Informacje

Zaobserwuj nas

James Ford - producent Depeche Mode - debiutuje w Warp

James Ford - producent Depeche Mode - debiutuje w Warp

James Ellis Ford - to kompozytor, multiinstrumentalista, producent i autor tekstów, który współpracował z największymi nazwiskami i nazwami w branży muzycznej, od Arctic Monkeys po Depeche Mode, przez Foals, Gorillaz i Kylie Minogue. Występował jako członek The Last Shadow Puppets podczas trasy koncertowej a wraz z Jasem Shawnem tworzył Simian Mobile Disco. Teraz skupi na sobie całą uwagę dzięki swojemu debiutanckiemu solowemu albumowi "The Hum" wydanemu przez Warp Records.

James zręcznie uniknął oczywistego wyboru, jakim było przejrzenie swoich kontaktów, aby stworzyć popowy album z udziałem plejady największych gwiazd współczesnej muzyki. Zamiast tego zdecydował się na stworzenie jednego z najbardziej urzekających i zniewalających albumów w 2023 roku, który jest zarówno hołdem dla delikatnej i oryginalnej angielskiej muzyki pop Briana Eno i Roberta Wyatta, jak i listem miłosnym do palestyńskich korzeni jego żony i syna. Łączy eksplorację brzmienia progresywnej sceny Canterbury z nowoczesną produkcją elektroniczną, dźwiękową podróż kosmiczną z klasycznymi, chwytającymi za serce motywami.

Na 'The Hum' (LP) James zagrał wszystko na żywo, bez sekwencjonowania, bez programowych syntezatorów i bez cyfrowego nagrywania przy pomocy komputera. Muzyka została nagrana prosto na taśmę przy pierwszym lub drugim przejściu, co nadało jej istotnego bezpośredniego charakteru. Lista wykorzystanych instrumentów obejmuje fortepian, Wurlitzer, Clavinet, klarnet basowy, flet, saksofon tenorowy, Serge modular, ARP 2600, Maxikorg, Oberheim, cymbały, wiolonczelę, organy Philicorda i wibrafon, nie wspominając o basie, perkusji i gitarach. W rzeczywistości James nauczył się gry na klarnecie basowym specjalnie na potrzeby albumu. Jako ogromny wpływ James wymienia lata spędzone w Manchesterze przed SMD, kiedy to chłonął Grahama Masseya - legendy acid house'owego 808-State, kosmicznego outsidera Paddy'ego Steera, ale także sięgał po przełomowe płyty takich ekscentrycznych twórców multiinstrumentalistów jak Todd Rundgren, Haruomi Hosono, Nick Lowe i Ivor Cutler.