Informacje

ZAOBSERWUJ NAS

W hołdzie dla Klausa Nomi

W hołdzie dla Klausa Nomi

"Klaus Nomi Remixes" ukaże się 29 września 2023 r. Płyta jest hołdem dla zmarłego w 1983 roku na AIDS, kontrowersyjnego, niemieckiego artysty, który na przełomie lat 70. i 80. stał się częścią nowojorskiej bohemy. Klaus Nomi łączył w swojej twórczości elementy popu, nowej fali, piosenki kabaretowej i operowy wokal. Na płycie znajdzie się osiem remiksów jego utworów. Autorem jednego z nich jest Vince Clarke.

Tracklista:

1. The Cold Song (Arnaud Rebotini Remix)
2. Keys Of Life (The Hacker Remix)
3. ICUROK (Para One Remix)
4. Simple Man (Agar Agar Remix)
5. Nomi Song (Vince Clarke Remix)
6. Lightning Strikes (Flabaire Remix)
7. Keys Of Life (Canblaster Remix)
8. The Cold Song (Mud Deep Remix) 

OMD z nowym utworem i zapowiedzią koncertów w Polsce!

OMD z nowym utworem i zapowiedzią koncertów w Polsce!

Orchestral Manoeuvres in the Dark wystąpi na trzech koncertach w Polsce. Grupa zagra 6 lutego 2024 r. w klubie B90 w Gdańsku, 7 lutego w warszawskiej Stodole i 8 lutego w Krakowie. Bilety trafią do sprzedaży 22 września.

OMD opublikowała też drugi utwór z nadchodzącej płyty pt. "Slow Train", wraz z wideoklipem.

MIP (ex-Made In Poland) epką zapowiada płytę

MIP (ex-Made In Poland) epką zapowiada płytę

MIP wydał debiutancki singiel "Black Winter / Look Left Look Right", który ukazał się nakładem Requiem Records. Płyta, wydana w formacie specjalnej, wycinanej 7-calowej epki, ma limitowany nakład 50. egzemplarzy. MIP to projekt, powstały na fundamentach klasyków polskiej zimnej fali, formacji Made In Poland. W skład zespołu wchodzą: Artur Hajdasz (Made In Poland, Homo Twist, Püdelsi) a także  Sławomir Dżabi Leniart i Bodek Pezda, obaj znani z grania w ramach Agressivy 69, Heart & Soul, 2Cresky, a także jako producenci ostatniego albumu Edyty Bartosiewicz i 1984. Nieobecność w składzie MIP basisty Piotra Pawłowskiego, spowodowała, że grupa nie może posługiwać się nazwą Made in Poland (tak wcześniej umówili się muzycy dawnego Made In Poland). Stąd nazwa MIP wskazująca, że mamy do czynienia z nową grupą, ale jednocześnie delikatnie nawiązująca do tradycji Made In Poland. 

Epka „Black Winter/ Look Left Look Right” zwiastuje nadchodzący album  MIP. W nagraniu utworu „Look Left Look Right” wziął udział były basista Maanamu - Bodek Kowalewski. Zespół wyprodukował nagrania samodzielnie, ale mastering powierzył Timowi Debney’owi @ Fluid Mastering, znanemu ze współpracy z Killing Joke. Epkę promują dwa klipy. Muzycy do końca roku planują zakończyć produkcję albumu, na którym znajdzie się dziewięć utworów utrzymanych w stylistyce "sexy warm wave" - jak nazywa to Artur Hajdasz.

Andy Taylor wydał płytę solową

287 odsłon
Tagi:

Andy Taylor wydał płytę solową

Andy Taylor, gitarzysta, członek klasycznego składu Duran Duran w latach 1980–1986 i 2001–2006 a także The Power Station, wydał trzecią w swojej karierze płytę solową pt. "Man’s A Wolf To Man". To pierwsza jego długogrająca propozycja od 1990 roku. W 2022 roku artysta ujawnił, że od ośmiu lat walczy z rakiem prostaty. W tym roku wziął również udział w sesji nagraniowej nowej płyty Duran Duran, ale formalnie nie wrócił do składu grupy.

 

Singiel OMD w formacie fizycznym poprzedzi płytę

Singiel OMD w formacie fizycznym poprzedzi płytę

Najnowszy utwór Orchestral Manoeuvres in the Dark (OMD) pt. "Bauhaus Staircase", który jest dostępny od 22.08.2023 r. w serwisach cyfrowych zostanie również wydany w formacie fizycznym - jako 12' i 7' na winylu oraz CD. Singiel ukaże się 13 października a album 27 października 2023 r. Płyta zostanie wydana na winylu, CD oraz kasecie magnetofonowej.

Vince Clarke gra ambient

Vince Clarke gra ambient

Pierwszy solowy album Vince'a Clarke'a pt. „Songs of Silence” ukaże się 17 listopada 2023 r. Płyta będzie zawierała dziesięć instrumentalnych kompozycji utrzymanych w refleksyjnym, ambientalnym nastroju. W serwisach cyfrowych dostępny jest już jeden utwór pt. "The Lamentations of Jeremiah".

Przy tworzeniu płyty Vince kierował się dwiema zasadami – po pierwsze, dźwięki, które sam wygenerował na potrzeby albumu, będą pochodzić wyłącznie z Euroracka (rodzaj syntezatora modułowego wprowadzonego w połowie lat 90.), a po drugie, że każdy utwór będzie opierał się na jednym teamacie, zachowując jednak ten sam klucz w przypadku całości albumu. Powstałe utwory, dzięki manipulacji dźwiękowej w Eurorack, a następnie w Logic Pro, sprowadzają się do narracji bez słów, w których poczucie, generowanego przez syntezatory, kosmicznego oddalenia, jest często zakłócane przez surowe interwencje, przypominające ludzką rękę, pracującą wśród tej maszynerii.

Tracklista

Duran Duran z nowym singlem "Danse Macabre"

Duran Duran z nowym singlem "Danse Macabre"

Właśnie ukazał się nowy singiel Duran Duran pt. "Danse Macabre". To utwór tytułowy z nadchodzącej płyty Duran, która ukaże się 27.10.2023 r. Album zawiera trzynaście utworów, w tym tylko trzy nowe, kilka coverów i nowe wersje starszych własnych piosenek Duran Duran. "Danse Macabre" został zainspirowany specjalnym występem na Halloween, który zespół zagrał w zeszłym roku w Las Vegas. 

Zmiany w składzie Noise Gate Production

213 odsłon
Tagi:

Zmiany w składzie Noise Gate Production

Do polskiego projektu Noise Gate Production dołączył nowy muzyk - Mateusz Cywiński, klawiszowiec, gitarzysta i wokalista. Grupa działa na polskim rynku muzyki elektronicznej od 2000 roku - początkowo pod nazwą Cabaret. Ma na swoim koncie kilka płyt a także występ jako support m.in. przed Alphaville. Ostatnim wydanym albumem jest "Saligia" z 2022 r., na której zespół za pomocą dźwięków postanowił opisać Siedem Grzechów Głównych. Liderem projektu jest Jarosław Pawlik. 

Saligia (Studio Album) by Noise Gate Production

Classix Nouveaux wraca po 40 latach!

Classix Nouveaux wraca po 40 latach!

To już oficjalna informacja. Classix Nouveaux wyda 17 listopada 2023 r. płytę pt. "Batlle Cry"! To czwarty studyjny album Classix Nouveaux i pierwszy od ... 1983 roku. Album ukaże się nakładem Cherry Red Records i będzie zawierał dziewięć utworów, w tym siedem zupełnie nowych kompozycji oraz „Never Never Comes” i „Interlude/Inside Outside”, które zostały nagrane na nowo z myślą o XXI wieku. Według zapowiedzi zespołu, nowa muzyka Classix Nouveux będzie bardziej gitarowa. Sal Solo mówi o tym w następujący sposób:

„Powodem, dla którego powstał ten projekt po 40 latach, są tak naprawdę fani. Około 10 lat temu niektórzy fani Classix zaczęli tworzyć strony na Facebooku. Jednak zwróciliśmy na to uwagę dopiero kilka lat temu. Zdaliśmy sobie wtedy sprawę, że ci ludzie są naprawdę oddani zespołowi i postanowiliśmy dać im coś w rodzaju prezentu urodzinowego. 

Powiedziałem chłopakom: „Dlaczego nie nagramy razem i nie zaskoczymy fanów?”. Wszyscy zgodzili się, więc zrobiliśmy szybki remake jednej z naszych starych piosenek „Inside Outside” i ku naszemu zdziwieniu wszyscy od razu zaczęli mówić o nowym materiale!

OMD z nowym singlem i zapowiedzią płyty!

OMD z nowym singlem i zapowiedzią płyty!

Orchestral Manoeuvres in the Dark (OMD) zapowiedział wydanie nowego singla pt. "Bauhaus Staircase", który będzie miał premierę w serwisie YouTube we wtorek 22 sierpnia o godz. 19:00 (czasu Wielkiej Brytanii). Po premierze utwór będzie dostępny we wszystkich serwisach streamingowych. Informacje na temat nowego albumu, OMD ujawni w środę o godz. 9 rano (czasu Wielkiej Brytanii).

edit: "Bauhaus Staircase" ukaże się 27 października 2023 r.

T.R.H. ukaże się w Requiem Records

153 odsłon
Tagi:

T.R.H. ukaże się w Requiem Records

Według informacji przekazanych przez Łukasza Pawlaka, jesienią 2023 roku ukaże się dwupłytowy materiał grupy T.R.H. (Their Royal Highnesses) – polskiego zespołu z kręgu goth rocka, który powstał w 1991 roku w Lubinie. Grupa wystąpiła na pierwszej edycji Castle Party w 1994 roku (była jednym z inicjatorów powstania festiwalu) a także kilku kolejnych. Ma na swoim koncie demo wydane na kasecie "Unshaken World" (1991) oraz album "Apocalypse" (1998) w formacie cdr. Oba materiały mają ukazać się w Requiem Records w ramach Archive Series.

Trzeci utwór Slowdive z nowej płyty

Trzeci utwór Slowdive z nowej płyty

Slowdive zaprezentowali trzeci nowy numer pt. "The Slab". Nagranie pochodzi  z nadchodzącej płyty "Everything Is Alive", która będzie miała premierę 1 września. Według zapowiedzi muzyków, utwór "The Slab" jest „najcięższym na płycie i jak sama nazwa wskazuje, chcieliśmy, aby sprawiał wrażenie wielkiego kawałka muzyki” – mówi Neil Halstead w komunikacie prasowym. „Chcieliśmy, żeby było bardzo gęsto”. 

"The Gift" Midge Ure'a w ekstra wydaniu

"The Gift" Midge Ure'a w ekstra wydaniu

Debiutancka, solowa płyta Midge Ure'a (Ultravox) pt. "The Gift" (1986) zostanie wznowiona w rozbudowanym wydaniu 4CD Deluxe Edition. Wydawnictwo będzie zawierać m.in. zdjęcia „In Conversation with Midge Ure”, niealbumowe single „Call of The Wild”, „No Regrets” i „After A Fashion”, remiksy 12”, nagrania domowe, sesję radiową BBC oraz nowo zmiksowany koncert „The Gift Live at Wembley 1985”.

Album dostępny będzie również na winylu jako "Expanded 2LP Red Vinyl" z bonusową płytą z remiksami. W sklepie internetowym Midge Ure'a dostępne będzie także ekskluzywne, limitowane wydanie na dwóch winylach koncertu „The Gift Live at Wembley 1985”. Płyty ukażą się 22 września 2023 r. 

The Gift Deluxe Edition 4CD

Nowy utwór Hot Chip

Nowy utwór Hot Chip

Nowy singiel grupy Hot Chip zatytułowany "Fire of Mercy" przynosi udział malezyjsko-irlandzkiego producenta Yunè Pinku. Alexis Taylor i Joe Goddard dzielą się wokalami w tym klasycznym dla Hot Chip kawałku pełnym euforii, dostarczając emocjonalnej dawki energii.

O nowym singlu Joe Goddard powiedział: „Fire of Mercy” odnosi się do głównej koncepcji „Songs of Experience” Williama Blake'a – opłakuje zepsucie, które nieuchronnie pochodzi z dorosłości i tęskni za powrotem do czystości dzieciństwa. Yunè Pinku dodaje: „Ogromny zaszczyt pracować z Hot Chip, ponieważ są oni wielkimi legendami w świecie muzyki elektronicznej. Kiedy puścili mi "Fire of Mercy" byłem zachwycony współpracą z nimi”.

Ostatni album Hot Chip zatytułowany "Freakout/Release" ukazał się w sierpniu 2022.

The Kills z nową muzyką po siedmiu latach

The Kills z nową muzyką po siedmiu latach

The Kills - Alison Mosshart i Jamie Hince - wydali swoją pierwszą nowo nagraną muzykę od prawie siedmiu lat. Amerykańsko-angielski duet opublikował dwa single - "New York" i "LA Hex" wraz z teledyskami, które wyreżyserował Andrew Theodore Balasia (Prada, Jeffrey Deitch Gallery). „New York” ukazuje duet zakrwawiony na ringu bokserskim, podczas gdy w "LA Hex" widzimy ich wśród postaci z Los Angeles pasujących do castingu Harmony'ego Korine'a. Mosshart sama stworzyła grafikę dla obu singli, przypominającą jej trwającą serię pomalowanych kart do gry.

Nowa płyta Animal Collective we wrześniu

Nowa płyta Animal Collectrive we wrześniu

Animal Collective wyda nowy album studyjny pt. "Isn't It Now?" za pośrednictwem Domino już 29 września. Kwartet, który tworzą: Avey Tare, Panda Bear, Deakin i Geologist, nagrał nowy materiał z nagrodzonym Grammy producentem Russellem Elevado (D'Angelo, The Roots, Kamasi Washington), który współprodukował i miksował album. Zapowiadają go singiel zatytułowany "Soul Capturer" i 22-minutowa kompozycja "Defeat".

Struktura Animal Collective od dawna była placem zabaw, otwartą przestrzenią do ćwiczeń i oddawania się nowym koncepcjom i wpływom powtarzając "Dlaczego nie?". Być może oznacza to pozwolenie by Panda Bear bardziej skupiał się na grze na perkusji lub zachęcenie Deakina do głębszego zagłębienia się w grę na pianinie. A może to zielone światło dla Avey Tare'a i Geologista do rozbudowywania rosnącego zainteresowania muzyką renesansową - chorałem, lirą korbową - przestrzeni do rozwoju. Te impulsy leżą u podstaw "Isn't It Now?", albumu Animal Collective, uderzającego punktu zwrotnego w ich radośnie krętej podróży.

Latem 2019 roku Animal Collective spotkał się w Leiper’s Fork w stanie Tennessee, wynajmując chatę na tej sielankowej wsi na południowy zachód od Nashville. Podczas tej miesięcznej rezydencji zdali sobie sprawę, że tak naprawdę mają co najmniej dwie płyty – około 20 piosenek, które wszyscy lubili, które wydawały się nieoczekiwanymi drogami do różnych zakątków ich muzycznego wszechświata. Zanim jednak mogli zdecydować, co zrobić z tą motywującą masą muzyki, okoliczności związane z pandemią zdecydowały za nich, zamykając ich w domach. Wybrali dziewięć, o których wiedzieli, że mogą nagrywać je zdalnie, przesyłając do siebie pliki. W ten sposób zbudowali "Time Skiffs" wydaną w 2022 roku, płytę, która wydawała się cudownym oddechem pod koniec tego trudnego dla wszystkich okresu.

Premiera nowego Aphex Twin

Premiera nowego Aphex Twin

"Blackbox Life Recorder 21f / In a Room7 F760"  - to pierwsza nowa muzyka Aphex Twina od pięciu lat od czasu „Collapse EP” z 2018 roku. EP dostepna jest od 28 lipca za pośrednictwem Warp Records w dwóch formatch: CD i 12". Muzyki można także posłuchać w serwisach streamingowych.

tracklista "Blackbox Life Recorder 21f / In a Room7 F760":

1.Blackbox Life Recorder 21f
2.zin2 test5
3.In a Room7 F760
4.Blackbox Life Recorder 21f [Parallax Mix]

Dave Gahan i Nick Cave w hołdzie The Gun Club

Dave Gahan i Nick Cave w hołdzie The Gun Club

The Jeffrey Lee Pierce Sessions Project to wydawnictwo w hołdzie Jeffreyowi Lee Pierce'owi, nieżyjącemu wokaliście grupy The Gun Club, które ukaże się 29 września 2023 r. To czwarte wydawnictwo z serii, które powstawało 10 lat. Znajdą się na nim utwory The Gun Club w wykonaniu m.in. Dave'a Gahana, Nicka Cave'a, ale także nieżyjącego już Marka Lanegana. The Gun Club istniał od 1979 roku aż do śmierci lidera w 1996 roku. Muzyka zespołu była specyficzną mieszanką takich gatunków jak: post-punk, new wave, rockabilly i country. Na stronie Alternativepop.pl można przeczytać notkę o debiutanckiej płycie  The Gun Club - Fire of Love >>

Lista utworów:

1. Mother Of Earth - Dave Gahan
2. La La Los Angeles - The Coathangers
3. Yellow Eyes - Jeffrey Lee Pierce (feat. Nick Cave & Warren Ellis)
4. Debbie By The Christmas Tree - The Amber Lights
5. Go Tell The Mountain - Mark Lanegan (feat. Nick Cave & Warren Ellis)
6. Going Down The Red River - Jim Jones and the Righteous Mind
7. The Stranger In Our Town - Peter Hayes, Leah Shapiro & Humanist
8. Secret Fires - Suzie Stapleton (feat. Duke Garwood)
9. Tiger Girl - Hugo Race
10. On The Other Side - Nick Cave & Debbie Harry 04:12
11. Idiot Waltz - Cypress Grove
12. Tiger Girl - The Amber Lights
13. From Death To Texas - Alejandro Escovedo
14. Vodou - Mark Stewart
15. Time Drains Away - Lydia Lunch, Jozef van Wissem, Jim Jarmusch
16. Lucky Jim - Chris Eckman & Chantal Acda
17. I Was Ashamed - Pam Hogg (feat. Warren Ellis & Youth)
18. Bad America - Sendelica (feat. Wonder & Dynamax Roberts)

Sinead O'Connor nie żyje

147 odsłon
Tagi:

Sinead O'Connor nie żyje

W wieku 56 lat zmarła Sinead O'Connor, którą zapamiętamy przede wszystkim jako autorkę jednej z najwspanialszych płyt lat 80. pt. "Lion and the Cobra" (1987). R.I.P. Sinead. Więcej o płycie Sinéad O'Connor - The Lion and the Cobra >>

New Model Army symfonicznie

New Model Army symfonicznie

New Model Army zapowiada wydanie albumu pt. "Sinfonia", na którym znajdzie się występ zespołu wraz z orkiestrą symfoniczną Sinfonia Lipsk, który miał miejsce 15 lipca 2022 roku w Berlinie. Płyta ukaże się 15 września 2023 r. na CD, winylu, DVD, blu-ray. W wersji limitowanej będzie też bonusowy dysk z ośmioma utworami z występu w Berlinie 17 lipca 2022 r. oraz osiemdziesięciostronicowa książeczka.

Supergrupa Lol Tolhursta i Budgie zapowiada płytę

Supergrupa Lol Tolhursta i Budgie zapowiada płytę

Założyciel The Cure, perkusista Lol Tolhurst, perkusista Siouxsie & the Banshees Budgie i producent Jacknife Lee utworzyli nowe trio. Ukazał się już pierwszy singiel i zarazem utwór tytułowy z ich debiutanckiego albumu pt. "Los Angeles". W nagraniu wziął udział James Murphy z LCD Soundsystem. Płyta ukaże się 3 listopada nakładem Play It Again Sam. 

Innymi gośćmi na płycie mają być: Isaac Brock z Modest Mouse, Lonnie Holley, Bobby Gillespie z Primal Scream, The Edge z U2, Mary Lattimore, Mark Bowen z Idles, Arrow de Wilde ze Starcrawler i Pam Amsterdam. Murphy pojawia się także w zamykającym album albumie „Skins”. 

Tracklista:

Emma Anderson z Lush debiutuje solową płytą

Emma Anderson z Lush debiutuje solową płytą

Współzałożycielka Lush, gitarzystka i wokalistka, Emma Anderson, zapowiedziała swój debiutancki solowy album pt. "Pearlies". Płyta, wyprodukowana przez Jamesa Chapmana, ukaże się 20 października nakładem Sonic Cathedral. Artystka udostępniła już teledysk do nowego singla pt. „Bend the Round”. Obraz jest wyreżyserowany przez Kierana Evansa. W utworze na gitarze gra Richard Oakes z Suede.

Lush to jeden z klasyków shoegaze/dream popu, który nagrywał na przełomie lat 80. i 90. dla 4AD. Grupa istniała w latach 1987-1996 i na krótko reaktywowała się w latach 2015-2016. W tym roku ukażą się winylowe wznowienie trzech, klasycznych albumów Lush.

