Artykuły

Zaobserwuj nas

Alternativepop.pl powraca!

Łódź, 7 stycznia 2023 r.

Alternativepop.pl powraca! Będą nowe teksty, ale także zmiany i dlatego parę słów o tym, czego można spodziewać się w nowej odsłonie Alternativepop.pl. Zacznę od przedstawienia się 😊

Nazywam się Andrzej Korasiewicz, mieszkam od urodzenia w Łodzi w 1973 roku. Muzyki słucham od kiedy pamiętam, a na pewno świadomie od 1983 roku, kiedy dostałem pierwszy adapter i pierwsze płyty (winylowe, bo innych wtedy nie było 😊) – TSA „Live”, Perfect „Live”. Z czasem moje gusta i zainteresowania się rozwijały, zmieniały, przekształcały, ale najważniejszym ich źródłem stała się audycja Romantycy Muzyki Rockowej prowadzona w latach 80. w II Programie Polskiego Radia przez Tomasza Beksińskiego. I właśnie te fascynacje legły u podstaw założenia w 2000 roku listy dyskusyjnej lata80 a następnie w 2001 roku strony Alternativepop. O kolejnych perypetiach strony piszę poniżej.

Czym będzie odrodzony Alternativepop.pl w 2023 roku? Będzie moją osobistą stroną, na której będę pisał o wszystkich moich aktualnych zainteresowaniach muzycznych. Oczywiście na stronie znajdują się wszystkie moje teksty, które powstały od 2001 roku i były na starej stronie. Na nowej nie będę się ograniczał tylko do wspomnień o latach 80. i narzucał sobie ograniczeń stylistycznych. Spodziewajcie się więc wszystkiego 😊. Nie będę pisał jedynie o muzyce, która zawiera treści satanistyczne, szowinistyczne i rasistowskie, bo takich nie akceptuję. Mimo zamiłowania do mroku i melancholii, będę starał się spojrzeć z jaśniejszej strony na muzykę 😊 (AK)

Łódź, 26 lutego 2023 r.

ERRATA - stare i nowe teksty innych autorów

Na nowej stronie są sukcesywnie przywracane, w miarę odnajdywania, teksty innych autorów z lat 2001-2017. Teksty mają walor historyczny i warto, by były dostępne w internecie.  (AK)

Łódź, 19 marca 2023 r.

Na stronie znalazły się już stare teksty - recenzja, wywiady i relacje autorstwa: Jakuba Oślaka, Tomasza Włazińskiego, Adama Pawłowskiego (†), Łukasza Wiśniewskiego (†), Tomasza Musialika. Od wczoraj jest też nowy tekst Jakub Oślaka, któremu dziękuję za chęć dalszego pisania dla Alternativepop.pl! Zatem na stronie znajdziecie nie tylko stare, ale i nowe teksty innych autorów! (AK)

 

Kalendarium Alternativepop.pl

2000 – powstanie listy dyskusyjnej „lata80” na Yahoo.com

2001 maj – powstanie strony domowej Alternativepop pod adresem www.alternative.pop.prv.pl

2002 – zarejestrowanie domeny www.alternativepop.pl i wykupienie serwera wirtualnego w az.pl

2002 – Alternativepop dostaje pierwszą akredytację na Castle Party, od tego czasu festiwal w Bolkowie staje się dla Alternativepop.pl najważniejszą imprezą w roku i przez kilka następnych lat jest głównym celem pielgrzymek redaktorów Alternativepop.pl (maksymalnie na Castle Party reprezentuje 3 redaktorów AP)

2001-2005 – stronie przybywa współpracowników, w 2005 roku jest już kilkanaście stale piszących osób

2001-2005 – kilkukrotna zmiana szaty graficznej strony. Strona, który początkowo została zrobiona tylko w html, przechodzi na pierwszy moduł do zarządzania treścią (jportal)

2001-2005 – strona, która zaczęła od prezentowania moich fascynacji muzyką lat 80. (głównie new romantic, synth pop, nowa fala) staje się serwisem związanym ze środowiskiem dark independent, informuje o nowościach z kręgu rocka gotyckiego, industrialu i electro/EBM

2006 - Alternativepop.pl obchodził rocznicę 5. lat swojego istnienia, w związku z czym w Łodzi odbyła się dwudniowa impreza jubileuszowa, podczas której wystąpili: Wolfram, Emiter, Moan, C.H.District, Interzone, [haven], DHM >> Relacja z imprezy

2007 - formalizacja istnienia serwisu jako tytułu prasowego. Alternativepop.pl został wpisany przez Sąd Okręgowy w Łodzi do rejestru czasopism (jako Magazyn Internetowy Alternative Pop – Alternativepop.pl) z numerem rejestru 963, a Biblioteka Narodowa w Warszawie zarejestrowała Alternativepop.pl w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczyła numerem ISSN 1897-9793.

2007 - według danych stat24.pl (dawne stat.pl) w czerwcu 2007 r. Alternativpop miał rekordową liczbę ponad 20 000 unikalnych użytkowników, którzy oglądali stronę 210 000 razy (odsłony)

2008 – serwis wystartował w nowej szacie graficznej i w oparciu o nowy  CMS-a (joomla) i nową szatę graficzną.

2005-2008 – serwis rozszerza swoją tematykę o tzw. „nowe brzmienia” i nową muzykę z kręgu indie oraz rocka alternatywnego. Stronie przybywa współpracowników. W 2008 roku jest już kilkadziesiąt osób, które przysyłają swoje teksty do publikacji. Alternativepop.pl zyskuje sekretarza redakcji, dwie korektorki, stałych fotoreportetów (jeden na stałe mieszkający w Niemczech i przysyłający foto-relację z niemieckich festiwali dark independent – Wave Gotik Treffen czy M'era Luna).

