.
„Free Fall”, utwór zamykający album, był tematem wersji akustycznej wyprodukowanej w całkowitym zamknięciu, a piosenka nabrała pełnego znaczenia, gdy przez pandemię przenieśliśmy się w nieznane. Istotne było dla nas kontynuowanie „bawić się razem”, aby poradzić sobie z sytuacją najlepiej, jak potrafimy. Tym razem w wersji wideo jako Lockdown version.
W utworach takich jak „Should i look above?”, który wciąga magią oraz ciepłą pulsującą elektroniką, mowa jest o nie patrzeniu za siebie, aby iść i wznieść się poza przeszłość, aby zostawić za sobą wszystko to, co nie jest już potrzebne. W „Electrifying” można już wyczuć pierwsze oznaki nadchodzącego trzeciego albumu, który przyjmuje kurs odwrotny do czasami melancholijnego synthpopowego „Second life”.
Cały album jest spójny, twórczy oraz bardzo atrakcyjny brzmieniowo pod względem aranżacji dzwięku, muzyki i pełnych emocji tekstów dotyczące miłości, bytu oraz rozmyślań. Wszystko to jest okraszone profesjonalną barwą i brzmieniem bardzo charakterystycznym dla zespołu oraz bardzo dojrzałą i ciekawą barwą wokalną wokalisty Vincenta Lemineur.