Pearlies by Emma Anderson

The Chemical Brothers z nowym klipem i płytą

135 odsłon
Tagi:

The Chemical Brothers z nowym klipem i płytą

The Chemical Brothers zapowiedzieli nowy album pt. "For That Beautiful Feeling", który ukaże się 8 września. Duet udostępnił teledysk do utworu „Live Again”, stworzonego we współpracy z Halo Maud. "For That Beautiful Feeling", który jest następcą "No Geography" z 2019 roku, zawiera m.in. nagranie z udziałem Becka pt. „Skipping Like a Stone”. Grupa, oprócz dwóch wersji "Live Again", udostępniła również utwór "No Reason".

traclista:

1. Intro
2. Live Again [ft. Halo Maud]
3. No Reason
4. Goodbye
5. Fountains
6. Magic Wand
7. The Weight
8. Skipping Like a Stone [ft. Beck]
9. The Darkness That You Fear (Harvest Mix)
10. Feels Like I Am Dreaming
11. For That Beautiful Feeling [ft. Halo Maud]

Drugi singiel Slowdive z nowego albumu 

Drugi singiel Slowdive z nowego albumu 

Slowdive udostępnili drugi singiel pt. „Skin in the Game” z nadchodzącej płyty "Everything Is Alive", która ukaże się 1 września 2023 r. Wcześniej poznaliśmy utwór pt. „Kisses”. Grupa zagra w sobotę 5 sierpnia na Off Festival w Katowicach.

Nowy singiel Róisín Murphy

184 odsłon
Tagi:

Nowy singiel Róisín Murphy

8 września ukaże się nowa płyta Róisín Murphy pt. "Hit Parade". Artystka podzieliła się kolejnym nowym utworem pochodzącym z niego pt. „You Knew”, który ukazał się w wersji "singlowej" i kilku remiksach. Wcześniej poznaliśmy już nagrania: „The Universe”, „Fader” i „CooCool”. Album wyprodukowany przez DJ Koze ukaże się nakładem Ninja Tune. 

Interpol w aranżacjach innych artystów

Interpol w aranżacjach innych artystów

Interpol ogłosił wydanie "Interpolations" - projektu, który przedstawi  utwory z ostatniego albumu zespołu, "The Other Side Of Make-Believe" przerobione przez grupę artystów, w skład której wchodzą: Daniel Avery, Makaya McCraven, Jeff Parker, Jesu i Water From Your Eyes. Dziś ukazała się pierwsza odsłona serii, którą wykonał Makaya McCraven - "Big Shot City".

O projekcie zespół mówi: "Od latynoskich rytmów drum and bass w „Big Shot City” Makayi McCraven po ezoteryczne i napędzające pejzaż dźwiękowy stworzony przez Water From Your Eyes w „Something Changed”, "Interpolations" to egzotyczna podróż, która zmienia nasze piosenki i łączy je z wizją utalentowanych artystów, których podziwiamy. Daniel Avery całkowicie rozbiera „Greenwich” do zaledwie kilku części składowych – pozwalając anielskiemu chórkowi Juliet Seger hipnotycznie unosić się nad dźwiękami elektronicznymi. A przeróbki utworów „Passenger” i „Toni” odpowiednio Jeffa Parkera i Jesu dopełniają tę kolekcję błyskotliwością z rekontekstualizowanymi aranżacjami podkreślającymi i często pogłębiającymi emocje, dramatyzm oryginałów. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że tak wspaniali artyści byli w stanie połączyć się z naszą muzyką i mamy nadzieję, że te piosenki połączą się z wami”.

Przypominamy, że siódmy album Interpol album „The Other Side Of Make-Believe” ukazał się w lipcu 2022 roku, który grupa będzie promować na dwóch koncertach w Polsce, które odbędą się w Krakowie (06.06.2023 Klub Studio) i w Warszawie (07.06.2023, Stodoła).

Alternativepop.pl - czyli zamiast wstępniaka

129 odsłon

Napisałem parę słów na temat idei przewodniej Alternativepop.pl, przy okazji dzięlę się paroma wspomnieniami, ale przede wszystkim zarysowuję bardziej precyzyjnie czym strona ma być dzisiaj: Alternativepop.pl - czyli zamiast wstępniaka >>

 

 

Depeche Mode zagra w 2024 roku dwa razy w Łodzi!

Depeche Mode zagra w 2024 roku dwa razy w Łodzi!

Depeche Mode zagra 27 i 29 lutego 2024 roku w łódzkiej Atlas Arenie. 

Bilety będą w sprzedaży od 14 lipca (piątek) od godz. 10:00 na livenation.pl

Przedsprzedaż dla klientów Citi Handlowy rozpocznie się 12 lipca (środa) o godz. 10:00

Premiera "Lipcowych" Żurkowskiego

184 odsłon
Tagi:

Premiera "Lipcowych" Żurkowskiego

W piątek siódmego lipca swoją premierę ma album „Lipcowi”, który został stworzony przez zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, akcji NKWD przeciwko podziemiu antykomunistycznemu i ludności cywilnej w lipcu 1945 roku. W ramach projektu powstały utwory inspirowane prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Koncert, podczas którego te utwory zabrzmiały na żywo po raz pierwszy, odbył się 9 lipca w Augustowie w ramach Festiwalu „Lipcowi”. 

„LIPCOWI to jeden z najważniejszych projektów historyczno - kulturalnych w regionie. Misją Instytutu Pileckiego w Augustowie jest współpraca z rodzinami ofiar oraz pielęgnowanie pamięci o obławie z lipca 1945. LIPCOWI to właśnie efekt tej ścisłej i wzajemnej współpracy, z którego dumni są zarówno bliscy ofiar jak i mieszkańcy naszego regionu”. – mówi Aleksandra Czerobska, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej 

***

Premiera nowej płyty PJ Harvey  

152 odsłon
Tagi:

Premiera nowej płyty PJ Harvey

Ukazał się nowy album PJ Harvey pt. „I Inside the Old Year Dying” - pierwszy od czasu nominowanego do nagrody Grammy „The Hope Six Demolition Project” z 2016 r.  Płyta wydana nakładem Partisan Records została wyprodukowana przez długoletnich współpracowników Flooda i Johna Parisha.
 
Historia „I Inside the Old Year Dying” sięga sześć lat wstecz, do końca trasy w 2017 r. promującej jej ostatni krążek i tego, jak Harvey czuła się zaraz po niej. To, co bardzo odczuwała, to fakt, że gdzieś w niekończącym się cyklu albumów i tras koncertowych, straciła połączenie z samą muzyką, świadomość, która była niepokojąca.
 
Nowe utwory, jak mówi Harvey, "wyszły ze mnie w ciągu około trzech tygodni". Ale to był dopiero początek. Kluczem do tego, co wydarzyło się później - w Battery Studios, w północno-zachodnim Londynie - była trójstronna twórcza więź, która trwa już prawie trzydzieści lat, pomiędzy Harvey, jej stałym współpracownikiem i twórczym partnerem Johnem Parishem oraz Floodem.
 
"Studio było ustawione na granie na żywo i to wszystko, co robiliśmy" - mówi. Trudno przecenić znaczenie tego faktu: jeśli "I Inside the Old Year Dying” jest bardzo namacalną, ludzką płytą, to po części dlatego, że właściwie wszystko na niej jest zakorzenione w improwizacji - spontaniczne występy i pomysły, nagrane w momencie ich powstawania.  

Tracklista „I Inside the Old Year Dying”:
 
1. Prayer at the Gate 
2. Autumn Term
3. Lwonesome Tonight
4. Seem an I 
5. The Nether-edge 
6. I Inside the Old Year Dying
7. All Souls
8. A Child’s Question, August 
9. I Inside the Old I Dying
10. August 
11. A Child’s Question, July 
12. A Noiseless Noise 

Blixa Bargeld z nagrodą i występem w Łodzi

Blixa Bargeld z nagrodą i występem w Łodzi

Blixa Bargeld, lider Einstürzende Neubauten, przez wiele lat gitarzysta Nick Cave & The Bad Seeds, 11 listopada wystąpi w Łódź na Festiwalu Soundedit i odbierze Nagrodę Człowieka Ze Złotym Uchem. Blixa zaprezentuje program Solo Vocal Performance. Bilet na sobotę obejmuje zarówno występ The Sisters Of Mercy, jak i Blixy Bargelda.

Blixa Bargeld to berliński muzyk, pisarz i aktor. W 1980 r. założył industrialny zespół Einstürzende Neubauten – jedną z najważniejszych i wpływowych formacji w historii muzyki. Jej dokonania są inspiracją dla wielu innych artystów.

W 1983 roku był jednym z założycieli grupy Nick Cave and the Bad Seeds, w której grał na gitarze i śpiewał przez 20 lat. Współpracował także m.in. z Teho Teardo, Alva Noto i Gun Club.

Premiera solowego albumu lidera Fontaines D.C.

Premiera solowego albumu lidera Fontaines D.C.

Grian Chatten, lider Fontaines D.C., wydał solową płytę pt. "Chaos For The Fly", która ukazała się w piątek, 30.06.2023 r. nakładem Partisan Records. 

Napisany przez frontmana Fontaines D.C. i współprodukowany wraz z wieloletnim producentem zespołu Danem Careyem, "All Of The People" to mizantropijne ćwiczenie w katharsis, w którym Chatten zmaga się z własną wiarą w ludzkość. 
 
Utwór pojawia się wraz z teledyskiem wyreżyserowanym przez Sama Taylora, który wcześniej wyreżyserował klipy do utworów Fontaines D.C. "I Love You" i "Roman Holiday". Mówiąc o teledysku, Taylor wyjaśnia: "Czerpiąc inspirację z Larsa Von Triera, George'a Orwella i Billy'ego Wildera, nasz klip analizuje samotność, zwątpienie w siebie, a następnie akceptację, uznanie i więzi międzyludzkie”. 

Trzydzieści mil na północ od Dublina, wzdłuż wietrznej promenady znajduje się  kasyno, rodzaj miejsca, które rozpozna każdy, kto zna zardzewiały nadmorski blask zapomnianych nadmorskich miasteczek. Zamknięte kasyno, gdzie trzask kul bilardowych i brzęk kieliszków w barze rozbrzmiewał wśród wszechobecnego warkotu i brzęku automatów do gry. Być może dla niektórych nieistotne, ale to właśnie tam narodził się „Chaos For The Fly”.
  
"Szedłem nocą wzdłuż Stoney Beach i wena przyszła do mnie wraz z falami" wspomina Chatten. "Po prostu stałem tam i patrzyłem na nie i usłyszałem całą płytę. Każdą jej część, od progresji akordów po aranżacje smyczkowe".

Nation of Language zremiksowany

189 odsłon
Tagi:

Nation of Language zremiksowany

Amerykański zespół Nation Of Language połączył siły z brytyjskim artystą elektronicznym Danielem Avery, aby stworzyć remiks "Weak In Your Light". Najnowszy krążek zespołu zatytułowany „Strange Disciple” ukaże się 15 września nakładem [PIAS]. Zbiór dziesięciu utworów jest połączony tematami beznadziejnego oddania, zauroczenia i przytłaczającej obsesji, przedstawionych jako idealna ścieżka dźwiękowa do długich spacerów ulicami miasta.

Nation Of Language istnieje od 2016 roku i ma na swoim koncie już dwie płyty, na których prezentuje mieszankę brzmienia z kręgu synth pop, indie pop i muzyki neo-nowofalowej.

W ciągu trzech krótkich lat, które upłynęły od czasu ich uznanego debiutu „Introduction, Presence” z 2020 r., Nation of Language trafili z małych, hiperlokalnych scen na międzynarodowe i do popularnych programów telewizyjnych, podczas gdy ich muzyczna ewolucja ucieleśniała trzy różne sposoby poruszania się po świecie. Wokalista i songwriter Ian Devaney opisuje pierwszy album zespołu jako  podróż samochodem, podczas gdy drugi krążek „A Way Forward” jest jak podróż pociągiem, powstał pod wpływem chrzęszczącego dźwięku krautrocka. „Strange Disciple” został w pełni stworzony i wydany poza ograniczeniami związanymi z pandemią. Koncentruje się na utworach napędzanych przez groove i podskakujące linie basowe, które wyrażają ekscytację związaną z odkrywaniem nowych miejsc, o których zespół myślał, że nigdy nie zobaczy podczas trasy. 

Blonde Redhead z drugą zapowiedzią nowej płyty

Blonde Redhead z drugą zapowiedzią nowej płyty

Blonde Redhead - rockowe trio (Kazu Makino i włoscy bracia bliźniacy Simone i Amedeo Pace)  prezentuje drugi zwiastun muzyczny "Melody Experiment" z nowego krążka „Sit Down for Dinner”, pierwszego od dziewięciu lat, który ukaże się 29 września nakładem wytwórni Section1. 
 
"Ta piosenka to rozmowa między dwojgiem ludzi. Jedna z nich kwestionuje intencje, uczciwość, konsekwencje swoich emocji i działań. Jest nadwrażliwa. Druga zachowuje prostotę, pozwalając sobie płynąć z prądem" - mówi Kazu Makino.

Napisany i nagrany w ciągu pięciu lat, w Nowym Jorku, stanie Nowy Jork, Mediolanie i Toskanii, „Sit Down for Dinner” ma nieskazitelną strukturę, nasyconą wrażliwością, klarownością i zdecydowaniem. Na płycie subtelne melodie opakowane są w teksty o nieuniknionych zmaganiach dorosłości: załamaniu komunikacji w trwałych związkach, zastanawianiu się, w którą stronę się zwrócić, trzymaniu się swoich marzeń.

Wiosną 2020 r. Makino natknęła się na fragment wspomnień Joan Didion o żałobie, w książce „Rok magicznego myślenia”, który odzwierciedla jej druzgocące doświadczenie bycia świadkiem nagłej śmierci męża przy stole. Wśród głębokiej niepewności tych wczesnych miesięcy pandemii Makino myślała o swoich rodzicach będących w Japonii, o utraconym wówczas rytuale gromadzenia się na kolacji z rodziną i ciężkim, wszechobecnym poczuciu, że życie każdego z nas może się zmienić w jednej chwili. Był jeden wers, który ostatecznie nadał tytuł albumowi: "Życie szybko się zmienia. Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, kończy się". Jednocześnie album ma osobny wydźwięk dla braci Pace. Kulturowo, kolacja jest nienegocjowalnym rytuałem rodzinnym, który trio wdrożyło podczas prób czy trasy koncertowej. "Wiem, że wiele osób je w biegu, je przed telewizorem lub nie przejmuje się tym zbytnio - i to jest w porządku - ale my naprawdę to robimy" - mówi Simone. "To moment, w którym możemy usiąść i spędzić ze sobą czas". 

Swans - premiera "The Beggar"

Swans - premiera "The Beggar"

W piątek, 23.06.2023 r. miała miejsce premiera szesnastego albumu Swans pt. „The Beggar”, który trafił do sprzedaży nakładem wytwórni Mute. „The Beggar” ukazał się na podwójnym winylu w brązowym chipboardowym etui z kartą do pobrania umożliwiającą dostęp do dodatkowych 44 minut muzyki (zawartych również w wersji CD albumu), jako podwójne CD w brązowym chipboardowym digi-packu, a także cyfrowo. 

The Beggar został nagrany i zmiksowany w Candy Bomber Studio w Berlinie, pod czujnym okiem Ingo Kraussa, a mastering wykonał Doug Henderson w Micro-Moose w Berlinie. Album został napisany i wyprodukowany przez Michaela Girę.

"Po licznych, wywołanych pandemią odwołaniach tras koncertowych i pozornie bezdennej studni czekania, czekania, czekania i dziwnej dezorientacji, która przyszła wraz z tą nagłą, ale niekończącą się wymuszoną izolacją, zdecydowałem, że nadszedł czas, aby napisać piosenki na nowy album Swans i zapomnieć o wszystkim innym. Przychodziły one stosunkowo łatwo, zawsze wiedziony podejrzeniem, że mogą być moimi ostatnimi. Kiedy w końcu udało mi się wyruszyć z piosenkami do Berlina, aby pracować z moimi przyjaciółmi nad nagraniem tej płyty, uczucie było podobne do momentu w „Czarnoksiężniku z Oz”, kiedy film zmienia się z czarno-białego na kolorowy. Teraz czuję się dość optymistycznie. Moim ulubionym kolorem jest różowy. Mam nadzieję, że album przypadnie wam do gustu" - mówi Michael Gira.

Slowdive nagrał nową płytę

Slowdive nagrał nową płytę

Slowdive, klasyk nurtu shoegaze zaprezentował utwór i teledysyk do utworu „Kisses”, pochodzącego z piątej, a drugiej po niemal dwudziestoletniej przerwie w działalności, płyty pt. „Everything is living”, która ukaże się 1 września nakładem Dead Oceans.

PIL z drugim singlem z nowej płyty

PIL z drugim singlem z nowej płyty

"Car Chase" to drugi utwór zaprezentowany przez Public Image Ltd. pochodzący z nowej, pierwszej od ośmiu lat, płyty pt. "End of World", która ukaże się 11 sierpnia 2023 r. Zespół zaczął pisać i nagrywać "End of World" w 2018 roku, podczas trasy koncertowej z okazji 40-lecia. Po okresie pandemii zespół przegrupował się w studiu, co zaowocowało „ogromną eksplozja pomysłów” – mówi Lydon. W rezultacie PiL twierdzi, że powstało trzynaście najlepszych utworów, jakie kiedykolwiek napisali.

Tracklista "End of World"

1. Penge
2. End Of The World
3. Car Chase
4. Being Stupid Again
5. Walls
6. Pretty Awful
7. Strange
8. Down On The Clown
9. Dirty Murky Delight
10. The Do That
11. L F C F
12. North West Passage
13. Hawaii

Aphex Twin powraca z nową muzyką

Aphex Twin powraca z nową muzyką

"Blackbox Life Recorder 21f / In a Room7 F760" - to pierwsza nowa muzyka Aphex Twina od pięciu lat! Nowe EP pojawi się (CD, LP) 28 lipca za pośrednictwem Warp Records. Pierwszy fragment - utwór "Blackbox Life Recorder 21f" jest już dostępny w serwisach cyfrowych!

Tracklista:

1. Blackbox Life Recorder 21f
2. zin2 test5
3. In a Room7 F760
4. Blackbox Life Recorder 21f [Parallax Mix]

Roboty Na Wysokości przechodzą w tryb samolotu

Roboty Na Wysokości przechodzą w tryb samolotu

"Tryb samolot" to tytuł płyty katowickiego zespołu Roboty na Wysokości, która ukaże się 23.06.2023 r. Albumu będzie można posłuchać w serwisach streamingowych (spotify, tidal, deezer, apple music, soundcloud). Już teraz dostępny jest utwór zapowiadający płytę pt. "Jesionka". Muzyka to leniwie sącząca się rockowa muzyka środka, ale o słyszalnym źródle w muzyce bardziej alternatywnej. 

Muzycy twierdzą, że "kolorową współczesność zarządzaną smartfonami łatwo przedawkować", dlatego proponują na płycie: "krótki odpoczynek od zgiełku świata albo 40 kilka minut muzycznej podróży po zakamarkach nadwyrężonego bodźcami umysłu". Panowie z Robót śpiewają piosenki o tym co przeżywają. Jak sami twierdzą są to: "Słodko-gorzkie refleksje zagubionych i nadwrażliwych facetów po 40. Płyta to ich mały powrót po dłuższej przerwie. Prywatny, ale uniwersalny; przebojowy, ale niekomercyjny. Do zadumania lub spontanicznej potańcówki". 

Zespół powstał w 2008 roku. Dwa lata później ujawnił się debiutanckim krążkiem pt. STUDIO HUTA. Na przestrzeni lat każdy z muzyków był zaangażowany w inne  projekty: Locomotive Sun, No More Electro, Iowa Super Soccer, Natalie Loves You. Współpracowali również z katowickim Teatrem Rawa, opracowując warstwę muzyczną do spektaklu pt. Kabaret Ponurego Żartu, z tekstami rosyjskiego poety Daniła Charmsa. Po latach wracają. Nowe otwarcie, nowa energia i ludzie wokół. Do zespołu dołącza  jazzowy perkusista Przemek Borowiecki (100-nka, Moon Hoax, Abradab) i Paweł Szymczak (Sibuku). Działają na własnych zasadach. Bez menadżera, wytwórni, presji czasu, wsparcia z zewnątrz i wygórowanych oczekiwań. Podstawą jest wspólna pasja, miłość do  muzyki i wieloletnia przyjaźń.

Pet Shop Boys wydał zestawienie singli

Pet Shop Boys wydał zestawienie singli

"SMASH - The Singles 1985-2020", taki tytuł nosi zestawienie singli Pet Shop Boys, które właśnie ujrzało światło dziennie. Album, na którym znalazło się w sumie 55 utworów, ukazał się w wesji winylowej (6 LP) i kompaktowej (3 CD) a także z dodatkowymi dyskami blu-ray (3 CD+2 blu-ray), zawierającymi wideoklipy. Dostępny jest też w streamingu. To najbardziej obszerna i najpełniejsza z dotychczasowych składanek Pet Shop Boys a przy tym najbardziej aktualna, bo zawiera utwory od 1985 roku aż do tych, które pochodzą z ostatniej płyty "Hotspot". 

Röyksopp zagra w październiku w Warszawie!

Röyksopp zagra w październiku w Warszawie!

Norweski duet Röyksopp, znany z unikatowego stylu łączącego electro-pop, deep house z ambientowymi pejzażami oraz nastrojowością downtempo, przyjeżdża 16 października 2023 roku do Warszawy, by zaprezentować na Torwarze swoje najnowsze show w ramach trasy “True Electric”. Sprzedaż biletów rozpoczyna się 16.06.2023 r.

