Kraftwerk zagra w Katowicach
W piątek 1 sierpnia 2025 roku, w Katowicach w ramach Off Festival wystąpi Kraftwerk - niemiecki klasyk muzyki elektronicznej. Początek koncertu zaplanowany jest na ok. godz. 23:40. Jednodniowe bilety na piątkowy dzień Off festivalu, podczas którego zagra Kraftwerk można kupić m.in. na AleBilet.
Początki Kraftwerk
{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=JbK1GulvSDQ{/youtube}
Kraftwerk to absolutnie kluczowa formacja dla rozwoju muzyki elektronicznej w muzyce pop. Zaczynał od grania bardzo eksperymentalnego. Zanim wykrystalizowała się kraftwerkowa idea człowieka-maszyny, panowie Florian Schneider i Ralf Hütter zaczynali od tradycyjnych instrumentów akustycznych, które starali się od początku wykorzystywać w specyficzny sposób, by tworzyć niespotykane dźwięki. Podobnie zresztą postępowali inni przedstawiciele psychodelicznego kraut rocka, ocierającego się czasami nawet o scenę jazz rockową. To właśnie częścią tej sceny był na początku Kraftwerk. Przez kolejne lata, panowie eksperymentowali z brzmieniem, budowali własne instrumenty. W tym czasie przez zespół przewinęło się wielu muzyków, ale od początku stanowił przede wszystkim duet Floriana Schneidera i Ralf Hüttera, którzy w swoim rozumieniu zatrudniali tylko na różnych etapach swojej działalności "perkusistów" lub innych pomocników.
Ukształtowanie klasycznego oblicza Kraftwerk
{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=GEnx9xS79Lc{/youtube}
Przełomowy dla historii Kraftwerk okazał się rok 1973, gdy do zespołu dołączył Wolfgang Flür a panowie w coraz w większym stopniu zaczęli polegać na syntezatorach i automatach perkusyjnych. Niebagatelny wpływ na muzykę formacji miał Konrad "Conny" Plank, niemiecki producent i inżynier dźwięku, który pracował razem z Kraftwerk nad stworzeniem brzmienia, którego muzycy poszukiwali od początku swojej działalności. I to właśnie głównie dzięki jego pracy udało się je wypracować. To charakterystyczne i nowatorskie brzmienie objawiło się już na płycie "Autobahn" (1974). Po jej nagraniu Kraftwerk rozstał się w niezbyt elegencki sposób z Plankiem i już samodzielnie - choć przy walnym udziale Karla Bartosa, który w tym czasie dołączył do grupy - rozwijał swoją muzyką. Grupa osiągnęła swoje analogowe apogeum na płycie "Die Mensch-Maschine" (1978) a następnie Kraftwerk wszedł w świat cyfrowy dzięki albumowi "Computerwelt" (1981). To był prawdziwy futuryzm, który wyprzedził swój czas i zmienił oblicze muzyki pop.
Znaczenie zespołu dla popkultury
Kraftwerk wynalazł nowoczesną muzykę elektroniczną, syntezatorową, ale nie stał się światową gwiazdą i nie podbił list przebojów. Niemieccy muzycy zostali natomiast inspiracją dla innych, którzy ponieśli ogień dalej i stworzyli muzykę, która w następnych latach królowała na listach przebojów. Koncert Kraftwerk na Wyspach Brytyjskich w 1975 roku zainspirował wielu późniejszych muzyków brytyjskich, którzy już wkrótce założyli swoje zespoły. Muzykę Kraftwerk na język list przebojów przełożyli członkowie: The Human League, OMD, Depeche Mode, Ultravox a także Gary Numan. To oni spili śmietankę, którą "naważyli" Niemcy.
Kraftwerk udowodnił, że nie trzeba kopiować wykonawców z kręgu anglosaskiej muzyki wywodzącej się z bluesa i rock and rolla, by odnieść sukces w świecie popkultury a nawet ten świat zmienić. Muzyka Kraftwerk, od czasu całkowitego porzucenia tradycyjnych instrumentów w połowie lat 70., była intencjonalnym odrzuceniem tradycji anglo-amerykańskiego bluesa i rock and rolla.
{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=OYhQVrXBgxU{/youtube}
Muzyka Kraftwerk inspirowała nie tylko przyszłe gwiazdy synth popu lat 80. Bez fragmentów pochodzących ze suity "Trans-Europe Express" - konkretnie z fragmentu „Metall auf Metall” a także beatu z utworu "Numbers" z "Computerwelt" prawdodpobonie inaczej wyglądałby hip hop. Muzyką Kraftwerk inspirowali się również w latach 80. twórcy techno i house.
Dzisiaj z oryginalnego składu grupy pozostał Ralf Hütter, który nadal dowodzi niemiecką elektrownią, dobierając sobie nowych współpracowników. Drugi element trwały zespołu - Florian Schneider - zmarł niestety w 2020 roku.
Kupuj i sprzedawaj bilety na koncerty w bezpieczny sposób
Wejściówki m.in. na koncert Kraftwerk można kupić na AleBilet. Jest to serwis umożliwiający bezpieczny zakup wejściówek z drugiej ręki. Unikalną cechą platformy jest to, że sprzedający sami ustalają ceny biletów, które chcą sprzedać. Umożliwia to trafienie na atrakcyjne oferty – szczególnie bliżej terminu poszczególnych wydarzeń. A czasami możena kupić bilety na wydarzenia, które już zostały wyprzedane.
Artykuł powstał we współpracy z AleBilet