2009-2015 – ze względu na brak czasu spowodowany obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi zmniejszam swoją częstotliwość publikowania tekstów. Zmniejsza się też liczba współpracowników.

2010-2017 – strona stworzona w 2008 roku w oparciu o joomlę ma coraz więcej problemów technicznych. W końcu przestaje działać.

2017 – pod adresem www.alternativepop.pl/blog tworzę blog w oparciu o Wordpress. Do bloga przenoszę z serwisu Alternativepop.pl wszystkie swoje teksty, które powstały od 2001 roku (około 300 recenzji, relacji i innych artykułów)

2017 – rozwijam fanpage na Facebooku, w którym publikuję informacje o nowych płytach, roczne podsumowania muzyczne oraz linki do klipów. Obecnie ma on 2 tysiące obserwujących

2017-2020 – z powodu braku czasu na blogu publikuję sporadycznie. Blog ma również problemy techniczne. W 2021 roku blog ulega uszkodzeniu i nie mogę dodawać nowych materiałów.

2019-2020 – rozpoczynam współpracę z internetowym radiem Gdynia Radio. Tworzę audycję radiową Alternativepop.pl. Do końca 2020 roku powstaje prawie 80 audycji o tematyce znanej z moich publikacji w serwisie Alternativepop.pl. Audycje dostępne są w formie podcastów w serwisie Mixcloud: www.mixcloud.com/andrzej-korasiewicz/ 

2022 – zaczynam rozwijać kanał Altetnativepop.pl na Youtube. Publikuję tam amatorskie nagrania audio-video z koncertów, na które chodzę.

2022-2023 – podejmuję pracę nad przywróceniem strony Alternativepop.pl. Na początku 2023 Alternativepop.pl powraca 😊

Redakcja starego Alternativepop.pl:

Z-ca redaktora naczelnego w latach 2003-2007

Tomasz Musialik (Laurel), Trzebinia (obecnie Szkocja)

Z-ca redaktora naczelnego w latach 2002-2008

Tomasz Właziński (Tomek), Łódź

Z-ca redaktora naczelnego w latach 2005-2008

Ewa Kuba (stjarna), Warszawa

Z-ca redaktora naczelnego w latach 2010-2015

Jakub Oślak, Warszawa

Sekretarz redakcji w 2008 roku

Marcin (świerk) Świerczek, Kraków

Fotoreporter (2003-2010)

Monika Buko (AKINOM1), Wrocław

Fotoreporter (2003-2014)

Crimson, Münster (Niemcy)

Korektorki (współpraca w 2008 roku):

Krystyna Szurmańska, Tarnowskie Góry
Katarzyna Borowiec (Mała Mo), Ostrowiec Świętokrzyski

Współpracownicy:

ś.p. Adam Pawłowski, Warszawa (zmarły)
Agnieszka Skowron, Bielsko-Biała/Łódź
Andrzej Baster, Madryt
Andrzej Ratajczak, Toruń
Anna "Aurra" Pankiewicz, Kielce
Artur Jakrzewski
Artur Nowakowski, Poznań
Bartosz Sadulski, Wrocław
Bartek Makświej, Wągrowiec
Darek Baran, Prudnik
Emilia Stachowska, Kostrzyn Wlkp
Hania Wróbel, Inowrocław
Jakub Karczyński
Jakub Pietrusiak, Kwidzyn
Jakub Zdanowicz (Jamzdan) Warszawa
Janusz Matysiak, Legnica
Jarosław Kowal, Gdańsk
Kamil Bogucki (Lord Moloh) Legnica
Karol Gawerski (Sonic), Bartoszyce
Katarzyna Gizińska (Jos), Gostynin/Toruń
Katarzyna Kolbowska, Warszawa
Krzysztof Chromik (Zarathos)
Krzysztof Ciemnołoński (Ciemny), Warszawa
Krzysztof Hoła (Chris), Katowice
Krzysztof Tryk (Idiotik), Legionowo/Warszawa
Łukasz Iwasiński, Łódź
Łukasz Miernik (.wookie), Gdańsk/Elbląg
ś.p. Łukasz Wiśniewski (Szelak), Góra (zmarły)
Magdalena Krysiak (syrop), Siedlce
Mantrykota, Śląsk
Marcin Jarmulski (Asphodel), Wrocław
Marek Gajdecki (Vimag), Jelenia Góra
Marek Michalski (Gastromat), Łódź/Warszawa
Mark Brüggemann, Oldenburg (Niemcy)
Mariusz Łuniewski (Void)
Marta Kacprzycka (Rage69), Kraków
Mateusz Rękawek (Karaluch), Łódź
Natalia Skoczylas, Lublin
Olga Drenda (Disia), Katowice
Paulina Sagan, Sosnowiec
Paweł Skrzypczak (Joulopukki), Kraków
Piotr Król (Hiac), Łódź
Piotr Słowiński (Słov1k)
Przemek Kutyłowski (Przemekk), Wrocław
Renata Żybura, Poznań
Robert Łada (Blut), Gliwice
Roman Kuziel, Tychy
Roni, Szymanów
Sebastian Witkowski, Warszawa
Tomasz Matysiakiewicz (matis_keynell), Zabrze
Wojciech Kostoglu, Wrocław
Wojciech Żurek, Żywiec
Zosia Sucharska, Gdańsk.