Belgijski zimnofalowy Factheory wydał epkę

Belgijski zimnofalowy Factheory wydał epkę

Factheory to zespół z brukselskiej sceny, którego styl jest mocno osadzony w muzyce post-punkowej. Nazwa grupy nawiązuje do słynnej wytwórni Factory, wydającej Joy Division, na którego wpływy powołują się członkowie zespołu. Styl Factheory ewoluuje jednak w stronę romantycznego, melodyjnego postpunka z wpływami tak różnorodnymi, jak Sophia czy Noir Désir.

The Day (OK Lion! Remix) by Factheory

1984 gra do tekstów Loebla

1984 gra do tekstów Loebla

Ukazała się nowa płyta grupy 1984 pt. "Projekt Loebl". Rzeszowski klasyk zimnej fali oraz muzyki postpunkowej wziął na warsztat teksty Bogdana Loebla i nagrał do nich po swojemu muzykę. Bogdan Loebl to poeta, pisarz, tekściarz, który znany jest głównie z tekstów dla grupy Breakout. 

Antologia Armii już w czerwcu

176 odsłon
Tagi:

Antologia Armii już w czerwcu

2 czerwca ukaże się nowe dwupłytowe wydawnictwo zespołu Armia pt. "Antologia" (Metal Mind Productions). Promuje je utwór "Nü". Ten podwójny album to zbiór niepublikowanych dotąd archiwalnych utworów Armii. "Antologia" zawiera ponad trzydzieści utworów z lat 1987 - 2010. Większość z nich, nigdy dotąd nie ujrzała światła dziennego. Pochodzą z różnych sesji nagraniowych i prób. Znajdziemy wśród nich utwory nigdy potem niewykonywane przez zespół, ale też takie, które doskonale znamy, lecz w innych wersjach. Ułożone chronologicznie tworzą swoistą podróż w czasie w towarzystwie wielu znakomitych muzyków, którzy przewinęli się przez szeregi Armii pozostawiając po sobie charakterystyczne brzmienia.
 
Lista utworów:
 
CD 1

1. To jest możliwe
2. Okna
3. Kochaj mnie
4. Światło
5. Ogień
6. Opowieść zimowa
7. Legenda
8. Nie ja
9. Trzy Bajki
10. Ciebie zachowam
11. Nigdy
12. I'll Be Right Where You Are
13. Kret
14. Psalm
15. Nieznany
16. Hamlet
17. Fiołki
18. Bracia
 
CD 2

1. Legia
2. Piosenka po nic
3. Pięknoręki
4. Bóg jest Miłością
5. Nocny lot
6. Delirium wszechmocy
7. Pałacyk Michla
8. Warszawskie dzieci
9. Wczorajszemu
10. Jeszcze raz jeszcze dziś
11. Krzyżokmiet
12. Boney Z
13. Wannoloci
14. Nü
15. Wieczna miłość
16. Teraz teraz

Nowa płyta Classix Nouveaux we wrześniu?

Classix Nouveaux wyda nową płytę?

Minął już rok od chwili, gdy w sieci pojawił się nowy utwór Classix Nouveaux pt. "Fix Your Eyes Up". Od tego czasu zapowiadany jest nowy album pt. "Battle Cry". Jak ujawnił perkusista Classix Nouveaux, Bake Paul Hurding, 16 maja 2023 r. Classix Nouveaux podpisał z wytwórnią Cherry Red Records kontrakt na wydanie po 40 latach przerwy, nowego materiału grupy. Płyta według wstępnych deklaracji ma ukazać się we wrześniu tego roku w dwóch formatach: CD i winyl. Grupa prowadzi też rozmowy, by płyta została wydana również w Polsce przez polskiego wydawcę. Czekamy!

Pere Ubu wydał nową płytę

Pere Ubu wydał nową płytę

Pere Ubu, amerykański klasyk muzyki postpunkowej i eksperymentalnej, który istnieje z przerwą od 1975 roku, wydał 26.05.2023 r. nową płytę pt. "Trouble On Big Beat Street". Album dostępny jest na CD, LP i w formie streamingu. Wersja CD zawiera siedem dodatkowych utworów. Płyta ukazała się nakładem brytyjskiego wydawnictwa Cherry Red.

tracklista

1. Love Is Like Gravity
2. Moss Covered Boondoggle
3. Crocodile Smile
4. Movie In My Head
5. Nyah Nyah Nyah
6. Worried Man Blues
7. Let's Pretend
8. Satan's Hamster
9. Crazy Horses
10. Uh Oh

Simply Red wydali "Time"

Simply Red wydali "Time"


Cztery lata po ostatniej płycie pt. "Blue Eyed Soul", Simply Red wraca z płytą pt. "Time", której serce stanowią muzykalność i produkcja. Materiał, na który składa się 12 utworów, nagrany został w Londynie z wieloletnim producentem Andym Wrightem i zgraną grupą sprawdzonych na koncertach muzyków. "Time" dowodzi wyczucia do piosenek, które wywołują emocje i poruszają wyobraźnię. Na płycie znalazł się pierwszy, balladowy singiel "Better With You" czy funkowy, napędzany basem jego następca "Just Like You". W czerwcu Simply Red rozpocznie nową trasę koncertową, która będzie kontynuacją serii 74 występów dla 600 tysięcy fanów w 2022 roku.

Depeche Mode opublikował nowy wideoklip

Depeche Mode opublikował nowy wideoklip

Depeche Mode opublikował 24.05.2023 r. nowy klip do utworu "Wagging Tongue" pochodzącego z najnowszej płyty pt. "Memento Mori". 

Tina Turner nie żyje

203 odsłon
Tagi:

Tina Turner nie żyje

Tina Turner, jedna z ikon muzyki pop i soul, która dzięki spektakularnemu powrotowi na scenę w latach 80. odniosła największy sukces w swojej karierze, zmarła 24.05.2023 r. w wieku 83 lat. Informacje o śmierci artystki przekazali jej bliscy. R.I.P. Recenzja płyty: Tina Turner - Break Every Rule >>

Blur wraca po ośmioletniej przerwie

Blur wraca po ośmioletniej przerwie

Blur wraca z pierwszym od ośmiu lat albumem "The Ballad of Darren". Składająca się z 10 utworów płyta ukaże się 21 lipca, a promujący ją singiel "The Narcissist" właśnie trafił do sieci.
 
Za produkcję materiału, który zarejestrowano w Studio 13 w Londynie, odpowiada James Ford. "The Ballad of Darren" to dziewiąte studyjny album Blur i pierwszy od podbijającego listy sprzedaży "The Magic Whip" z 2015 roku. Okładkę płyty zdobi zdjęcie brytyjskiego fotografa Martina Parra. 
 
To płyta z kategorii wstrząsu wtórnego, refleksja i komentarz na temat tego, gdzie się teraz znajdujemy - wyjaśnia Damon Albarn.
 
Im starsi i bardziej wściekli jesteśmy, tym ważniejsze jest dla nas, by grać z właściwymi emocjami i intencjami. Riff czasem nie wystarcza - Graham Coxon.
 
Aby jakikolwiek wieloletni związek przetrwał, trzeba być się nawzajem zaskakiwać, a nam się to jakoś wciąż udaje - Alex James.
 
Wspólna praca nad muzyką była dla nas bardzo naturalna. Z każdą płytą odkrywamy coś nowego i rozwijamy się jako zespół. Nie bierzemy niczego za pewnik - Dave Rowntree.

Dzisiejsze niespodziewane ogłoszenie poprzedza serię majowych występów Blur w Wielkiej Brytanii, w tym w Colchester*, w hrabstwie Essex, gdzie wszystko się zaczęło. Latem kwartet ruszy w trasę po Europie, w ramach której zagra dwa wyprzedane koncerty na stadionie Wembley.

*Colchester to rodzinne miasto Damona Albarna, gitarzysty Grahama Coxona i perkusisty Dave'a Rowntree. Damon i Graham poznali się jako nastolatkowie w Stanway School. Graham później przedstawił Dave'a Damonowi i basiście Aleksowi Jamesowi. Debiutancka płyta grupy "Leisure" ukazała się w 1991 roku.

Soft Cell wydał płytę koncertową

Soft Cell wydał płytę koncertową

"Non-Stop Erotic Cabaret ...And Other Stories: Live" to tytuł płyty koncertowej Soft Cell, która właśnie się ukazała w serwisach streamingowych. Album dostępny jest też w formie podwójnego CD. Koncert został zarejestrowany w londyńskim Hammersmith Apollo w listopadzie 2021 roku, podczas świętowania 40. rocznicy wydania płyty „Non Stop Erotic Cabaret". 

Tracklista:

CD 1

British Electric Foundation wznowiona na limitowanym winylu

British Electric Foundation wznowiona na limitowanym winylu

Na limitowanym do 500 sztuk, błękitnym winylu ukazała się płyta "Music For Stowaways" formacji  British Electric Foundation (B.E.F.). British Electric Foundation to grupa stworzona na w 1980 roku przez dwóch byłych członków The Human League - Martyna Ware'a i Iana Craiga Marsha - którzy następnie powołali do życia zespół Heaven 17. British Electric Foundation była stadium pośrednim między The Human League a Heaven 17. Pod tym szyldem ukazała sie w 1981 roku płyta "Music For Stowaways", która właśnie została wznowiona.

Music For Stowaways (CSR310CD/LP) by B.E.F.

James Ford - producent Depeche Mode - debiutuje w Warp

James Ford - producent Depeche Mode - debiutuje w Warp

James Ellis Ford - to kompozytor, multiinstrumentalista, producent i autor tekstów, który współpracował z największymi nazwiskami i nazwami w branży muzycznej, od Arctic Monkeys po Depeche Mode, przez Foals, Gorillaz i Kylie Minogue. Występował jako członek The Last Shadow Puppets podczas trasy koncertowej a wraz z Jasem Shawnem tworzył Simian Mobile Disco. Teraz skupi na sobie całą uwagę dzięki swojemu debiutanckiemu solowemu albumowi "The Hum" wydanemu przez Warp Records.

James zręcznie uniknął oczywistego wyboru, jakim było przejrzenie swoich kontaktów, aby stworzyć popowy album z udziałem plejady największych gwiazd współczesnej muzyki. Zamiast tego zdecydował się na stworzenie jednego z najbardziej urzekających i zniewalających albumów w 2023 roku, który jest zarówno hołdem dla delikatnej i oryginalnej angielskiej muzyki pop Briana Eno i Roberta Wyatta, jak i listem miłosnym do palestyńskich korzeni jego żony i syna. Łączy eksplorację brzmienia progresywnej sceny Canterbury z nowoczesną produkcją elektroniczną, dźwiękową podróż kosmiczną z klasycznymi, chwytającymi za serce motywami.

Na 'The Hum' (LP) James zagrał wszystko na żywo, bez sekwencjonowania, bez programowych syntezatorów i bez cyfrowego nagrywania przy pomocy komputera. Muzyka została nagrana prosto na taśmę przy pierwszym lub drugim przejściu, co nadało jej istotnego bezpośredniego charakteru. Lista wykorzystanych instrumentów obejmuje fortepian, Wurlitzer, Clavinet, klarnet basowy, flet, saksofon tenorowy, Serge modular, ARP 2600, Maxikorg, Oberheim, cymbały, wiolonczelę, organy Philicorda i wibrafon, nie wspominając o basie, perkusji i gitarach. W rzeczywistości James nauczył się gry na klarnecie basowym specjalnie na potrzeby albumu. Jako ogromny wpływ James wymienia lata spędzone w Manchesterze przed SMD, kiedy to chłonął Grahama Masseya - legendy acid house'owego 808-State, kosmicznego outsidera Paddy'ego Steera, ale także sięgał po przełomowe płyty takich ekscentrycznych twórców multiinstrumentalistów jak Todd Rundgren, Haruomi Hosono, Nick Lowe i Ivor Cutler.

Belinda Carlisle od popu do jogi i odwrotnie

150 odsłon
Tagi:

Belinda Carlisle wraca do popu

Amerykańska wokalistka Belinda Carlisle (ex-The Go-Go's), znana z takich przebojów wylansowanych w latach 80. jak: "La Luna" czy "Circle in the Sand", wydała nową epkę pt. "Kismet", w której wraca po 27 latach do stylistyki pop, dzięki której odniosła sukces. Ostatnie wydawnictwa Carlisle, w tym "Wilder Shores" z 2017 roku, inspirowane były faktem uprawiania przez nią jogi i nawiązywały do pieśni sikhijskich.

 

Żurkowski na rockowo w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej

Żurkowski na rockowo w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej

„Nad Nettą” to trzeci singiel promujący album „Lipcowi”, który został stworzony przez zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. W ramach projektu powstały utwory inspirowane prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Koncert, podczas którego te utwory zabrzmiały na żywo po raz pierwszy, odbył się 9 lipca w Augustowie w ramach Festiwalu „Lipcowi”. Żurkowski to zespół polskich muzyków na emigracji, założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego - wokalistę, gitarzystę, autora tekstów i kompozytora, pochodzącego z Suwałk. Płyta ukaże się w lipcu 2023 roku.

Tak o genezie utworu mówi Łukasz Żurkowski:

„Cieszę się, że nareszcie te historie, ukrywane przez lata, mogą wypłynąć na szerokie wody! Ten utwór jest szczególnie bliski mojemu sercu. Mówi o zdradzie, a w przeszłości doświadczyłem jej na własnej skórze, wiem, jak smakuje. Oczywiście nie na taką skalę, jak w tej opowieści, ale dzięki temu łatwiej mi to sobie wszystko wyobrazić. Muzycznie ten kawałek to żywioł jak tytułowa Netta, rzeka przepływająca przez Augustów. Mocne przesterowane gitary, energiczne i melodyjne wokale, a do tego masa energii od sekcji rytmicznej, która została nagrane na setkę, bo chłopaków tak ten numer poniósł. Myślę, że to pomogło nam uzyskać ten klimat i przenieść te emocje, o które nam chodziło”. 

Thomas Bangalter z Daft Punk stworzył muzykę do baletu! 

151 odsłon
Tagi:

Thomas Bangalter z Daft Punk stworzył muzykę do baletu! 

„Mythologies” to pierwsza kompozycja Thomasa Bangaltera na orkiestrę, stworzona na prośbę choreografa Angelina Preljocaja do baletu pod tym samym tytułem. W ciągu ostatnich trzydziestu lat pisania i wykonywania muzyki Bangalter - jako założyciel zespołu Daft Punk - zgłębiał świat technologii i relacji między ludzkością a maszynami. Partytura baletu nie czerpie z zasobów muzyki elektronicznej, ale wykorzystuje tradycyjną siłę symfoniki na dużą skalę i jako taka obejmuje historię orkiestrowej muzyki baletowej. 90-minutowa partytura wymyka się na konwencjonalnym granicom stylistycznym. Dzieło zawiera elementy muzyki barokowej, ślady amerykańskiego minimalizmu a jego krótkie frazy poddawane są procesowi progresywnej wariacji. Pełne niuansów i barwne dzieło jest wynikiem długiej podróży i stanowi nowy etap rozwoju Bangaltera.

Projekt sięga jesieni 2019 roku, kiedy Angelin Preljocaj zaprosił Thomasa Bangaltera do napisania muzyki do nowego dzieła, które miało być zwieńczeniem kilkuletniej współpracy choreografa z Opéra National de Bordeaux. Zaproszenie przyszło w momencie, gdy Bangalter zapragnął komponować na orkiestrę. Tematyka baletu „Mythologies” zgłębia wątki dziedzictwa wspólnego dla całej ludzkości - starożytnych i współczesnych mitów, które nas ukształtowały.

Queens of the Stone Age w czasach nowego Imperium

Queens of the Stone Age w czasach nowego Imperium

Queens of the Stone Age zapowiedział swój ósmy studyjny album zatytułowany "In Times New Roman...", który ukaże się 16 czerwca nakładem wytwórni Matador! "In Times New Roman... " został nagrany i zmiksowany w należącym do Homme'a studio Pink Duck,  z dodatkowymi nagraniami w studio Shangri-La w Kalifornii. Album został wyprodukowany przez Queens of the Stone Age i zmiksowany przez Marka Rankina. Projekt graficzny CD i opakowanie gatefold podwójnego LP zaprojektował wieloletni współpracownik zespołu - Boneface. Winyle będą dostępne na całym świecie w kolorze czarnym, zielonym, czerwonym, srebrnym i niebieskim. Pierwszym udostępnionym fragmentem  "In Times New Roman…" jest singiel „Emotion Sickness”. Udostępniono także trailer albumu.

"In Times New Roman... " jest surowy, momentami brutalny i nie jest polecany osobom o słabych nerwach!  A jednak jest to prawdopodobnie najpiękniejszy i zdecydowanie najbardziej satysfakcjonujący album w ich dyskografii. "In Times New Roman…" pokazuje, że czasem trzeba zajrzeć pod blizny by dostrzec piękno - a czasami same blizny są pięknem.

Będąc trochę obok i mając trudności ze znalezieniem muzyki, do której mogliby się odnieść, członkowie QOTSA zrobili to, co zwykle - nagrali album z muzyką której sami pragną słuchać, jednocześnie dając innym dźwiękowe forum, na którym mogą się zgromadzić. "The world’s gonna end in a month or two" - śpiewa Homme, zadając pytanie: co chcesz zrobić z czasem, który ci pozostał? Homme, Troy Van Leeuwen, Dean Fertita, Michael Shuman i Jon Theodore mogą nie być w stanie nas ocalić, ale dają nam miejsce, w którym możemy przez to przejść.

Frankie Goes To Hollywood wystąpił przy okazji Eurowizji

214 odsłon
Tagi:

Frankie Goes To Hollywood wystąpił przy okazji Eurowizji

Frankie Goes to Hollywood wystąpił pierwszy raz od 36 lat na żywo. Grupa zagrała w niedzielny wieczór 07.05.2023 r. na koncercie otwierającym Eurowizję, która odbywa się właśnie w Liverpoolu. Zespół wykonał tylko jeden utwór - "Welcome to the Pleasuredome". Na scenie zaprezentowali się: Holly Johnson, Brian Nash, Paul Rutherford, Mark O'Tool i Peter Gill. 

Kapitan Nemo szykuje nową płytę na czterdziestolecie

Kapitan Nemo szykuje nową płytę na czterdziestolecie

Bogdan Gajkowski, obochodzący w tym roku czterdziestolecie aktywności jako Kapitan Nemo, przygotowuje nową płytę. Fragmenty, które można podsłuchać w udostępnionych materiałach oraz zapowiedzi samego Gajkowskiego, wskazują, że nowa muzyka to połączenie brzmienia syntezatorowego oraz mocno gitarowego. Na bieżąco informacje o postępach prac można śledzić na stronie: kapitannemo.net

Obecnie zespół Kapitana Nemo tworzą:

Kapitan Nemo – Bogdan Gajkowski – wokal, syntezatory
Maciej Chwała – instrumenty klawiszowe
Tomasz Głowacki – gitara
Paweł Krulikowski – bass
Andrzej Kwiatkowski – perkusja

Chrysalis wznawia "Quartet" Ultravox w luksusowym boksie

Chrysalis wznawia "Quartet" Ultravox w luksusowym boksie

Po sukcesie luksusowych wydań albumów Ultravox "Vienna" i "Rage In Eden", Chrysalis Records wyda 7 lipca 2023 roku, w takim samym formacie, trzeci album grupy pt. "Quartet" (1982). Podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw z tej serii, zestawy zawierają oprócz oryginalnego albumu również m.in. strony B singli, wcześniej niepublikowane próby, miksy 5.1 i pełen koncert z Hammersmith Odeon z 1982 roku. Wznowienie będzie dostępne w kilku wersjach: 6CD/DVD, w limitowanej edycji 4LP Clear Vinyl, 2LP Black Vinyl a także limitowanej edycja 1LP Picture Disc.

Tracklistings: 

CD BOX SET

Depeche Mode w ośmiu remiksach "Ghosts Again"

Depeche Mode w ośmiu remiksach "Ghosts Again"

Depeche Mode udostępniło w serwisach streamingowych osiem remiksów singla "Ghosts Again".

1. Ghosts Again (Massano Remix) 6:42
2. Ghosts Again (Chris Liebing Vs Luke Slater Remix) 8:06
3. Ghosts Again (Miss Grit Remix) 3:51
4. Ghosts Again (Rival Consoles Remix) 3:46
5. Ghosts Again (Matthew Herbert's Feelings Remix) 7:50
6. Ghosts Again (Davide Rossi Strings Remix) 4:00
7. Ghosts Again (Bergsonist's Shadow Mix) 4:08
8. Ghosts Again (Nik Colk Void Remix) 4:35

Ukazała się płyta The Damned pt. "Darkadelic"

Ukazała się płyta The Damned pt. "Darkadelic"

Od czasu powstania w 1976 roku, The Damned jest jednym z najbardziej cenionych zespołów wywodzących się z brytyjskiej sceny punkrockowej. 46 lat po wydaniu przełomowego debiutu „Damned Damned Damned”, The Damned powracają z „Darkadelic”, dwunastym albumem studyjnym i pierwszym od wydania „Evil Spirits” w 2018 roku. Album doskonale reprezentuje zespół, który przekracza granice gatunków, a nowe utwory są przesiąknięte odniesieniami do klasycznych horrorów i swingującego klimatu Londynu lat 60.

Tracklista:

1. The Invisible Man
2. Bad Weather Girl
3. You’re Gonna Realise
4. Beware Of The Clown
5. Western Promise
6. Wake The Dead
7. Follow Me
8. Motorcycle Man
9. Girl I’ll Stop At Nothing
10. Leader Of The Gang
11. From Your Lips
12. Roderick

Premiera płyty VNV Nation

Premiera płyty VNV Nation

W nocy z 27.04 na 28.04.2023 r. ukazała się nowa płyta VNV Nation pt. "Electric Sun". Jest to dwunasty studyjny album projektu Ronana Harrisa. "Electric Sun" jest dostępny na bandcampie i w serwisach streamingowych. Przypomnijmy, że VNV Nation zagra 10 maja w warszawskiej "Progresji". 

Electric Sun by VNV Nation

Simply Red wydał nowy singiel

Simply Red wydał nowy singiel

"Just Like You" to kolejny nowy singiel pochodzący z zapowiadanej płyty Simply Red pt. "Time". Tym razem utwór jest nieco bardziej dynamiczny niż poprzednio ujawnione nagrania: "Better With You" i "Shades 22". Album "Time" ma się ukazać 26 maja.

PJ Harvey nowym singlem zapowiada płytę

PJ Harvey nowym singlem zapowiada płytę

Nowa płyta PJ Harvey pt. „I Inside the Old Year Dying” ukaże się 7 lipca 2023 r. nakładem Partisan Records. Artystka zaprezentowała już nowy utwór wraz z wideoklipem pt. "A Child's Question, August". O nowej płycie mówi: "Myślę, że nowa płyta jest o poszukiwaniu intensywności pierwszej miłości i głębszego znaczenia. Nie, żeby musiało być jakieś przesłanie, ale uczucie, które mi towarzyszyło przy tworzeniu tej płyty to uczucie miłości - jest zabarwione smutkiem i stratą, ale to nadal jest miłość”.

Alternativepop.pl - Magazynem Autorów

323 odsłon

Alternativepop.pl - Magazynem Autorów

Alternativepop.pl staje się Magazynem Autorów - czyli magazynem tekstów różnych autorów. Jakub Oślak w swojej recenzji płyty zespołu Propaganda "A Secret Wish" w 2010 roku napisał dla serwisu Alternativepop.pl: "A Secret Wish" to arcydzieło. To olśniewająca, kompletna, porywająca płyta z muzyką, wykraczającą daleko poza ramy typowego dla lat 80. synth-popu.[...]Przebojowość żyje tu w symbiozie z artyzmem i polotem. I to uważam za definicję geniuszu muzycznego." Ja również podpisuję się pod tym stwierdzeniem. Zapraszam do współpracy wszystkich, którym te słowa też są bliskie. Jeśli chcesz dołączyć do grona autorów piszących dla Alternativepop.pl, pisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

więcej: O stronie >>

Andrzej Korasiewicz, redaktor naczelny "Alternativepop.pl - Magazyn Autorów"

Hiroszyma z nowym teledyskiem

175 odsłon

Hiroszyma z nowym teledyskiem

Polska grupa synth/wave, Hiroszyma opublikowała teledysk do utworu "Summary".  Do powstania utworu i teledysku przyczynili się:

Weronika Szyma - reżyseria i kamery
Klaudia Bochniak 
Dominik S. Czerski - operator
Filip Dziuba - montaż
Kasia Holod-Szyma - tekst utworu
Jan Łukomski - mastering 
Pogłos - miejsce akcji 
Requiem Records - miejsce akcji 
Łukasz Pawlak - dobry duch
Muzyka, produkcja, wszystkie instrumenty - Hiroszyma

The National z nowym singlem i płytą w 4AD

238 odsłon

The National z nowym singlem i płytą w 4AD

"Your Mind Is Not Your Friend" to tytuł nowego singla i wideoklipu indierockowej, amerykańskiej grupy The National, który został nagrany z gościnnym udziałem Phoebe Bridgers. W nostalgicznym teledysku do "Your Mind Is Not Your Friend" występuje brat wokalisty Matta Berninger - Tom, znany fanom The National z filmu o zespole z 2014 roku "Mistaken For Strangers". 

Zespół już wcześniej zapowiedział wydanie swojego dziewiątego albumu studyjnego zatytułowanego „First Two Pages of Frankenstein”, który ukaże się 28 kwietnia 2023 roku za pośrednictwem 4AD. Oparty na sugestywnych melodiach i fascynującej lirycznej narracji sygnalizuje nowy rozdział w dyskografii zespołu. Album zawierający 11 utworów został wyprodukowany przez The National w Long Pond Studios w północnej części stanu Nowy Jork zawiera gościnne występy Taylor Swift, Phoebe Bridgers i Sufjana Stevensa.

„First Two Pages of Frankenstein" to odświeżona chemia grupy, która pięknie równoważy elegancką muzykalność z bardziej charakterystycznymi impulsami The National. Utwory takie jak "Grease in Your Hair" i "Ice Machines" były testowane w 2022 roku przed ich nagraniem, co pozwoliło zespołowi na dopracowanie materiału w czasie rzeczywistym - inna piosenka, "Weird Goodbyes" z udziałem Justina Vernona z Bon Iver, została wydana jako samodzielny utwór w sierpniu zeszłego roku. „Dla mnie siła tej płyty polega na intencjonalności i strukturze muzyki spotykającej się z dużą ilością przypadkowej magii” – mówi Aaron Dessner.

Nowa epka Pet Shop Boys "Lost" już dostępna

496 odsłon
Tagi:

Nowa epka Pet Shop Boys już dostępna

Zapowiadana epka "Lost" ukazała się w serwisach streamingowych, zgodnie z zapowiedzią, 14 kwietnia. Oprócz znanego już wcześniej utworu "Living in the Past", epka zawiera cztery inne, nieznane dotychczas nagrania - dema z 2015 roku: "The lost room", "I will fall", "Skeletons in the closet" i "Kaputnik". Utwory te miały trafić na album „Super”, ale jak mówi Neil Tennant: „nie pasowały do ​​​​albumu”. Dobrze, że panowie z PSB zmienili zdanie w tej sprawie :). Płyta w formacie fizycznym będzie dostępny jako dodatek do wydawnictwa Annually 2023.

Nik Kershaw przypomina się nową epką w stylu 80's

208 odsłon
Tagi:

Nik Kershaw przypomina się nową epką w stylu 80's

"Songs from the Sheld, Pt. 2", to tytuł nowej epki Nika Kershawa, na której znajdziemy sześć, dotąd niepublikowanych, utworów artysty. Nagrania te nie są całkiem nowe. Pisane były w latach 1989-1998, ale dotychczas nie ujrzały światła dziennego. Nik postanowił nadrobić te zaległości.

VNV Nation z drugim singlem

VNV Nation z drugim singlem

"Wait" to tytuł drugiego singla VNV Nation, który poprzedza ich nową płytę pt. "Electric Sun". Według najnowszej informacji zespołu, album ukaże się 28 kwietnia 2023 r.

Nowe dane kontaktowe Alternativepop.pl

207 odsłon

Nowe dane kontaktowe Alternativepop.pl

W przypadku chęci kontaktu w sprawach dotyczących strony albo opisywanej muzyki, proszę pisać na adres mailowy: kontakt[at]alternativepop.pl lub przy pomocy poczty tradycyjnej na adres:

Andrzej Korasiewicz 
skrytka pocztowa nr 6 
91-359 Łódź 87

Public Image Ltd. wyda nową płytę

248 odsłon

Public Image Ltd. wyda nową płytę

Public Image Ltd. (PIL) wyda 11 sierpnia 2023 r. nowy, jedenasty już album pt. "End Of World". Będzie to jednocześnie trzeci album PIL od reaktywacji w 2009 roku. Następnie PIL ruszy w trasę po Wielkiej Brytanii i Europie, podczas której planowanych jest 38 koncertów. Nie ma wśród nich Polski. Dostępny jest też już nowy singiel pt. "Penge". Kilka dni temu zmarła żona Johna Lydona, Nory Forster, która chorowała na Alzheimera.

Final Selection wraca po 15 latach

Final Selection wraca po 15 latach

Final Selection to niemiecki synthpopowy projekt, który powraca z nową płytą pt. "Siren's Call". Grupa istnieje od 1993 roku, ale "Siren's Call" to zaledwie ich czwarty album, pierwszy od 2008 roku. Zespół nawiązuje na nim do brzmień synth pop z lat 80.

Depeche Mode zagrali z orkiestrą BBC

Depeche Mode zagrali z orkiestrą BBC

Depeche Mode zagrali swój klasyczny utwór „Walking In My Shoes” z orkiestrą koncertową BBC. Oprócz niego wykonali również „Ghosts Again”, a także cover „Sundown” Gordona Lightfoota. Wszystkie nagrania do odsłuchania na BBC Sounds: https://bbc.in/3DsGrtG 

The Sisters of Mercy zagra w Łodzi!

The Sisters of Mercy zagra w Łodzi!

The Sisters of Mercy wystąpi 11.11.2023 r. w łódzkiej Wytwórni w ramach Festiwalu Soundedit. Bilety już do kupienia.

 

Odszedł Ryūichi Sakamoto

182 odsłon

Odszedł Ryūichi Sakamoto

W wieku 71 lat zmarł Ryūichi Sakamoto, japoński pionier muzyki elektronicznej i syntezatorowej. Był jednym ze współzałożycieli Yellow Magic Orchestra, grupy która na gruncie japońskim eksperymentaowała w drugiej połowie lat 70. z syntezatorami. Sakamoto był później cenionym twórcą muzyki elektronicznej, a także producentem i współpracownikiem wielu wykonawców z kręgu muzyki elektronicznej, nagrywał również płyty solowe. Jego najnowszy album ukazał się w styczniu tego roku. Również w styczniu zmarł Yukihiro Takahashi, były perkusista Yellow Magic Orchestra.

Wieże Fabryk na Prima Aprilis

Wieże Fabryk na Prima Aprilis

Łódzka grupa Wieże Fabryk wydała pierwszego kwietnia swój trzeci album pt. "Doskonały świat". Nagrań dokonano w GizaSound w Łodzi w zeszłym roku. Płyta ukazała się nakładem Hasiok Records.

Doskonały świat by Wieże Fabryk

Rozmazani z nowym wideoklipem

Rozmazani z nowym wideoklipem

Rozmazani zaprezentowali nowy wideoklip to utworu pt. "Jeziora nieskończone" pochodzącego z najnowszego albumu pt. "Hard Tomes" "Hard Times" >>

Nowa epka od Rotersand

202 odsłon
Tagi:

Nowa epka od Rotersand

Niemiecki electro/future popowy zespół Rotersand wydał 31.03.2023 r. epkę pt. "Forgotten Daydreams". To już drugi nowy utwór od Niemców po styczniowym "Higher Ground".

Forgotten Daydreams by Rotersand

Higher Ground by Rotersand

Psychocukier instrumentalnie i na syntezatorze

235 odsłon

Psychocukier instrumentalnie i na syntezatorze

Łódzki, zakręcono-rockowy zespół Psychocukier wydaje swoją szóstą płytę pt. "Tu i teraz". Jak zapowiada zespół:

“Tu i teraz” to 9 instrumentalnych utworów. To muzyka nieoczywista, abstrakcyjna i postrzępiona. Lepka i gęsta. Zespół nagrywa w niezmienionym składzie od 22 lat. Muzycy są na bieżąco z pomysłami muzycznymi wobec siebie a nie wobec czasów w jakich tworzą. Psychocukier nieustannie pozostaje zespołem gitarowym, ale na "Tu i teraz" można usłyszeć także syntezator, na którym zagrał Mikołaj Bugajak (producent dwóch poprzednich albumów). Muzycy od początku do końca odpowiadają za wszystkie kompozycje oraz brzmienie płyty, która została zarejestrowana i zmiksowana w ich łódzkim Studio O4. “Tu i teraz” - nigdy nie jesteśmy gotowi, bo nie ma zawsze.

The Mission z nowym singlem zapowiada trasę koncertową

157 odsłon

The Mission z nowym singlem zapowiada trasę koncertową

Wayne Hussey i jego The Mission wydali pierwszy singiel od 2016 roku. Znalazł się na nim utwór „Grotesque”, który oryginalnie ukazał się na albumie "God Is A Bullet" z 2007 roku. Nową wersję utworu, którą umieszczono na singlu, nagrano na żywo, podczas koncertu 4 listopada 2022 roku w Buenos Aires w Argentynie. Na kanale youtube grupa opublikowała również wideoklip. The Mission wyrusza 20 kwietnia w trasę koncertową po Europie. Grupa 15 maja zagra również w Warszawie.

Nowy utwór Red Box

Nowy utwór Red Box

"Wait For You" to nowy utwór, który grupa Red Box zaprezentowała 22 kwietnia 2023 r. w serwisach streamingowych.

Premiera Memento Mori o północy

232 odsłon

Premiera Memento Mori

Równo o godzinie 0:00 24 marca 2023 roku w serwisach streamingowych ukazała się najnowsza płyta Depeche Mode. Recenzja wkrótce.

Lisa Gerrard i Jules Maxwell zagrają w Łodzi

Lisa Gerrard i Jules Maxwell zagrają w Łodzi

Lisa Gerrard i Jules Maxwell wystąpią 1. lipca 2023 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Będzie to okazja, aby na żywo posłuchać ich wspólnego wykonania, wydanego w 2021 r. albumu „Burn”. Z muzycznej improwizacji nagranej w studiu Lisy powstało dzieło, którego koncertowe odtworzenie będzie świeżą i pełną zaskoczeń interpretacją. Występ zapowiada się niezwykle emocjonująco. Artyści zaplanowali nie tylko specjalne aranżacje swoich utworów, ale również zadbali o ich wizualną oprawę, bazując na filmach autorstwa polskich reżyserów: Michała Sosny i Jacoba Chelkowskiego oraz uznanego angielskiego animatora Davida Danielsa.

Koncert odbędzie się jako impreza towarzysząca tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit (11-14 listopada 2023 r.).

Stare i nowe teksty innych autorów Alternativepop.pl

228 odsłon

Stare i nowe teksty innych autorów Alternativepop.pl

Na nowej stronie są sukcesywnie przywracane, w miarę odnajdywania, teksty innych autorów z lat 2001-2015. Teksty mają walor historyczny i warto, by były dostępne w Internecie. Na stronie znalazły się już stare teksty - recenzje, wywiady i relacje autorstwa: Jakuba Oślaka, Tomasza Włazińskiego, Adama Pawłowskiego (†), Łukasza Wiśniewskiego (†), Tomasza Musialika. 

Od wczoraj jest też nowy tekst Jakub Oślaka, recenzja: Real Life >>, któremu dziękuję za chęć dalszego pisania dla Alternativepop.pl! Zatem na stronie znajdziecie nie tylko stare, ale i nowe teksty innych autorów! (AK)

Edytowane w lipcu 2023 r.: Strona ostatecznie wróciła do formy magazynowej. Więcej o tym, czym jest Alternativepop.pl tutaj: Alternativepop.pl - czyli zamiast wstępniaka >>

Pet Shop Boys znowu w studiu!

266 odsłon
Tagi:

Pet Shop Boys znowu w studiu!

Grupa poinformowała na swojej stronie internetowej, że 14 marca weszła do studia i zaczęła nagrywanie nowej płyty. Producentem będzie James Ford. 

Zanim zostanie nagrana płyta z premierowymi utworami, już 14 kwietnia ukaże się nowe wydawnictwo Pet Shop Boys pt. "Annually". Do książki będzie dołączony m.n. ep pt. "Lost", zawierający cztery niepublikowane wcześniej dema z 2015 roku - “The lost room”, “I will fall”, “Skeletons in the closet” i “Kaputnik”.

foto: www.petshopboys.co.uk

The Bolshoi wraca jako The Bolshoi Brothers

188 odsłon
Tagi:

The Bolshoi wraca jako The Bolshoi Brothers

Kto nie pamięta przeboju "Sunday Morning" i grupy The Bolshoi? To retoryczne pytanie nabiera nowego wymiaru, ponieważ od jakiegoś czasu były frontman grupy, Trevor Tanner i klawiszowiec, Paul Clark pracują nad projektem, który będzie na swój sposób powrotem do The Bolshoi. Panowie nazwali się The Bolshoi Brothers i zamierzają w tym roku wydać debiutancką płytę. Na razie zaprezentowali teledysk pt. "Just A Girl". Jedno jest pewne. Wokal jest ten sam :).

Depeche Mode ujawnia drugi utwór z "Memento Mori"

Depeche Mode ujawnia drugi utwór z "Memento Mori"

Już tylko dwa tygodnie pozostały do premiery nowej płyty Depeche Mode pt. "Memento Mori", która ukaże się 24 marca 2023 r. Depeche Mode wypuścił do sieci drugi utwór z niej pochodzący pt. "My Cosmos Is Mine". Nagranie otworzy nowy album grupy. 

Tracktlista "Memento Mori":

1. My Cosmos Is Mine     5:18
2. Wagging Tongue 3:25
3. Ghosts Again 3:58
4. Don't Say You Love Me 3:44
5. My Favourite Stranger 3:55
6. Soul with Me    4:15
7. Caroline's Monkey 4:17
8. Before We Drown 4:08
9. People Are Good 4:24
10. Always You     4:19
11. Never Let Me Go 4:04
12. Speak to Me    4:37

Peter Gabriel wydał trzeci utwór z nadchodzącej płyty

Peter Gabriel wydał trzeci utwór z nadchodzącej płyty

"Playing For Time (Dark-Side Mix)" to kolejny utwór ujawniony przez Petera Gabriela, zapowiadający nową płytę "i/o". Podobnie jak dwa poprzednie wydany został podczas kolejnej pełni księżyca - tym razem 7 marca 2023 r. Utwór został napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela,  nagrany w Real World Studios w Wiltshire i The Beehive w Londynie. Na fortepianie gra Tom Cawley. Aranżacja orkiestrowa, autorstwa Eda Shearmura, została nagrana w British Grove Studios w Londynie z udziałem muzyków, którzy wcześniej występowali w New Blood Orchestra. 

Peter Gabriel tak mówi o utworze: 

„Playing For Time” to piosenka, nad którą pracowałem przez długi czas i którą wykonywałem na żywo, bez tekstu, więc niektórzy ludzie mogą ją znać. To była dla mnie ważna piosenka. Chodzi w niej o czas, śmiertelność i gromadzenie wspomnień przez każdego z nas. Każdy ma planetę pełną wspomnień, które są ukryte w umyśle. To osobista piosenka o tym, jak każdy je gromadzi i czy jesteśmy więźniami tych wspomnień na osi czasu, czy też jest to coś, co może nas uwolnić."

Wieże Fabryk z nowym utworem, klipem i płytą

Wieże Fabryk z nowym utworem, klipem i płytą

Łódzka grupa zimnofalowa Wieże Fabryk, przerywa milczenie i zapowiada po dziesięciu latach od wydania ostatniego albumu pt. "Cel i światło" nowy materiał pt. „Doskonały świat”. Zespół na razie podzielił się utworem pt. „Los, zguba”, do którego powstał również teledysk.

Ostatnia szansa Beborn Beton

Ostatnia szansa Beborn Beton

"Last Chance" to następny singiel wraz z wideoklipem z nowej płyty niemieckiego synth popowego Beborn Beton. Album pt. „Darkness Falls Again” ukaże się 17 marca.

Simply Red z nowym utworem i albumem

Simply Red z nowym utworem i albumem

Simply Red zaprezentowało nowy utwór wraz z klipem pt. "Better With You". Jest to zapowiedź nowego albumu pt. "Time", który ukaże się 26 maja. Tak o utworze mówi Mick Hucknall: "W piosence wspominam pierwszy etap związku z moją żoną, kiedy poznaliśmy się w Mediolanie. W tamtym czasie byłem singlem i imprezowałem po całym świecie. I pomyślałem sobie: cóż, tak naprawdę nie wiem, co robię. Po prostu płynąłem z prądem, dobrze się bawiąc. Później wszystko się zatrzymało." 

Dalej Mick Hucknall opowiada o nagrywaniu muzyki: "W trakcie lockdownu zastanawiałem się, kim właściwie jestem, co mnie kręci - wspomina artysta. Zrozumiałem, że przede wszystkim, jestem autorem piosenek. Uznałem więc, że muszę po prostu napisać kilka piosenek o tym, kim jestem. To kwintesencja tego albumu.[...] Muzyka jest jednym z tych cudownych komunikatorów. Każdy człowiek może mieć swoją interpretację piosenki. Dla każdego może ona znaczyć coś innego. Móc tworzyć coś, co następnie jest udostępniane milionom ludzi na całym świecie to ogromna radość. Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego, dającego większe spełnienie niż to? - podsumowuje, pytając retorycznie.

Tracklista "Time":
 
1. Better With You
2. Just Like You
3. Let Your Hair Down
4. Shades 22
5. It Wouldn’t Be Me
6. Never Be Gone
7. Too Long At The Fair
8. Slapbang
9. Hey Mister
10. Just Like You (Pt. 2)
11. Butterflies
12. Earth In A Lonely Space

NER\OGRIS z debiutancką płytą

NER\OGRIS z debiutancką płytą

NER\OGRIS to nowy projekt na rynku electro. Nakładem Dependent właśnie ukazała się debiutancka płyta pt. "I Am The Shadow - I Am The Light". NER\OGRIS wyrósł z instrumentalnego projektu, który wymyślił klawiszowiec Kain, który jest znany z grupy LES BERRTAS. Kiedy wokalista Tinoc z saksońskiego projektu AMNISTIA został poproszony o mały wkład wokalny, spontanicznie dostarczył wokale i teksty do każdego z tych utworów w rekordowym czasie. To przekonało Kaina do przekształcenia swojego projektu w duet i tak narodził się NER\OGRIS. Płyta: https://nerogris.bandcamp.com/album/i-am-the-shadow-i-am-the-light-2 

Laibach na otwarcie mistrzostw świata w narciarstwie

Laibach na otwarcie mistrzostw świata w narciarstwie

Dopiero co słoweński Laibach zapowiedział specjalny koncert grupy w Kijowie na Ukrainie, który odbędzie się 31 marca 2023 roku a już wystąpił wraz z gośćmi na otwarciu FIS NORDIC WORLD CHAMPIONSHIPS PLANICA 2023, SŁOWENIA, na którym zaprezentował utwór „O, Triglav, moj dom”. Może to pomogło Piotrowi Żyle obronić tytuł mistrza świata w skokach w Planicy :).

Premierowe nagranie The The!

Premierowe nagranie The The!

Matt Johnson i jego The The wydało 24.02.2023 r. nakładem earMUSIC we współpracy z Cinéola limitowany singiel winylowy „$1 ONE VOTE!". Singiel zawiera dwa utwory oraz wcześniej niewidzianą grafikę autorstwa zmarłego brata Matta, Andy'ego Dog'a. Matt mówi o stronie A singla „$1 One Vote!”: „To piosenka, która krąży – w różnych wersjach – od wielu lat. Z jakiegoś powodu zawsze miałem problem ze znalezieniem odpowiednich słów, aby to zakończyć. Ale rodząca się dystopia ostatnich kilku lat z pewnością otworzyła oczy, wyostrzyła umysły i rozjaśniła myśli”. Strona B zawiera prawdziwą perełkę, utwór pt. "Mrs Mac", którą zagorzali fani już znają, bo został pierwotnie wydany jako singiel tylko do pobrania na stronie internetowej THE THE w 2007 roku. Jednak nigdy – aż do teraz – nie doczekał się fizycznego wydania. Na wszystkich instrumentach gra sam Matt Johnson, a utwór został nagrany i zmiksowany przez Bruce'a Lampcova.

Howard Jones wydał koncert na limitowanym winylu

172 odsłon
Tagi:

Howard Jones wydał koncert na limitowanym winylu

Howard Jones wydał w limitowanym nakładzie 18 egzemplarzy podpisaną wersję podwójnego winyla Howarda Jonesa - Live at Union Chapel. Limitowany test pressings sprzedał się w kilka minut. Nadal kupić można standardową wersję koncertu, który Howard Jones zagrał w towarzystwie Nicka Beggsa (Kajagoogoo, Steven Wilson) oraz Robina Boulte'a.

tracklista:

Side A:

Nowy utwór VNV Nation

"Before the Rain" to tytuł utworu zapowiadającego album "Electric Sun" VNV Nation, który ukaże się 14 kwietnia 2023 roku.

Złudzenie optyczne Orbital

204 odsłon
Tagi:

Orbital, angielski klasyk sceny elektronicznej, wydał 17 lutego 2023 r. nową płytę pt. "Optical Delusion". Duet braci Hartnoll istnieje z przerwami od 1989 roku.

Premiera cozy moss w Requiem Records

378 odsłon

24 lutego nakładem Requiem Records ukaże się debiutancki album grupy cozy moss pt. "Wołanie". Jak piszą o sobie muzycy: "muzyka cozy moss to emocjonalne impresje zatopione w dźwiękach muzyki elektronicznej. W brzmieniu można znaleźć inspiracje downtempo, trip-hopowe czy witch housowe. Zespół powstał z energii warszawsko-berlińskiej w 2017 roku i z duetu producenckiego przeistoczył się w projekt tworzący zarówno instrumentalne, jak i wokalne kompozycje." Na płycie w tytułowym utworze Wołanie gościnie występił Pawła Ostrowskiego (Decadent Fun Club), a nad całym materiałem czuwali Cezary Zieliński (spopielony, Blokowisko) oraz Kuba Korzeniowski (Zamiostudio, Zwidy).

Debiutancka pyta duetu cozy moss pod tytułem „Wołanie” to ponad 40-minutowy zapis sześcioletniej podróży emocjonalnej i dźwięków, łączący ducha berlińskiej ulicy i niezmierzonej leśnej otchłani. Na płytę składa się dziewięć kompozycji, w tym trzy instrumentalne. Słowa w pięciu utworach są zapisem improwizacji tekstowej. Tylko jeden z utworów („Płonę”) został w całości napisany poza wokalną improwizacją. Brzmienie płyty oscyluje pomiędzy melancholijną elektroniką, downtempo, trip-hopem, zawierając cząstkę witch housowego brzmienia, kierującego słuchacza w głębsze zakątki muzyczne. Poza wpływami elektronicznymi można odnaleźć post punkowe podejście do wykorzystania muzyki gitarowej, która zdradza korzenie twórców — Klaudii Miłoszewskiej i Macieja Skoczyńskiego. „Wołanie” pozwala na przeżywanie i zaangażowanie emocjonalne w impresje muzyczne i jest szansą dla słuchacza na poznanie ekspresji pokolenia urodzonego w latach ’90.

Amerykański duet electro pop z podłą twarzą

Blaklight, amerykański duet electro pop, wypuścił nowy utwór pt. "Wicked Face". Pierwotnie nagranie zostało wydane na zeszłorocznej kompilacji „Generation Blitz 2: Concrete & Chrome”. Obecnie grupa zaprezentowała je w wersjach „Single Mix”, „Empty Extended Mix” i „Axe Mix”. Blacklight pochodzi z Los Angeles, tworzą go Brian Belknap i Adam Collier.

Myslovitz wyda nową płytę

220 odsłon

Myslovitz, którego wokalistą od 2019 r. jest Mateusz Parzymięso o brzmieniu głosu mocno zbliżonym do Artura Rojka, zapowiada na 3 marca premierę nowej płyty pt. „Wszystkie narkotyki świata”. Będzie to pierwszy album zespołu od 10 lat i drugi od rozstania się z wieloletnim wokalistą grupy Arturem Rojkiem. Utwory z płyty powstały w kilku studiach nagraniowych, m.in. w londyńskim Abbey Road. Wydawnictwo dotychczas promowały piosenki: "Miłość", "19", "Pakman". Kilka dni temu grupa zaprezentowała również utwór tytułowy.

Tracklista:

1. Wszystkie narkotyki świata
2. Miłość
3. Pakman
4. Król wzgórza
5. Przypadkiem
6. Latawce
7. Inny
8. Zdążyć przed wschodem słońca
9. 19
10. Powoli
11. Dziewczyna z wiersza lennona
12. Kosmita

Nowe wydawnictwa Johna Foxxa

John Foxx zapowiada wydanie 24 lutego nowej płyty pt. "Avenham" oraz 31 marca albumu pt. "The Arcades Project". Foxx tak pisze na swojej stronie o "Avenham": "Album jest inspirowany miejscem, które poznałem jako młody człowiek, ale to coś więcej niż lokalizacja. [...]płyta zawiera echa wcześniejszych wydawnictwa takich jak "London Overgrown", "Drift Music" z Haroldem Buddem, "Ghost Harmonic" czy albumu "My Lost City". [...]"Avenham to prawdziwe miejsce, tak mityczne jak bramy Edenu. Muzyka jest więc podobnie mglista i impresjonistyczna. Z kolei album The Arcades Project to solowy album fortepianowy Foxxa, który ma przynieść muzykę "abstrakcyjną".

 

 

 

Kolejny nowy utwór Beborn Beton

Dependent wypuściło 10 lutego kolejny utwór z nadchodzącej, nowej płyty niemieckiego klasyka synth popu - Beborn Beton. Nagranie pt. "I Watch My Life on TV" tym razem jest bez videoclipu. Nowy album pt. „Darkness Falls Again” ukaże się 17 marca.

Jest nowy singiel Depeche Mode!

Po tygodniowym falstarcie światło dzienne ujrzał singiel i teledysk Depeche Mode pt. "Ghosts Again". Utwór utrzymany jest w duchu klasycznego Depeche Mode z lat 80. Powinien więc spodobać się starym fanom sprzed ery "Violatora". Jest też potwierdzenie, że nowy album grupy z Basildon ukaże się 24 marca. Płyta zostanie wydana m.in. w formie pojedynczego CD i podwójnego LP. Album dostępny jest też już w przedsprzedaży: https://dmmementomori.pl/ Setlista nadchodzącej płyty:

01. My Cosmos Is Mine
02. Wagging Tongue
03. Ghosts Again
04. Don’t Say You Love Me
05. My Favourite Stranger
06. Soul With Me
07. Caroline\'s Monkey
08. Before We Drown
09. People Are Good
10. Always You
11. Never Let Me Go
12. Speak To Me

The Damned wyda nową płytę

Jeden z prekursorów punk rocka i rocka gotyckiego, brytyjska grupa The Damned wyda 28.04.2023 r. nową, dwunastą w dyskografii i pierwszą od pięciu lat, płytę pt. „Darkadelic”. Album, według zapowiedzi grupy, ma być jednym z najostrzejszych zbiorów piosenek nagranych do tej pory przez The Damned. Zespół przekracza na płycie granice gatunków, a nowe utwory są przesiąknięte odniesieniami do klasycznych horrorów i swingującego klimatu Londynu lat 60.

Tracklista „Darkadelic”:

1. The Invisible Man
2. Bad Weather Girl
3. You’re Gonna Realise
4. Beware Of The Clown
5. Western Promise
6. Wake The Dead
7. Follow Me
8. Motorcycle Man
9. Girl I’ll Stop At Nothing
10. Leader Of The Gang
11. From Your Lips
12. Roderick

Ukazał się drugi utwór z nadchodzącej płyty Petera Gabriela

Peter Gabriel ujawnił kolejne nagranie z nadchodzącej płyty "i/o". Utwór "The Court (Dark-Side Mix)" został nagrany na Real World Studios w Wiltshire oraz w Londynie w The Beehive i British Grove. Utwór ilustruje okładka z pracą „The Burning of Lifting the Curse, 2022” autorstwa artysty i rzeźbiarza Tima Shawa.

Jak pisze autor: „Miałem tylko pomysł na refren "the court will rise”. Reszta to impresje związane z refleksją o sprawiedliwości. Większość życia to walka między porządkiem a chaosem. Sprawiedliwość lub system prawny to coś, co narzucamy, aby wprowadzić jakiś element porządku do chaosu. To jednak jest często nadużywane, niesprawiedliwe i dyskryminacyjne, ale jednocześnie jest to istotna część cywilizowanego społeczeństwa.”

Ronan Harris zapowiada nową płytę VNV Nation

Nowy album VNV Nation pt. "Electric Sun" ukaże się 14 kwietnia 2023 r.. Płytę poprzedzi kilka singli. Pierwszy z nich zostanie wydany już w połowie lutego. Muzyka w zwiastunie to edit zaczerpnięty z utworu "Sunflare". 

Album będzie dostępny w formatach:
1. CD Mediabook (ANA-CD-8) - książka CD z twardą okładką z dwudziestostronicową książeczką zawierającą specjalne dodatki, teksty i wkładkę. (Tylko UE. Wydanie amerykańskie będzie dostępne jako digipack)
2. Podwójny winyl LP (ANA-V-6 i 6A) - regularne i limitowane wydania winylowe niebieskie, zawierać będzie rozkładany plakat, teksty i nuty  (tylko UE lub dostępne jako:
3. Deluxe Limited Boxset (ANA-CD-8LB) – wysokiej jakości zestaw kolekcjonerski, limitowany do 1500 egzemplarzy z ekskluzywnymi dodatkami, podwójnym winylem, płytą CD, 12” z dwiema rozszerzanymi wersjami, 44-stronicową książeczką z twardą okładką deluxe z ilustracjami, tekstami i notatkami import)

Boxset i Limited Vinyl zostaną wydane w Niemczech i będą dostępne w innych krajach poprzez import lub zamówienie online (więcej informacji na ten temat wkrótce). Każdy element różnych edycji jest produkowany w UE (z wyjątkiem wydania północnoamerykańskiego, które jest wydane lokalnie).

Armia nagrywa nową płytę

181 odsłon
Tagi:

Jak ogłosił zespół na swoim profilu na facebooku muzycy Armii weszli 27.01.2023 r. do studia, żeby nagrać nową płytę. Więcej szczegółów nie ujawniono. 

Nowa propozycja od polskiego projektu electro Rozmazani

Polska grupa Rozmazani nagrała płytę pt. "Hard Times". Zespół inspiruje się w swojej muzyce takimi stylami jak: electro-industrial, EBM, electroclash, coldwave, dark wave. Album został wydany przez Diffuse Reality Records. Dostępny jest pod adresem: https://diffusereality.bandcamp.com/album/rozmazani-hard-times-phy125

Nowy singiel Depeche Mode ukaże się dziewiątego lutego

Pierwszy singiel z nowego albumu Depeche Mode pt. "Memento Mori" nosi tytuł "Ghosts Again" i ukaże się dziewiątego lutego 2023 r. Zespół ujawnił również prawdopodobnie okładkę nadchodzącego albumu "Memento Mori" a także fragment singla.

Powrót Everything But The Girl po 24 latach przerwy

170 odsłon

Everything But The Girl, brytyjski zespół pop, który powstał w 1982 roku, wznowił działalność i zapowiedział wydanie nowego albumu, pierwszego od 24 lat. Płyta pt. "Fuse" ukaże się 21.04.2023 r. Zapowiada ją utwór "Nothing Left To Lose", do którego nakręcono również klip.

Zmarł Tom Verlaine z Television

219 odsłon
Tagi:

W wieku 73 lat zmarł Tom Verlaine, którego zespół Television był jedną z bardziej wpływowych grup na nowojorskiej scenie nowofalowej w latach 70.. Jedną z ważniejszych płyt Television jest "Marquee Moon" (1977). Artysta przez wiele lat współpracował również z Patti Smith. O śmierci poinformowała córka Patti Smith.

 

 

 

 

Depeche Mode rozpoczął odliczanie

Zapowiadany nowy krążek Depeche Mode pt. "Memento Mori" ma się ukazać w marcu tego roku. Tymczasem zespół rozpoczął odliczanie do ujawnienia premierowego utworu zapowiadającego album. Kompozycja, najprawdopodobniej nosząca tytuł "Ghosts Again" ukaże się w piątek 03.02.2023 r. 

John Cale z nowym materiałem

213 odsłon

Osiemdziesiątletni John Cale (ex The Velvet Underground) wydał płytę z premierowym materiałem. Do nagrywania zaprosił m.in. Animal Collective i innych artystów młodego pokolenia. Album pt. "Mercy" ukazał się 20.01.2023 r. i zawiera intrygujący miks elektroniki, nowoczestnego popu i elementów ekperymentalnego rocka.

Peter Gabriel zapowiada płytę "i/o"

Ukazała się już druga wersja singla "Panopticom" zapowiadającego nową, pierwszą od 2002 z premierowym materiałem, płytę Petera Gabriela pt "i/o". Tym razem jest to "Panopticom (Dark-Side Mix)", wcześniej, 6 stycznia ukazała się wersja "Panopticom (Bright Side Mix)". Data premiery albumu nie jest na razie znana, ale wiadomo, że Gabriel wyrusza w trasę promującą płytę i że w maju 2023 r. zawita również do Polski.

U2 wyda "Songs Of Surrender"

185 odsłon
Tagi:

Nowy-stary album U2 ukaże się 17 marca i będzie zawierał 40 kompozycji nagranych i wyprodukowanych na nowo. Każdy z członków zespołu zajął się „dziesięcioma” utworami. Nagrania zostały zaaranżowane na nowo, w niektórych przypadkach zmieniono również teksty. Grupa pracuje również nad całkowicie nowym albumem z premierowym materiałem zatytułowanym "Songs Of Ascent".

Tracklista "Songs Of Surrender":

Side 1 – The Edge

One Where The Streets Have No Name Stories For Boys 11 O'Clock Tick Tock Out Of Control Beautiful Day Bad Every Breaking Wave Walk On (Ukraine) Pride (In The Name Of Love)

Side 2 - Larry

Who's Gonna Ride Your Wild Horses Get Out Of Your Own Way Stuck In A Moment You Can't Get Out Of Red Hill Mining Town Ordinary Love Sometimes You Can't Make It On Your Own Invisible Dirty Day The Miracle Of Joey Ramone City Of Blinding Lights

Side 3 - Adam

Sam Brown gra synth pop

184 odsłon

Kto pamięta Sam Brown i przebój "Stop!" (1988)? Singlem tym osiągnęła międzynarodowy sukces. Znana jest też ze wspólnych tras koncertowych z Pink Floyd w czasach liderowania Davida Gilmoura i śpiewania w chórkach. Wokalistka po wydaniu kilku słabiej sprzedających się płyt w latach 90. i na początku XXI wieku zamilkła. Niespodziewanie wraca po 16 latach przerwy z płytą pt. "Number 8", która utrzymana jest w klimacie electro pop. Album ukazał się 20.01.2023 r.

 

Ladytron wydał nową płytę

"Time's Arrow" to tytuł nowego albumu electro popowej grupy Ladytron, która ukazała się 20.01.2023 r. Promuje ją singiel "City of Angels" a także video do utworu "Faces".

Laibach z nową EPką

"Love Is Still Alive" to porcja nowej muzyki od Słoweńców z Laibach. Jak sami piszą: "The Love Is Still Alive EP śledzi podróż ocalałych przez nasz Układ Słoneczny. Jest rozwinięciem muzyki stworzonej do filmu Iron Sky – The Coming Race (reż. Timo Vuorensola, 2019), będącego ukrytą kontynuacją [Iron Sky]". 

Nowy utwór z udziałem Dave'a Gahana

168 odsłon
Tagi:

Ukazał się utwór "Chains" wykonywany przez Dave'a Gahana i Kurta Uenali. Jest to cover numeru duńskiego zespołu The Raveonettes, który zostanie dołączony do nowej wersji płyty "Whip It On" The Raveonettes, która pierwotnie ukazała się w 2002 roku. 

Beborn Beton z nową płytą

Niemieckie synthpopowe trio Beborn Beton powróci 17 marca tego roku z albumem pt. „Darkness Falls Again”. Będzie to pierwszy album od 2015 roku. Poprzedza go singiel i wideoklip pt. „Dancer in the Dark”. Wydawnictwo ukaże się nakładem Dependent Recors.

Alternativepop.pl powraca!

305 odsłon

Alternativepop.pl powraca! Będą nowe teksty, ale także zmiany i dlatego parę słów o tym, czego można spodziewać się w nowej odsłonie Alternativepop.pl. Zacznę od przedstawienia się 😊

Nazywam się Andrzej Korasiewicz, mieszkam od urodzenia, tj. od 1973 roku, w Łodzi. Muzyki słucham od kiedy pamiętam, a na pewno świadomie od 1983 roku, kiedy dostałem pierwszy adapter i pierwsze płyty - winylowe, bo innych wtedy nie było 😊 – TSA „Live”, Perfect „Live”. Z czasem moje gusta i zainteresowania się rozwijały, zmieniały, przekształcały, ale najważniejszym ich źródłem stała się audycja Romantycy Muzyki Rockowej prowadzona w latach 80. w II Programie Polskiego Radia przez Tomasza Beksińskiego. I właśnie te fascynacje legły u podstaw założenia w 2000 roku listy dyskusyjnej lata80 a następnie w 2001 roku strony Alternativepop. O kolejnych perypetiach strony piszę poniżej.

Czym będzie odrodzony Alternativepop.pl w 2023 roku? Będzie stroną, na której będę pisał o wszystkich moich aktualnych zainteresowaniach muzycznych. Na stronie znajduje się większość moich tekstów, które powstały od 2001 roku dla serwisu Alternativepop.pl. Jest kilka tekstów napisanych po 2017 r. na mój osobisty blog, a także kilka innych, które opublikowałem w innych miejscach Internetu. Na nowej stronie nie będę się ograniczał tylko do wspomnień o latach 80. i narzucał sobie ograniczeń stylistycznych. Spodziewajcie się więc wszystkiego 😊. Nie będę pisał jedynie o muzyce, która zawiera treści satanistyczne, szowinistyczne i rasistowskie, bo takich nie akceptuję. Mimo zamiłowania do mroku i melancholii, będę starał się spojrzeć z jaśniejszej strony na muzykę 😊 

Edytowane w lipcu 2023 r.: Strona ostatecznie wróciła do formy magazynowej. Więcej o tym, czym jest strona tutaj: Alternativepop.pl - czyli zamiast wstępniaka >> ---------------------- Kalendarium Alternativepop.pl

2000 – powstanie listy dyskusyjnej „lata80” na Yahoo.com

2001 maj – powstanie strony domowej Alternativepop pod adresem alternative.pop.prv.pl

Classix Nouveaux z nowym nagraniem!

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Panowie z Classix Nouveaux zebrali się i postanowili uczcić 40. rocznicę wydania debiutanckiego albumu "Night People". Z tej okazji nagrali ponownie ich ulubiony numer z tej płyty pt. "Inside Outside" w wersji anno domini 2021. Jeśli wierzyć zapowiedziom 7 maja o godz. 23:15 premierę miał teledysk do piosenki.

Nowa płyta Deine Lakaien

222 odsłon
Tagi:

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Ukazała się nowa, podwójna płyta Deine Lakaien pt. "Dual". Na pierwszym krążku jest 10 premierowych utworów zainspirowanych artystami lub piosenkami wpływającymi przez lata na Deine Lakaien. Na drugiej płycie jest 10 coverów piosenek artystów, którzy należą do ulubionych muzyków Deine Lakaien. Wśród nich są m.in. "The Walk" The Cure, "Suspended In Gaffa" Kate Bush, “Lady d’Arbanville” Cata Stevensa, "Because the Night" Patti Smith oraz “La chanson des vieux amants” Jacques'a Brela.

 

Nowy album Gary Numana w maju

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Na maj 2021 r. zapowiadany jest nowy album Gary Numana pt. "Intruder". Póki co ukazał się singiel o tym samym tytule wraz z wideoklipem.

Cabaret Voltaire wrócił po 26 latach przerwy

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Nakładem Mute Records 20 listopada 2020 r. ukazała się pierwsza od 26 lat płyta sygnowana nazwą Cabaret Voltaire. Kryje się pod nią dzisiaj już tylko Richard H. Kirk, który pod szyldem Cabaret Voltaire wydał płytę pt. "Shadow of Fear" będącą miksem brzmień industrialno-technoidalnych.

   

Ukazała się nowa płyta Brendana Perry

146 odsłon
Tagi:

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

 

20 listopada 2020 r. ukazała się solowa płyta Brendana Perry pt. "Songs of Disenchantment - Music from the Greek Underground". Jak na razie dostępna jest jedynie w formie cyfrowej. Można kupić pliki (mp3, FLAC) lub posłuchać w serwisie streamingowym (np. Spotify). Wersje winylowa i kompaktowa dostępne będą w przyszłym roku. Na stronie Brendana więcej informacji na temat płyty. Można też posłuchać jednego utworu (no i kupić pliki).

https://brendan-perry.bandcamp.com/album/songs-of-disenchantment-music-from-the-greek-underground

Podcasty Alternativepop.pl

115 odsłon

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Podcasty Alternativepop.pl

Nowe podcasty oraz archiwalne audycje Alternativepop.pl, nadawane w Gdynia Radio od kwietnia 2019 roku do października 2020 roku, dostępne są na platformie Mixcloud pod adresem: https://www.mixcloud.com/andrzej-korasiewicz/

 

Nie żyje Florian Schneider (Kraftwerk)

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Nie żyje Florian Schneider, założyciel (razem z Ralfem Hütterem) Kraftwerk. W 2008 roku odszedł z Kraftwerk. Miał 73 lata. Przyczyną śmierci był nowotwór. R.I.P.

 

Nie żyje lider Rezerwatu

159 odsłon

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Andrzej Adamiak, lider łódzkiego zespołu Rezerwat nie żyje. Zmarł nagle w wieku 60 lat. R.I.P.

   

White Door powraca z nową płytą!

152 odsłon
Tagi:

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Sensacyjne doniesienie na temat projektu White Door. Po prawie 40 latach grupa powraca z nowym materiałem! Do odsłuchania jeden utwór. Brzmi jakby czas zatrzymał się w latach 80.

https://whitedoor.bandcamp.com/

 

Zmarł Gabriel Delgado-López. R.I.P.

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Gabriel Delgado-López to założyciel elektro-falowego duetu Deutsch Amerikanische Freundschaft (D.A.F.), zmarł w wieku 61 lat. Informacja o śmierci została podana w mediach społecznościowych przez Roberta Görla, współtwórcę D.A.F. . „Dostałem dzisiaj wiadomość że, mój długoletni przyjaciel i kolega z zespołu Gabi Delgado zmarł wczoraj wieczorem.”

   

Alternativepop w Gdynia Radio

105 odsłon

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

Alternativepop w Gdynia Radio

Miło mi poinformować, że nawiązałem współpracę z Gdynia Radio. Co tydzień w niedzielę o godz. 21.30 można słuchać tam audycji Alternativepop - czyli prezentacji muzyki z kręgu synth pop, new wave, post punk, electro, industrial, new romantic. Powtórki w poniedziałek o 3.30, 11.30 i piątek o 15.30 gdyniaradio.com.

Nowe płyty Alphaville, Depeche Mode, John Foxx & the Maths, OMD

Informacja ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

 

Według oficjalnej strony Alphaville - http://www.alphaville.info/ - nowa płyta pt. "Strange Attractor" ukaże się 7 kwietnia tego roku. Wcześniej - 10 marca - na rynku pojawi się pilotujący go singiel "Heartbreak City". 3 marca ukazał się maksisingiel CD Depeche Mode "Where's the Revolution". 28 kwietnia będzie można kupić podwójny LP z 9. remiksami  "Where's the Revolution". 17 marca depeche MODE wystąpi w ramach cyklu „Telekom Street Gigs" w Berlinie. Koncert będzie miał charakter zamknięty jedynie dla wybranej grupy fanów. Będzie jednak przekaz na żywo w internecie dostępny dla wszystkich. Tutaj szczegóły: https://www.telekom-streetgigs.de/news/depeche-mode-weltpremiere  Tego samego dnia - 17 marca - będzie miała miejsce premiera nowej płyty Depeche Mode pt. "Spirit". 10 lutego ukazała się kolejna produkcja John Foxx And The Maths pt. "The Machine". Tym razem mamy do czynienia z bardziej ambientowym i instrumentalnym obliczem Johna Foxxa, co trochę dziwi, bo dotychczas pod szyldem John Foxx And The Maths ukazywały się głównie płyty nawiązujące do synth popowej przeszłości Foxxa. OMD zapowiadawe we wrześniu 2017 r. wydanie w tym roku nowej płyty pt. "The Punishment Of Luxury".

Track lista singla Depeche Mode: WERSJA CD – PREMIERA 3 MARCA 1. Where’s the Revolution 2. Where’s the Revolution (Ewan Pearson Remix) 3. Where’s the Revolution (Algiers Remix) 4. Where’s the Revolution (Terence Fixmer Remix) 5. Where’s the Revolution (Autolux Remix) WERSJA VINYL – PREMIERA 28 KWIETNIA LP nr 1: 1A. Where’s the Revolution (Autolux Remix) 2A. Where’s the Revolution (Pearson Sound Remix) 1B. Where’s the Revolution (Algiers Remix) 2B. Where’s the Revolution (Simian Mobile Disco Remix) 3B. Where’s the Revolution (Pearson Sound Beatless Remix) LP nr 2: 1A. Where’s the Revolution Where’s The Revolution (Simian Mobile Disco Dub) 2A. Where’s the Revolution (Terence Fixmer Spatial mix) 1B. Where’s the Revolution (Patrice Bäumel Remix) 2B. Where’s the Revolution (Ewan Pearson Kompromat Dub) Przy produkcji singla wzięli udział: – depeche MODE: Associated Performer, Main Artist – Martin L.Gore: Composer, Lyricist – Matrixxman: Programmer – Kurt Uenala: Programmer – James Ford: Drums, Mixing Engineer, Producer – Jimmy Robertson: Engineer, Mixing Engineer – Connor Long: Assistant Engineer – Oscar Munoz: Assistant Engineer – David Schaeman: Assistant Engineer – Brendan Morawski: Assistant Engineer – Brian Lucey: Mastering Engineer

 

Nowe płyty A-ha i Duran Duran

"Under the Makeup" to tytuł singla A-ha, który ukaże się 3 lipca i będzie promować nowy album Norwegów pt. "Cast in Steel" zapowiadany na wrzesień. Również we wrześniu na półki sklepowe trafi czternasta płyta w dyskografii Duran Duran. Album pt. "Paper Gods" będzie promowany singlem "Pressure Off". Do współpracy przy nowym wydawnictwie Duran Duran zaproszony został m.in. Johna Frusciante.

Martin L. Gore wyda płytę solową

140 odsłon
Tagi:

"MG" to tytuł solowego albumu kompozytora i założyciela Depeche Mode. Krążek trafi na półki sklepowe 27 kwietnia i będzie zawierał utwory wyłącznie instrumentalne. Martin L. Gore nie tylko skomponował muzykę, ale zajął się również produkcją płyty. Gore rozpoczął pracę nad nowym materiałem zaraz po trasie koncertowej Depeche Mode "Delta Machine". Utwory powstały w prywatnym studio Martina w Santa Barbara. Martin Gore o nowej płycie: "Chciałem nadać muzyce bardzo elektroniczne brzmienie, niemalże filmowe rodem z science-fiction. Komponowanie to dla mnie absolutna konieczność. Chodzę do studia co najmniej 5 razy w tygodniu, zwłaszcza kiedy jakiś pomysł pojawi się w mojej głowie. Proces nagrania nowych utworów trwał krótko i sprawiło mi to ogromną przyjemność.". Utworu "Europa Hymn", zapowiadającego wydawnictwo Gore'a, można posłuchać pod adresem:

allvideos.ready(function(){ allvideos.embed({ 'url': 'https://soundcloud.com/oembed?format=js&iframe=true&callback=soundcloudAVPlayerID_0_e594904d0d7b66eabc8c05b7eae0f7c4&auto_play=false&maxwidth=600&url=https://soundcloud.com/muterecords/mg-europa-hymn-official-audio/s-ZhRbh', 'callback': 'soundcloudAVPlayerID_0_e594904d0d7b66eabc8c05b7eae0f7c4', 'playerID': 'avID_AVPlayerID_0_e594904d0d7b66eabc8c05b7eae0f7c4' }); });  

Nowe wydawnictwa gwiazd 80's

152 odsłon
Tagi:

John Foxx zapowiedział wydanie nowego albumu pt. "London Overgrown", na 30. marca 2015 roku. Płyta będzie zawierać materiał instrumentalny. Blancmange wyda 23. marca album "Semi Detached", na którym znajdzie się dziewięć nowych utworów i cover "I Want More" grupy Can. Marc Almond  wypuści 9. marca nowy album pt. "The Velvet Trail". Niemieckie trio Camouflage doprowadziło do końca prace nad kolejnym, długooczekiwanym wydawnictwem. Płyta pt. "Greyscale' ukaże się 6. marca w Niemczech i 27. marca w innych rejonach świata. Jimmy Somerville przygotowuje nową płytę pt. "Homage", której wydanie zapowiedziano na  9. marca tego roku. Nowy utwór Blancmange do posłuchania tutaj: allvideos.ready(function(){ allvideos.embed({ 'url': 'https://soundcloud.com/oembed?format=js&iframe=true&callback=soundcloudAVPlayerID_0_9204885f4afc92798e2347d67f0b593d&auto_play=false&maxwidth=600&url=https://soundcloud.com/blancmange/the-fall', 'callback': 'soundcloudAVPlayerID_0_9204885f4afc92798e2347d67f0b593d', 'playerID': 'avID_AVPlayerID_0_9204885f4afc92798e2347d67f0b593d' }); });  

Steve Strange nie żyje

Jak podaje BBC nie żyje Steve Strange. Lider Visage zmarł na atak serca w szpitalu w Sharm el-Sheikh w Egipcie. Informację taką przekazał Marc Green z labelu August Day Recordings wydającego płyty Visage. R.I.P.

Visage z orkiestrą symfoniczną

Visage z orkiestrą symfoniczną

Steve Strange zapowiada wydanie nowego albumu Visage pt. "Orchestral". Na płycie znajdzie się materiał Visage zarejestrowany z czeską orkiestrą symfoniczną. Koncert miał miejsce w marcu 2014 roku podczas ceremonii otwarcia mistrzostw świata juniorów w narciarstwie w Pradze. 24 listopada ukaże się singiel "Fade to Grey" poprzedzający "Orchestral". Na wydawnictwie usłyszymy klasyczne numery Visage w symfonicznych aranżacjach. Będzie też jedno nagranie premierowe.

Tracklista:
1. The Damned Don't Cry
2. Fade To Grey
3. Dreamer I Know
4. Mind Of A Toy
5. Visage
6. The Anvil
7. Never Enough
8. Pleasure Boys
9. Hidden Sign
10. Night Train
11. Love Glove
12. The Silence

Nowości płytowe - jesień 2014 r.

135 odsłon

29 września ukaże się pierwsza od 15 lat płyta ex wokalisty Frankie Goes to Hollywood - Holly Johnsona. Album pt. "Europa" zawierać będzie jedenaście utworów premierowych oraz zestaw remiksów, który znajdzie się na dodatkowym dysku. W realizacji płyty byłemu wokaliście FGTH pomagał Mark Ralph. - Zapakowałem swoje stare syntezatory do taksówki, pojechałem do Marka i całą noc pracowaliśmy nad płytą - opowiada Holly Johnson. Na krążku gościnnie pojawią się Vangelis, Phil Manzanera z Roxy Music oraz Vini Reilly z The Durutti Column. Wydawnictwo poprzedza singiel "In and Out of Love". Za reżyserię klipu odpowiada Chris Shepherd.

13 października ukaże się płyta Spandau Ballet pt. "The Story - The Very Best Of". Zestaw będzie kompilacją największych przebojów zespołu w zremasterowanych wersjach oraz trzema premierowymi utworami: "This Is the Love", "Steal" i "Soul Boy". Nowe wydawnictwo Simple Minds będzie nosiło tytuł "Big Music". Sensacyjnie zapowiada się premierowe wydawnictwo... Pink Floyd. Będzie to materiał powstały przed 20 laty podczas nagrywania "Division Bell". Aż dwa wydawnictwa zapowiada Prince. Pierwsze z nich będzie nosić tytuł "Official Age", drugie zostanie wydane pod szyldem 3rdEyeGirl pt. "Plectrum Electrum".

Nowe wydawnictwa Midge Ure'a, Erasure, Deine Lakaien i Blondie

Midge Ure wyda 4 lipca nowy album pt. "Fragile". Można już posłuchać fragmentów tego wydawnictwa. Duet Erasure zapowiedział wydanie 22 września tego roku kolejnego, szesnastego już albumu pt. "The Violet Flame".  8 sierpnia ukaże się dziesiąta płyta Deine Lakaien pt. "Crystal Palace". Przypomnijmy, że niemiecki duet wystąpi na tegorocznym Castle Party w Bolkowie. 13 maja ukazała się dziesiąta płyta grupy Blondie pt. "Ghosts Of Download". W wersji specjalnej, oprócz dysku z nowymi nagraniami jest też drugi dysk z największymi przebojami Blondie.

Nowości płytowe - wiosna 2014 r.

144 odsłon

Wokalista A-ha - Morten Harket - wydał 11 kwietnia solowy album pt. "Brother". 3 czerwca ukaże się nowy album Petera Murphy'ego (Bauhaus) pt. "Lion". Dieter Meier, wokalista szwajcarskiego duetu Yello, wydał 11 kwietnia album "Out Of Chaos". Na 14 kwietnia zapowiadany jest nowy album Johna Foxxa pt. "B-Movie (Ballardian Video Neuronica)". Grupa Echo & The Bunnymen wyda w tym roku swoją dwunastą płytę pt. "Meteorites". Album ukaże się 28 kwietnia. Nad jego produkcją czuwał Youth – basista zespołu Killing Joke. 12 maja ukaże się kolejne wydawnictwo reaktywowanej grupy Swans pt. "To Be Kind".

Midge Ure zagra w Warszawie

Midge Ure zagra w Warszawie

Midge Ure zagra 17 maja 2014 r. w klubie "Progresja" w Warszawie. Będzie to pełny koncert "elektryczny". Bilety w sprzedaży od 10 lutego w cenie 120 zł w przedsprzedaży w sieci www.eventim.pl i we wszystkich salonach EMPiK na terenie Polski oraz 140 zł w dniu koncertu.

Nadchodzą nowe płyty

136 odsłon

Nowy album Słoweńców z Laibach pt. "Spectre" ukaże się w lutym. Clan Of Xymox zapowiada na 14 lutego 2014 roku nowy album pt. "Matters Of Mind". Nad nowym krążkiem pracuje też Tears For Fears. Będzie to pierwszy album od 10 lat. Duet Heaven 17 ogłosił, że rozpoczyna prace nad nową płytą, która ukaże się w sierpniu 2014 roku. Po 20 latach z nowym materiałem pt. "Autumn In The Neighbourhood" powraca China Crisis. W połowie grudnia 2013 r. został udostępniony premierowy utwór "Everyone You Know". Poniżej przypominam jeden z największych przebojów grupy.

Visage z trzecim singlem z nowej płyty

Visage z trzecim singlem z nowej płyty

Ukazał się trzeci singiel pt. "Never Enough" z nowej płyty grupy Visage pt. "Heart & Knives". Płytka ukazała się 9 grudnia 2012 r. Wcześniej album promowały utwory: "Shameless Fashion" i "Dreamer I Know".

Tracklista:
1. Never Enough (John Bryan Widescreen Version)
2. Never Enough (Marc Mitchell Remix)
3. Never Enough (Bottin Edit)
4. Never Enough (Lasertom Version)
5. Never Enough (Album Version)
6. The Anvil (Live In Hoxton)
7. Never Enough (John Bryan Orchapella)

Gary Numan zagra w Warszawie!

Gary Numan zagra w Warszawie!

20 lutego 2014 r. w klubie Palladium w Warszawie odbędzie się jedyny w Polsce koncert Gary Numana. Artysta wystapi w ramach trasy Splinter Tour, promującej najnowszą płytę Gary'ego "Splinter (Songs From A Broken Mind)". Początek koncertu o g. 20:00. Bilety dostępne na eventim.pl w cenie: 120 zł w przedsprzedaży, 135 zł w dniu koncertu.

Solowy album Billy Currie z Ultravox

Solowy album Billy Currie z Ultravox

"Balletic Transcend" to tytuł nowego, solowego albumu Billy Currie, który ukaże się 12 listopada. Na płycie znajdziemy sporo syntezatorowych motywów charakterystycznych dla Ultravox. 

Nowe wydawnictwa Johna Foxxa

6 września ukazała się nakładem Ghost Box epka nowego projektu Johna Foxxa - John Foxx And The Belbury Circle "Empty Avenues". Wcześniej - 19 sierpnia - nakładem Sugarcane Recordings wyszła epka John Foxx and Jori Hulkkonen "European Splendour". Na obu wydawnictwach John Foxx nawiązuje do swoich korzeni. Mamy do czynienia z połączeniem wokalu Foxxa i elementów nowoczesnej elektroniki okraszonych oldskulowym klimatem całości. W maju tego roku światło dzienne ujrzał również kolejny koncertowy album Foxxa pt. "Rhapsody", ponownie w ramach działalności pod szyldem John Foxx And The Maths.

Rok 2013 jest wyjątkowo płodny dla Brytyjczyka, bo w czerwcu ukazał się również trzypłytowy kompilacyjny box "Metadelic", zawierający wybór wczesnych nagrań Foxxa z lat 80. a także sesje BBC z lat 80. oraz maksisinglowe wersje klasycznych nagrań Foxxa. Na trzecim dysku DVD otrzymaliśmy 6 klipów. Również w maju, nakładem wytwórni Foxxa Metamatic Records, ukazały się epki z coverami i remiksami jego nagrań. Najpierw 10 maja kompaktowa epka "Exponentialism", na której Gazelle Twin i I Speak Machine prezentują swoje wersje utworów "My Sex", "I want To Be A Machine", "He's A Liquid" i "Never let Me Go" a 27 maja na winylowej 12' ukazały się dwie wersje słynnego "Underpass" (_Unsubscribe_Remake Mix by Dave Clarke and Mr Jones) i (Oh The Gilt Mix by John Tatlock and John Doran).

Visage promuje nową płytę

Visage zapowiada październikowe koncerty promujące płytę "Hearts and Knives" wydaną w tym roku. 8 października grupa wystąpi w niemieckim Bochum, 9 października w stolicji Szwecji Sztokholmie, następnego dnia w szwedzkim Göteborgu a 11 października odwiedzi Słowację, by zaprezentować się w stolicy - Bratysławie. Steve Strange zapowiada kolejne koncerty we Francji, Hiszpanii i Włoszech w listopadzie i grudniu.

VISAGE EUROPEAN HEARTS AND KNIVES TOUR DATES
Germany – Bochum - Tuesday 8th October
Sweden - Stockholm - Wednesday 9th October
Sweden - Gothenburg - Thursday 10th October
Slovakia – Bratislava - Friday 11th October

Nowy album VNV Nation w październiku

Nowy album VNV Nation w październiku

4 października ukaże się nowy album VNV Nation pt. “Transnational”. Płyta wydana zostanie w wersji CD i winylowej. Dwa dni wcześniej rusza trasa koncertowa promująca nowe wydawnictwo pt. “Transnational Tour”.

Simple Minds zagra w Polsce

Simple Minds przyjeżdza na dwa koncerty do Polski. Szkoci zagrają 1 marca 2014 roku w poznańskiej Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz dzień później (2 marca) w Stodole w Warszawie. Simple Minds to jeden najpopularniejszych brytyjskich zespołów lat 80., przez krytyków muzycznych określany jako jeden z najważniejszych przedstawicieli pokolenia, do którego należały także takie formacje jak The Cure, The Psychedelic Furs czy Joy Division/New Order.  W Polsce grupa Simple Minds zagra w ramach znakomicie sprzedającej się trasy Celebrate Tour i promować będzie kompilację swoich największych hitów, „Celebrate”. Na marcowych koncertach fani będą mieli okazję zobaczyć tryumfalny powrót formacji i usłyszeć ich największe przeboje w tym najpewniej takie utwory jak „Promised You a Miracle”, „Glittering Prize”, "Alive And Kicking", "Belfast Child"  czy kultowe „Don’t You (Forget About Me)” znane między innymi ze ścieżki dźwiękowej kultowego filmu Johna Hughesa "The Breakfast Club" ("Klub Winowajców").

Simple Minds, w którego skład obecnie wchodzą Jim Kerr, Charlie Burchill, Mel Gaynor, Andy Gillespie i Ged Grimes zadebiutowali w 1979 roku albumem „Life In A Day”. Stali się sławni na całym świecie za sprawą albumu „Sons and Fascination”, a szczyty list przebojów w Europie i Ameryce zdobyli płytami "Once Upon a Time” oraz „Street Fighting Years”. Od połowy lat 80. Simple Minds stali się jednym z najpopularniejszych zespołów na świecie, a ich single przyniosły grupie uwielbienie fanów wielu krajach. O ich statusie może świadczyć fakt, że inspirowali się nimi muzycy U2, a ich twórczość wywarła silny wpływ na tak różnych artystów jak Manic Street Preachers , Primal Scream , Moby czy The Horrors. Zespół, poza charakterystycznym brzmieniem i melodyjnością, zasłynął też swoimi żywiołowymi koncertami, w trakcie których wokalista Jim Kerr nie tylko emocjonalnie śpiewał, ale przede wszystkim bardzo energicznie tańczył. Kerr wspomina: „Kiedy zaczynaliśmy Simple Minds naszym celem było zostać uznanym za jeden z wielkich zespołów koncertowych. Zespół, który miał pragnienie, aby grać na całym świecie, wszędzie. To wyzwanie nadal trwa”.

Były wokalista Culture Club powraca

142 odsłon
Tagi:

Boy George, jedna z ikon muzyki pop lat 80., powraca po 18. latach przerwy z premierowym materiałem solowym. Nowa płyta pt. "This Is What I Do" ukaże się 28 października 2013 r. Nad krążkiem wokalista pracował wraz z muzykami znanymi jeszcze z czasów Culture Club - Johnem Themisem, Kevanem Frostem i Richim Stevensem. Boy George, czyli George Alan O'Dowd urodził się 14 czerwca 1961 roku w Bexley w południowo-wschodnim Londynie. Karierę rozpoczął pod okiem Malcolma McLarena, byłego menedżera Sex Pistols. Kariera Boya George'a nabrała jednak tempa dopiero, gdy w 1981 roku powstał Culture Club. Przeboje "Do You Really Want To Hurt Me" i "Karma Chamaleon" należą dziś do kanonu muzyki pop lat 80. Po rozwiązaniu Culture Club Boy George rozpoczął w 1987 roku działalność solową. Poza nagrywaniem płyt pracuje jako didżej klubowy

Wrocław Industrial Festival 2013

135 odsłon

Wrocław Industrial Festival 2013

W dniach 7-9 listopada 2013 odbędzie się kolejna edycja Wrocław Industrial Festival. W "klubie Włodkowica 21" przy ul. Włodkowica 21 we Wrocławiu (czwartek), Sali Gotyckiej przy Purkyniego 1 (piątek, sobota) zagrają m.in.: WIRE (UK), dj BORG vs SKULLSCRAPPER (AKA DIRK IVENS) (B), IN THE NURSERY (UK, full line-up set), BAD SECTOR (IT), NOTHING BUT NOISE (B, FRONT 242 side project). Więcej info: www.industrialart.eu/festival

07.11. CZWARTEK: "klub WŁODKOWICA 21", ul Włodkowica 21,
godz 18:00

SZELEST SPADAJĄCYCH PAPIERKÓW (POL)
MIRT (POL)
KOMORA A (POL)
MONOPIUM (POL)
dj BORG vs SKULLSCRAPPER (AKA DIRK IVENS) (B)

30 lat od pierwszego sukcesu Howarda Jonesa

134 odsłon
Tagi:

29 listopada w Londynie i 30 listopada w Birmingham Howard Jones będzie świętował 30. lecie wydania debiutanckiego singla "New Song", dzięki któremu odniósł międzynarodowy sukces. Listopadowe koncerty będą podzielone na trzy części. W pierwszej, Howard Jones zaprezentuje utwory w wersji akustycznej, w środkowej znajdzie się nowa twórczość Howarda wraz z oprawą multimedialną przygotowaną specjalnie na ten show. W trzeciej części usłyszymy jego najbardziej znane utwory w oryginalnych wersjach.

Howard Jones to brytyjski muzyk, który od siódmego roku życia uczył się grać na fortepianie. Zanim poznał go cały świat,  wykonywał różne zajęcia niekoniecznie związane z muzyką m.in. pracował w fabryce opakowań, ale dawał też lekcje muzyki. Od 1979 roku występował w londyńskich pubach. Wykonywał tam fortepianowe przeróbki przebojów i standardów muzyki rozrywkowej. Szybko wprowadził jednak swój repertuar. Gdy nastała moda na syntezatory i new romantic, przearanżował go na modłę tej stylistyki i właśnie z tej twórczości jest najbardziej znany.  W 1983 roku podpisał kontrakt na nagrania z firmą WEA. Wydane na singlu "New Song" i "What Is Love?", utrzymane w duchu new romantic zarówno jeśli chodzi o syntezatorową oprawę muzyczną, jak i wizerunek Howarda Jonesa w wideoklipach je promujących, osiągnęły odpowiednio 3. i 2. pozycję na UK Singles Chart a wydany rok później album "Human's Lib" osiągnął 1. miejsce na brytyjskiej liście najlepiej sprzedających się albumów. Warto dodać, że w czerwcu 2013 roku ukazał się po raz pierwszy na DVD zbiór videoclipów Howarda.

Nadchodzące premiery płytowe

144 odsłon

Już 10 czerwca ukaże się nowa płyta Szkotów z Boards of Canada. "Tomorrow's Harvest" to pierwszy od 8 lat i w sumie dopiero czwarty regularny krążek klasyka współczesnej elektroniki. Dzień później, 11 czerwca nastąpi oficjalna premiera albumu Black Sabbath "13". To pierwsza od 1978 roku płyta legendy hard rocka w niemal oryginalnym składzie. Niemal, bo na bębnach zabrakło Billa Warda, który nie porozumiał się z kolegami - Ozzy Obournem, Tony Iomi i Geezerem Butlerem. 1 lipca do sklepów trafi nowy krążek Editors "The Weight Of Your Love" a 15 lipca ukaże się kolejna płyta Pet Shop Boys pt. "Electric". Na 26 sierpnia zapowiadana jest premiera albumu Franz Ferdinand pt. "Right Thoughts, Right Words, Right Action". Wydanie nowej płyty pod szyldem Nine Inch Nails zapowiada również Trent Reznor, ale data premiery nie jest jeszcze znana.

SLEEP WELL chapter IV w rytmie lat 80.

147 odsłon

SLEEP WELL chapter IV w rytmie lat 80.

"SLEEP WELL chapter IV" to kolejna część serii wydawniczej Requiem. Ty, razem na płycie usłyszymy nowe wykonania utworów kształtujących naszą muzyczna świadomość. Esencja lat 80. zamieniona w dźwięki. Współczesna interpretacja dekady, w której powstawały najlepsze hity. Warto posmakować brzmień z czasów wideo i syntezatorów w nowoczesnej odsłonie. Na składance usłyszymy m.in. nowe wersje utwórów: OMD, D.A.F., Chrisa Isaaka, New Order, Gazebo, The Cure, Marca Almonda.

Tracklista:

1. Maciej Staniecki, Magda Gaj–Nowicka – Wicked Game
2. NOT – The Dark Age Of Love
3. Das Moon – Das Model (V1.02)
4. Prawatt – Der Mussolini
5. Maszyny I Motyle, Małgorzata Florczak Tillbaka – Lullaby
6. 7JK – Maid Of Orleans (V1.02)
7. Wojciech Konikiewicz, Robert Marciniak, Waldemar Jędruszak –    Cars
8. Agressiva 69 – Tak Długo Czekam (Ciało)
9. C.H. District – Sex Objekt
10. Fuka Lata –    Tainted Love
11. The Complainer – Blue Monday
12. Jacaszek – I Like Chopin
13. Ireneusz Socha – Shipbuilding
14. Bolesław Błaszczyk, Soma, Marcin Bociński –    I Just Can’t Wait
15. Maciej Staniecki, Bartek Księżyk, Łukasz Lach – Ashe

Visage wraca na scenę!

Po niemal trzydziestu latach od premiery albumu "Beat Boy" brytyjska formacja Visage wraca na scenę z nowym studyjnym krążkiem zatytułowanym "Hearts and Knives". Dowodzony przez Steve'a Strange'a kwartet wyda premierowy materiałem pod koniec maja, a singlem promującym album będzie nagranie "Shamelss Fashion". Podczas prac w studiu grupie pomagali m.in. Mick Macneil z Simply Minds oraz David Formula, pierwszy klawiszowiec Visage.

Tracklista:

01 Never Enough
02 Shameless Fashion
03 She's Electric (Coming Around)
04 Hidden Sign
05 On We Go
06 Dreamer I Know
07 Lost In Static
08 I Am Watching
09 Diaries Of A Madman
10 Breathe Life

Akcja fanów Depeche Mode przeciwko wysokim cenom biletów

Akcja fanów DM przeciwko cenom biletów

Polscy fani Depeche Mode sprzeciwiają się wysokim cenom biletów na koncerty i wystosowali apel w tej sprawie:

"Polscy fani Depeche Mode w odpowiedzi na ogłoszone przez Live Nation Polska sp. z o.o. ceny biletów na koncert Depeche Mode, który odbędzie się w lutym 2014 r. w Łodzi, postanowili sprzeciwić się polityce cenowej organizatora. Od dłuższego czasu obserwujemy galopujący wzrost cen na koncerty zagranicznych artystów. Wejściówki osiągają ceny oderwane od realiów gospodarczych i zasobności portfeli Polaków. Przykładowo, w porównaniu do poprzednich koncertów Depeche Mode w Łodzi ceny biletów wzrosły niemal o 100%. Decydując się na prowadzenie akcji sprzeciwu chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa i mediów na ten fakt i rozpocząć dyskusję na temat granic dostępu do sztuki. Problem ten nie dotyczy bowiem tylko i wyłącznie koncertów Depeche Mode w Polsce, ale także występów innych artystów w naszym kraju. W geście protestu polscy fani Depeche Mode ogłosili, iż nie będą kupować biletów na łódzki koncert zespołu w najdroższej kategorii cenowej - tzw. biletów Golden Circle Early Entrance (bilety umożliwiające wcześniejsze wejście na obiekt i stwarzające możliwość zajęcia miejsca tuż pod sceną). W przypadku Depeche Mode są to bilety w cenie 385 zł, a zatem aż o 110 zł droższe niż wejściówki dla osób wchodzących na występ w następnej kolejności. Dodatkowo bilety te reklamowane są jako przeznaczone "tylko dla prawdziwych fa-nów" dyskryminując w ten sposób fanów zajmujących inne sektory. W ocenie fanów, poza czysto komercyjnym aspektem, praktyka sprzedaży biletów ze wcześniejszym wejściem niczym nie jest uzasadniona. Na pozostałych koncertach w Europie taka kategoria biletów nie istnieje, a bilety na łódzki koncert są jednymi z najdroższych w Europie.  Prowadzimy akcję na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/NieDlaBiletowGCEE "

Nitzer Ebb supportem Depeche Mode

145 odsłon
Tagi:

Nitzer Ebb supportem Depeche Mode

Nitzer Ebb będzie supportował Depeche Mode podczas czterech czerwcowych koncertów Delta Machine World Tour: 11 czerwca w Lipsku, 13 czerwca w Kopenhadze, 15 czerwca w Paryżu i 17 czerwca w Hamburgu.

Nowe wydawnictwa Midge Ure'a

Midge Ure, wokalista Ultravox, wyda nową kompilację swoich najlepeszych utworów. Płyta "The Works" ukaże się 25 marca. Na dwóch krążkach znajdziemy nagrania solowe Ure'a a także utwory z okresu współpracy Ure'a z Visage. Oprócz utworów studyjnych, na płycie znajdą się też nagrania koncertowe. Artysta zapowiada również wydanie koncertowego albumu "Midge Ure: Live in Chicago", który będzie dokumentował koncert, który odbył się 1 stycznia w Mayne Stage w Chicaga. Więcej szczegółów wkrótce.

Tracklist: Midge Ure, The Works

CD 1

1. “If I Was”
2. “That Certain Smile”
3. “Cold Cold Heart”
4. “Call Of The Wild”
5. “The Chieftain/The Dancer” (Live)
6. “Dear God”
7. “The Man Who Sold The World”
8. “Fade To Grey” (Live)
9. “Sister And Brother” (Single Edit)
10. “Living In The Past”
11. “She Cried”
12. “Answers To Nothing”
13. “When The Winds Blow” (Live)
14. “Remembrance Day”
15. “Textures”
16. “Mood Music”
17. “That Certain Smile” (Extended)

CD 2

Nowości electro - wiosna 2013 r.

133 odsłon

Nowości electro - wiosna 2013 r.

Sensacyjnie zapowiada się pierwsza od 22 lat - w składzie Dirk Ivens i Marc Verhaeghen - płyta The Klinik. Album pt. "Eat Your Heart Out" ma się ukazać 1 marca. Klasyczny duet uzupełni Peter Mastbooms. Również w marcu ukaże się nowa płyta klasyka electro-industrialu Leaether Strip "Serenade for the Dead II" a także uznanej grupy neo-EBM Spetsnaz "For Generations to Come". 22 marca premierę swojego albumu "Babel" zapowiada polski projekt electro - Controlled Collapse.

Powrót Adama Anta

141 odsłon

Adam Ant powraca z pierwszym albumem od 1995 roku, kiedy wydał niezbyt udany "Wonderful". Nowa płyta nosi tytuł "Adam Ant Is the Blueblack Hussar in Marrying the Gunner's Daughter" i ukaże 21 stycznia 2013 roku nakładem wytwórni Blueblack Hussar. Znajdzie się na niej siedemnaście utworów. Album zostanie wydany w trzech wersjach: podwójne CD, płyta winylowa oraz kaseta. Adam Ant to kontrowersyjny artysta, który zyskał największą sławę na początku lat 80-tych, jako wokalista post punkowej grupy Adam and the Ants. W Wielkiej Brytani był wtedy wielką gwiazdą. Ze względu na kolorowe stroje i image typowy dla lat 80. często (bezpodstawnie) podłączany do nurtu new romantic. Adam Ant wydał w sumie trzy płyty jako Adam and the Ants i pięć solowych jako Adam Ant. Najnowsze wydawnictwo będzie szóstym albumem solowym. Tutaj można obejrzeć teledysk do utworu "Cool Zombie", promującego "Adam Ant Is the Blueblack Hussar in Marrying the Gunner's Daughter"

Nowa płyta Bowiego już w marcu!

121 odsłon

Nowa płyta Bowiego już w marcu!

David Bowie zapowiedział premierę pierwszej studyjnej płyty od 2003 roku, kiedy ukazał się album "Reality". Nowe wydawnictwo Bowiego będzie nosić tytuł "The Next Day" i ukaże się 11 marca. Materiał na płytę "The Next Day" był nagrywany w Nowym Jorku pod okiem Tony'ego Viscontiego. Wszystkie kompozycje napisał Bowie. Płyta promowana jest singlem "Where Are We Now?". Piosenka odwołuje się do wspomnień artysty z okresu, kiedy mieszkał w Berlinie. Autorem teledysku jest Tony Oursler.

OMD zapowiada koncerty i płytę

130 odsłon
Tagi:

Zespół Orchestral Manoeuvres In The Dark rozpoczął pracę nad kolejnym studyjnym albumem, którego wydanie planowane jest na 2013 rok. Według zapowiedzi Andy'ego McCluskeya i Paula Humphreysa płyta będzie nosić tytuł "English Electric". Podobno w muzyce znajdą się nawiązanie w postaci próbek radiowych i dźwięków do albumu "Dazzle Ships". Zespół zapowiada również serię kilkunastu koncertów w kwietniu i maju 2013 roku. Niestety wszystkie na terenie Wielkiej Brytanii.

Nowy album koncertowy Ultravox

Ukazał się album koncertowy Ultravox pt. "2012 Tour". Podwójne wydawnictwo zostało nagrane na żywo 27 września 2012 w HMV Hammersmith Apollo (Hammersmith Odeon) podczas "Brilliant Tour". Płyta była sprzedawana podczas drugiej części trasy koncertowej Ultravox w Europie. Niestety, koncerty ominęły Polskę (choć w sąsiednich Niemczech Ultravox wystąpiło aż siedem razy). Gupa zagrała w październiku i listopadzie również we Francji, Belgii, Holandii, Danii, FInlandii, Szwecji, Norwegii, Włoszech, Szwajcarii i Austrii. Słychać, że panowie są w doskonałej formie a nagrania z nowej płyty "Brilliant" doskonale brzmią obok ultravoksowych klasyków.

CD 1

1 Brilliant        
2 New Europeans        
3 Mr. X        
4 Reap The Wild Wind        
5 Visions In Blue        
6 Change        
7 White China        
8 Rise        
9 Sleepwalk        
10 The Voice        
11 Live        
12 We Stand Alone        
13 The Thin Wall        
14 Lament     

CD 2
   
15 I Remember (Death In The Afternoon)        
16 Vienna        
17 Flow        
18 One Small Day        
19 Passing Strangers        
20 Love's Great Adventure        
21 All Stood Still        
22 Hymn        
23 Dancing With Tears In My Eyes        
24 Contact 

Wrocław Industrial Festival 2012

136 odsłon

Wrocław Industrial Festival 2012

Zbliża się kolejna edycja Wrocław Industrial Festival, który odbędzie się w dniach 8-11.11.2012 we Wrocławiu. Na jedenastej edycji festiwalu nie mogło zabraknąć gwiazd industrialnej estetyki, jak i wykonawców otwierających przed nurtem nowe perspektywy. Niekwestionowanym headlinerem tegorocznej edycji jest amerykański wszechstronny artysta Boyd Rice, twórca grupy NON – jednej z najważniejszych i najbardziej wpływowych formacji w dziejach nurtu. Obok niego będzie można zobaczyć klasyków sceny syntezatorowej i estetyki EBM – belgijski zespół The Klinik. Post-punkową tradycję zaprezentują weterani gatunku – brytyjski Section 25 i australijski Scattered Order. Przedstawicielami neofolku będą w tym roku pochodzący z Luksemburga Rome i włoski Ait! Francuzi z DDAA pokażą najbardziej eksperymentalną i eklektyczną stronę industrialu, a belgijsko-francuski Tzolk'in swoimi plemiennymi, zanurzonymi w ambiencie rytmami nawiąże do starożytnych, rytualnych tradycji minionych cywilizacji. Swoje własne wersje EBM-u i tanecznej elektroniki w koncertowej odsłonie odkryją przed festiwalowymi gośćmi Brytyjczycy z Portion Control, Belgowie z The Juggernauts i polska formacja Wieloryb. Kolaboracja projektu Sieben i rodzimej Job Karmy pod kryptonimem 7JK zaprezentuje mariaż nowych technologii z tradycyjnym instrumentarium, a noisowa, najbardziej ekstremalna forma industrialu będzie miała swoją reprezentację w postaci francuskiej formacji La Nomenklatur i niemieckiego projektu Winterkälte. W końcu najbardziej awangardowe, eksperymentalne i poszukujące drogi będą należały do czeskiego Radio Royal, niemieckiego Sardh i polskich formacji Nonstate i 11.

Jarboe zagra akustycznie we Wrocławiu

Jarboe zagra akustycznie we Wrocławiu

Jarboe wystąpi 4 października 2012 r. na scenie wrocławskiego Klubu Firlej. Artystka zaprezentuje się w wersji akustycznej z towarzyszeniem fortepianu. Pochodząca z Atlanty wokalistka, znana jest przede wszystkim z tworzonego z Michaelem Gira projektu Swans. Jarboe to artystka, której twórczości nie sposób zaszufladkować. Ogromna charyzma, intrygująca osobowość, wyjątkowa zdolność obserwacji otaczającego świata i umiejętność odzwierciedlenia ich w dźwiękach sprawiają, że muzyka Jarboe pobudza emocje, daje zastrzyk energii, stymuluje zmysły. Fascynuje, prowokuje i niepokoi zarazem. Jak sama podkreśla, najlepiej czuje się występując przed publicznością. Jej mroczna i tajemnicza osobowość doskonale sprawdzają się w bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami. Artystka ma na swoim koncie kilkanaście solowych krążków i niezliczoną liczbę albumów, przy których współpracowała z innymi wykonawcami. Oprócz wspomnianego Michaela Gira nagrywała m.in. z Pucifer, Nickiem Cavem, Neurosis, A Perfect Circle, Jesu czy Philem Anselmo. Na scenie działa już od ponad 25 lat.

Nowa płyta Clan of Xymox

Nowa płyta Clan of Xymox

9 października tego roku ukaże się nowe wydawnictwo Clan Of Xymox pt. "Kindred Spirits". Płyta zawiera 13 coverów nagrań innych wykonawców, które dla zespołu są szczególnie ważne. W wykonaniu CoX usłyszymy utwory autorstwa m.in. The Sisters of Mercy, The Cure, Siouxsie and the Banshees, Nine Inch Nails, Joy Division, David Bowie, Depeche Mode, Radiohead, New Order.

Lacrimosa promuje nową płytę

136 odsłon

23 września w warszawskiej Progresji i 24 września w krakowskim Kwadracie Lacrimosa rozpoczyna swoją jesienną trasę. Nie będzie to jednak zwyczajna trasa koncertowa, ponieważ zespół zaplanował specjalny, wydłużony set. Podczas „Tour: Revolution” Lacrimosie na scenie nie będzie towarzyszył żaden supportujący zespół. Koncert gwiazdy wieczoru zostanie wydłużony i podzielony na dwa akty. Jednocześnie przypominamy, że nadchodząca trasa koncertowa jest okazją do promocji najnowszego albumu grupy, „Revolution”, który swoją premierę będzie miał 7 września. 

Lacrimosa działa na scenie dark independent już od ponad dwudziestu lat. Nazwą, zespół nawiązuje do jednej z klasycznych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tilo Wolff i Anne Nurmi na swoim koncie mają już piętnaście albumów. Ostatnim był podsumowujący dorobek grupy „Schattenspiel“, wydany w 2010 roku z okazji dwudziestolecia Lacrimosy. W tym roku duet zaprezentuje swoje kolejne wydawnictwo, które promować będzie jesienią w Europie.

Nowa płyta Swans

Nowa płyta Swans

27 sierpnia ukazał się podwójny album grupy Swans pt. "The Seer". To już druga płyta Michaela Giry pod szyldem Swans po reaktywacji i wydaniu w 2010 roku "My Father Will Guide Me a Rope Up to The Sky". Krążek powstał z udziałem Bena Frosta, Karen O z Yeah Yeah Yeahs, Alana Sparhawka i Mimi Parker z Low, członków Akron/Family, Grasshoppera z Mercury Rev oraz Jarboe, którą można usłyszeć w chórkach i wokalnych kolażach.

Reedycja legendarnej płyty Klaus Mit Foch

165 odsłon

Reedycja legendarnej płyty Klaus Mit Foch

Ukazała się reedycja albumu "Mordoplan" wrocławskiego zespołu Klaus Mit Foch. To pierwsze wydanie albumu na cd po 23 latach od rozwiązania grupy. Płyta w wersji winylowej ukazała się nakładem Polskich Nagrań w roku 1988 i spotkała się z dość zróżnicowanym przyjęciem. Powodem tego ambiwalentnego stosunku do albumu był fakt nieobecności na wydawnictwie lidera Klausa Mitffocha - Lecha Janerki. Janerka odszedł od Klausa i rozpoczął karierę solową. Muzycy Klausa, pod nieco zmieniona nazwą, wydali natomiast "Mordoplan". Dziś płytę można ją zaliczyć do klasycznych pozycji w historii polskiego rocka. Okładka albumu zaprojektowana przez Marka Puchałę, została zaprojektowana według projektu graficznego, który towarzyszyły pierwszemu wydaniu winylowemu. Wydanie zawiera dodatkowo książeczkę z tekstem Pawła Jarodzkiego. Album ukazał się w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy, z czego tylko 350 jest przeznaczonych do sprzedaży. Wydawcą tej unikalnej pozycji muzycznej jest Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum. Wydawnictwo wpisuje się w plan wydawania słabo zapoznanych nagrań wrocławskiej sceny alternatywnej. Po wydanych przez Ritę albumach zespołu Kormorany nadszedł czas na kolejną ikonę wrocławskiej sceny.

Zapowiedzi nowych płyt

136 odsłon

Pet Shop Boys zapowiada na jesień nową płytę. Album będzie nosić tytuł "Elysium" i ukaże się we wrześniu. Za produkcję materiału odpowiada Andrew Dawson. Wydawcą będzie Parlophone Records. Zestaw promuje singel "Invisible". Klip do singla można już obejrzeć na youtube.

Nad nowym wydawnictwem pracują również Depeche Mode i U2. Nie wiadomo kiedy dokładnie zakończy się tworzenie i nagrywanie, ale wiadomo, że trasa koncertowa DM planowana jest na 2013 rok. Można więc przypuszczać, że nowa płyta ukaże się pod koniec tego roku, albo na początku przyszłego. Również Bono i spółka zapowiadają wydanie nowego albumu. Muzycy spędzili w studiu już trzy tygodnie i jak wyjawił frontmant W niedawnym wywiadzie dla irlandzkiej telewizji "U2 przeżywa ostatnio bardzo twórczy okres. - Mamy za sobą najlepsze trzy tygodnie w studio od 1979 roku". Pożyjemy, zobaczymy ;).

O nowym wydawnictwie myśli również... Roger Waters. Były muzyk Pink Floyd ostatnią płytę pt."Amused to Death" wydał w 1992. Na razie jednak mowa jest bardziej o "przeczuciach" i planach niż o prawdziwej sesji nagraniowej. Z całą pewnością natomiast w niedalekiej przyszłości ukaże się DVD dokumentującego jego obecną trasę "The Wall".

Nowe płyty po wielu latach przerwy wydali natomiast: Public Image Ltd "This Is PIL", Men Without Hats "Love In The Age Of War". 

Psyche przyjeżdza do Łodzi

148 odsłon

Psyche przyjeżdza do Łodzi

11 maja, w łódzkim klubie DOM – ul. Piotrkowska 138/140 – odbędzie się koncert kanadyjskiej formacji PSYCHE w ramach imprezy MACHINERIES. Psyche to legenda niezależnej muzyki elektronicznej. Zespół przechodził już wiele faz, zaczynając od ciężkiej muzyki industrialnej, przez ciepły synth-pop aż po dark wave i nie tylko. Wszystko zaczęło się pod koniec 1982 roku, w którym bracia Darrin i Stephen Huss zagrali po raz pierwszy w Edmonton w  Kanadzie pod nazwą PSYCHE. Kombinacja horroru i elektroniki, była w tym czasie czymś zupełnie nowym w tej części Kanady i przez długi czas pozostawała dość szokującym eksperymentem. 

W 1985 wydany został za pośrednictwem własnej wytwórni, licencjonowany przez New Rose Records z Paryża, debiutancki album grupy pt. "Insomnia Theatre". Po ogromnym sukcesie singla „The Brain Collapses", w 1986 nadszedł czas na przebój w Europie – „Unveiling The Secret". Od tamtego czasu Psyche nie zwalniało tempa. Kolejne płyty, kolejne przeboje – cover „Goodbye Horses”, „Sanctuary” czy „X-Rated”. Ostatni album zespołu – „Re-Membering Dwayne” – wydany w 2010 roku, był hołdem dla Ś.P. Dwayne’a Guettel’a – jednego z założycieli PSYCHE, później członka kultowego zespołu Skinny Puppy. Before oraz After Party zagrają DJ’s: no.107, kr-lik oraz serek. Bilety w cenie 20 zł do nabycia przed imprezą w klubie. After Party (po koncercie) – 10 zł. Zapraszamy!

Debiut Już Nie Żyjesz

190 odsłon

Już Nie Żyjesz to łódzki zespół. Jak sami twierdzą są "otwartą formą". W muzyce zespołu słychać wpływy zimnej fali i synthpopu, gdzie post punkowa motoryka łączy się popowymi melodiami. Zespół powstał w 2010 roku. W skład Już Nie Żyjesz wchodzą osoby które od lat współtworzą alternatywną scenę muzyczną i dały się poznać z działalnosci w rozmaitych zespołach i projektach (19 Wiosen, Bruno Schulz, Pornohagen). Zadebiutowali w 2011 roku singlem "Ty" wydanym przez Oficynę Biedota. Pod koniec marca przy współpracy z Machineries ukaże się album pt. "Eskpzm". 

Ukaże się retrospektywny box Colourbox

143 odsłon

4AD zapowiada retrospektywny box klasyka eksperymentalnej elektroniki z lat 80. - Colourbox. Grupa ma na swoim koncie jeden pełnowymiarowy album "Colourbox" (1985), dwa mini albumy "Colourbox" (1983), "Colourbox" (1985) oraz single i zbiór "Best of Colourbox 82/87" wydany już w 2001 roku. Mimo krótkiej działalności (1982-1987) i skromnego dorobku płytowego, grupa odcisnęła piętno na muzyce epoki łącząc w swojej twórczości elementy elektroniki, industrialu oraz muzyki soul i reggae. Czteropłytowy boks zapowiadany jest na maj tego roku. Złożą się na niego: album z 1985 roku, kolekcja singli oraz miksów 12', mini album z 1983 roku, wczesny miks utworu "Arena" oraz 8 utworór nagranych w czasie BBC session.

tracklisting:

CD 1:

01 Sleepwalker
02 Just Give 'Em Whiskey
03 Say You
04 The Moon Is Blue
05 Inside Informer
06 Punch
07 Suspicion
08 Manic
09 You Keep Me Hanging On
10 Arena
11 Edit The Dragon
12 Hipnition
13 We Walk Around the Streets
14 Arena II
15 Manic II
16 Fast Dump
17 Sex Gun

CD 2

Wielkanoc - wspomnienie z Jarocina

Wielkanoc - wspomnienie z Jarocina

Wielkanoc to kolejna z prezentowanych przez wydawnictwo Manufaktura Legenda (W Moich Oczach) grup z miasta Lubin. Płyta z nagraniami tej zapomnianej grupy ukazała się 4 lipca i jest do nabycia w sklepie W Moich Oczach: www.wmoichoczach.com.pl Edycja przygotowana na płycie CD zawiera: koncert zespołu z festiwalu w Jarocinie w roku 1988 (1-4), demo nagrane w DK Żuraw z Lubinie (5-10), 3 utwory nagrane dla Rozgłośni Harcerskiej (11-13) oraz video zrealizowane przez Zbigniewa Ugielskiego. Jak zwykle bogata edytorsko 88 stronicowa książeczka zawiera historię zespołu, komplet tekstów utworów w języku polskim i angielskim, rozmowy z muzykami, przyjaciółmi i uczestnikami polskiego życia muzycznego połowy lat 80 tych oraz unikalne fotografie. Muzyka zespołu to gitarowy rock, z wpływami zimnej fali. Sposób gry na gitarze Marka Marczaka przypomina wiele współczesnych gitarowych zespołów takich jak The Strokes czy The Libertines. Ważną rolę w zespole pełniła jego charyzmatyczna wokalistka Katarzyna Jarosz, której ciekawe teksty (zespół śpiewał tylko po polsku) czasem zahaczające o prowokację mocno wpadają w pamięć.Zespół powstał na początku 1987 roku, a już rok później, w 1988 roku znalazł się wśród laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Zamiast jednak pojechać na Festiwal Polskiej Piosenki do Opola, gdzie grupa została zaproszona w nagrodę, muzycy postanowili wystartować w konkursie na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Po raz pierwszy w historii konkursu zespół bisował i finalnie dostał nagrodę dziennikarzy. Zainteresowanie grupą po Jarocinie było bardzo duże, dzięki czemu WIELKANOC zaczęła pojawiać się na innych polskich festiwalach w charakterze gości, a w listopadzie tego samego roku grupa zarejestrowała trzy utwory w studio Polskie Radia w Warszawie na potrzeby Rozgłośni Harcerskiej. Dwie piosenki z tej sesji trafiły na listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej dostając się odpowiednio na 2 i 5 miejsce. Zespół był uznawany za dużą nadzieję polskiej muzyki rockowej, ale niestety plany podboju rynku zweryfikowało życie. Z jednej strony część muzyków Wielkanocy wyjechała z Lubina studiować we Wrocławiu, z drugiej grupa trafiła na jednej z najbardziej kryzysowych okresów w historii polskiego rocka – hiperinflacja po upadku komuny i nagły spadek sprzedaży płyt winylowych sprawiły, że wiele grup z tamtego okresu (lata 1987-1991) pozostało niespełnionymi nadziejami polskiej muzyki. Jedynym do tej pory śladem po zespole była piosenka „W Oczekiwaniu Na Nowy Dzień”, która znalazła się na trzypłytowym albumie winylowym „Jarocin 1988”.

tracklista:

Festiwal Rockowy Jarocin 88 - 6.08.1988   1. W Oczekiwaniu Na Nowy Dzień 5:10 2. Dziewczyny Karabiny 2:42 3. Wielkanoc Cz. 7 3:42 4. Ranne Zwierzęta 3:27   DK Żuraw - Lubin, Luty 1988   5. System 3:32 6. Piramidy 4:57 7. Paris 3:13 8. Królowa Śniegu 3:08 9. Jabłonie 4:12 10. Angielski 3:15   Rozgłośnia Harcerska - Warszawa, 23-28.10.1988   11. Dziewczyny Karabiny 2:31 12. Wolność Wielkanoc 4:54 13. W Oczekiwaniu Na Nowy Dzień 5:15   Koncert Na Błoniach, Lubin + Nowa Huta / Kraków - 1988   Video Ranne Zwierzęta  

Malcolm McLaren nie żyje

Malcolm McLaren nie żyje

Malcolm McLaren, były menadżer Sex Pistols zmarł w czwartek rano w Nowym Jorkuw wieku 64 lat. Przyczyną śmierci był nowotwór. Malcolm McLaren urodził się 22 stycznia 1946 roku w Londynie, studiował sztuki plastyczne w St. Martin's College of Art i Harrow Art College. Był autorem sukcesu Sex Pistols a także menadżerem New York Dolls, Adam and the Ants i Bow Wow Wow, kreatorem punkowej mody, projektantem kostiumów teatralnych i filmowych, właścicielem butiku (wraz z Westwood) na King's Road w Londynie, który prowadzili razem od 1970 roku. McLaren realizował również własne muzyczne projekty - m.in. w 1983 roku wydał własną płytę "Duck Rock" łączącą wpływy muzyki afrykańskiej, amerykańskiej i hip-hopu. Utwory "Buffalo Gals" i "Double Dutch" pochodzące z tej płyty stały się przebojami zarówno w Europie jak i Ameryce. McLaren wydał jeszcze kilka płyt, ale nie odniosły one sukcesu "Duck Rock". W 1993 roku na płycie "Paris" zaśpiewał w duecie z Catherine Deneuve piosenkę "Paris, Paris". Zagrał w wielu filmach - głównie siebie samego (m.in w dokumencie "Sex Pistols: Wściekłość i brud"). Był też autorem muzyki do filmów "Catwalk", "Lust" i "Kill Bill 2".

W Moich Oczach przedstawia Mikrofony Kaniony

100 odsłon

W Moich Oczach przedstawia Mikrofony Kaniony

Wydawnictwo W Moich Oczach przedstawia kolejne wydawnictwo z serii "Muzyka z Jarocina". Tym razem po dwudziestu trzech latach od momentu realizacji ukazują się nagrania jednej z najoryginalniejszych polskich formacji lat 80. - MIKROFONY KANIONY. Mikrofony Kaniony to kolektyw muzyczny dowodzony przez Zbyszka Ugielskiego, istniejący w Lubinie w latach 1983-1986. Podobnie jak inne najlepsze zespoły z lat 80-tych, nie miały możliwości nagrania i wydania płyty. W 1986 roku Mikrofony zostały laureatami Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Intrygująca, antygitarowa muzyka grupy, oparta na brzmieniu instrumentów dętych: saksofonów, trompetty oraz basu i helikonformu podbiła serca festiwalowej publiczności i wprawiła w zdumienie krytyków muzycznych i dziennikarzy. Wszystkie nagrania umieszczone na płycie pochodzą z 1986 roku, a są to: sesja z piwnicy(!) w Lubinie, koncert z Jarocina i bonus ze studia radiowego w Częstochowie. Tradycyjnie bogata - 60 stronnicowa! - książeczka autorstwa Roberta Jarosza zawiera historię zespołu, komplet tekstów utworów w języku polskim i angielskim, rozmowy z muzykami, przyjaciółmi i uczestnikami polskiego życia muzycznego połowy lat 80. oraz fotografie (autorstwa m.in. Tadeusza Rolke i Mirka Makowskiego).

MIKROFONY KANIONY – BRAKUJĄCE OGNIWO MIĘDZY THE RESIDENTS A CZESŁAW ŚPIEWA.

Pochodzący z niewielkiego Lubina młodzi ludzie rozpoczęli swoją muzyczną przygodę w roku 1983 w sposób zgoła niecodzienny - w czasach socjalistycznej szczęśliwości pragnący podzielić się ze światem swoim talentem w myśl zasady że liczy się talent i pomysł a nie muzyczny warsztat postanowili zaopatrzyć się w instrumenty. Niestety w sklepie zastali tylko instrumenty dęte. Pełni energii i pomysłów Lubinianie, postanowili nauczyć się na nich grać i wykorzystując oryginalne brzmienie kapeli i nieco absurdalno - orkiestrowy klimat wzbogacili o równie niecodzienne i podlane absurdem teksty co razem stanowiło wstrząsającą mieszankę słowno -muzyczną nawet dla obytej w muzycznych odjazdach Jarocińskiej publiczności.

Czarne płyty znów na topie?

92 odsłon

Czarne płyty znów na topie?

Coraz więcej osób kupuje płyty winylowe. Sprzedaż czarnych krążków, które miały już dawno odejść do lamusa, w 2008 roku wzrosła o ok. 90 proc. – wynika z badań rynku w USA i Kanadzie. Podobny wzrost zainteresowania winylami odczuwają też polskie sklepy internetowe.  – Amatorzy winylowych longplayów uważają, że czarna płyta ma duszę – komentuje Artur Siwczak z kolporter.pl. – Używanie tego nośnika daje nie tylko możliwość usłyszenia pełnego spektrum dźwięków, stanowi również swoisty rytuał – dodaje. Czarne krążki cieszą się powodzeniem także wśród pasjonatów hip-hopu i didżejów, dla których są wręcz narzędziem pracy. Dlatego właśnie na winylach znajdziemy bardzo często nowości klubowe i taneczne oraz hip-hop. Nie brakuje też muzyki z „górnej półki”, w tym reedycji kultowych albumów. O tym dynamicznie rosnącym segmencie rynku muzycznego nie zapominają oczywiście największe wytwórnie. Ostatnio Sony BMG Entertainment Polska zaproponował melomanom serię „Kultowy Winyl”, która obejmuje 23 najsłynniejsze albumy z lat 50, 60, 70, 80 i 90-tych. Niedawno nakładem tej wytwórni ukazała się także winylowa wersja kultowej płyty Pearl Jam –„Ten”. Natomiast wytwórnia Rockers wydała kilka miesięcy temu album „Tata Kazika 2”, zespołu Kult. Jednak cały czas ok. 70 proc. dostępnych na rynku płyt winylowych to produkt małych, niezależnych wytwórni. – Każdy liczący się zespół za punkt honoru poczytuje sobie winylową edycję swych albumów. Najnowsze wydawnictwa Franz Ferdinand, Tricky, The Cinematic Orchestra dowodzą, że płytom winylowym nic nie grozi, nawet w dobie internetu – podsumowuje Maciek Czarnecki z wytwórni Isound Labels.

Kajagoogoo z Limahlem powracają

95 odsłon
Tagi:

Kajagoogoo z Limahlem powracają

Grupa Kajagoogoo wznawia działalność na dobre. Choć Limahl i spółka na razie planują  tylko koncerty na Wyspach Brytyjskich (przełom września i października 2009), to będzie to pierwsza trasa formacji w pięcioosobowym składzie od 25 lat. Kajagoogoo wznawiało już działalność, lecz bez Limahla. W 2008 roku Kajagoogoo wydało w internecie, pierwszą od 23 lat nową płytę (jeszcze bez Limahla).

Ultravox wraca w oryginalnym składzie!

126 odsłon
Tagi:

Powrót Ultravox w oryginalnym składzie!

Warren Cann, Chris Cross, Billy Currie i Midge Ure reaktywowali Ultravox! Jak podaje oficjalna strona grupy http://www.ultravox.org.uk zespół zagra trasę koncertową "Return to Eden - Reunion Tour" w kwietniu i maju tego roku. Wszystkie koncerty będzie można zobaczyć i usłyszeć na Wyspach Brytyjskich. Niestety, na razie nic nie wiadomo, żeby zespół planował nagranie nowego materiału. Przypomnijmy, że Ultravox rozpadł się de facto po wydaniu w 1986 roku płyty "U-Vox". W 1991 pod nazwą Ultravox wznowił działalność klawiszowiec Billy Currie. Nagrał dwie bardzo kiepskie płyty: "Revelation" oraz "Ingenuity" i w 1996 roku rozwiązał zespół. Miejmy nadzieję, że tym razem możemy spodziewać się czegoś więcej.

Powrót The B-52's?

73 odsłon
Tagi:

Powrót The B-52's?

Amerykańska grupa The B-52's zapowiada wydanie pierwszej po prawie piętnastoletniej przerwie płyty studyjnej. Znana jest już jedna nowa piosenka pt. "Pump", która miała niedawno swoją premierę w jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych. Nowa płyta nie ma jeszcze tytułu, ale ma się pojawić w drugiej połowie 2006 roku. 14 marca The B-52's zagrali w nowojorskim radiu wraz z The Rolling Stones. W planach są również koncerty na Wyspach Brytyjskich. Ostatnim albumem The B-52s jest "Good Stuff" z 1992 roku. W 1998 roku ukazała się składanka "Time Capsule".

Aktualizacja 2023 r. - Płyta "Funplex", ostatnia jak na razie w dyskografii B 52's, ukazała się ostatecznie w 2008 roku.

The New Cars bez Rica Ocaska

The New Cars bez Rica Ocaska

Amerykański zespół The Cars powróci pod nazwą The New Cars. Popularna w latach 80. grupa - znana m.in. z przeboju "Drive" - ma w planach wydanie albumu koncertowego. Na płycie mają znaleźć się trzy premierowe utwory, skomponowane przez gitarzystę Elliota Eastona i klawiszowca Grega Hawkesa. Piosenki będą zaśpiewane przez nowego wokalistę, Todda Rundgrena. Pierwszy singiel zespołu, "Not Tonight", ukaże się na początku trasy koncertowej The New Cars, którą zespół zagra razem z Blondie. Główny kompozytor "starego" The Cars, Rick Ocasek, nie weźmie udziału w reaktywacji zespołu. Benjamin Orr, gitarzysta i wokalista The Cars zmarł w 2000 roku. Po raz ostatni The Cars wystąpili na żywo w 1987 roku.