Informacje

Zaobserwuj nas
WESPRZYJ NAS

Przypominamy o koncertach OMD w Polsce

Przypominamy o koncertach OMD w Polsce

Przypominamy, że Orchestral Manoeuvres In The Dark (OMD) zagra w lutym 2024 roku aż trzy koncerty w Polsce:

06.02.2024 - Gdańsk, B90
07.02.2024 - Warszawa, Stodoła 
08.02.2024 - Kraków, ICE

Mimo że koncerty są już wyprzedane, bilety można odkupić w sposób legalny w serwisie: Alebilet.pl

Historia OMD

Orchestral Manoeuvres in the Dark (OMD) jest jedną z bardziej rozpoznawalnych gwiazd synth popu lat 80., kiedy królował na listach przebojów. Andy McCluskey i Paul Humphreys znali się jeszcze z czasów szkolnych. Najpierw próbowali swoich sił w różnych lokalnych zespołach, by w 1978 roku połączyć swoje siły i powołać do życia OMD. 

W lutym 1980 roku ukazał się debiutancki album pt. "Orchestral Manoeuvres in the Dark", który przyniósł grupie pierwszy większy przebój pt. "Messages", który osiągnął  13. miejsce listy najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii. Już w październiku tego samego roku ukazała się druga płyta OMD pt. "Organisation", zawierająca singiel "Enola Gay", który dotarł do 8. miejsca listy najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii.

W listopadzie 1981 roku na rynku ukazała się kolejna płyta OMD pt. "Architecture & Morality", która przyniosła grupie największy sukces zarówno komercyjny jak i artystyczny. Album zbierał dobre recenzje, zawierał materiał przemyślany, inteligentny a jednocześnie nie pozbawiony przebojowości. Płyta osiągnęła najlepsze miejsce na liście sprzedaży w UK w historii grupy a trzy single z niej pochodzące dotarły do Top 5 najlepiej sprzedających się singli w UK. Największy sukces odniosło "Souvenir", które dotarło do 3. miejsce, "Maid Of Orleans" osiągnęło 4. pozycję. Kolejne płyty - "Dazzle Ships" (1983), "Junk Culture" (1984), "Crush" (1985) - potwierdziły silną pozycję OMD. 

OMD nie chodziło jdnak tylko o sukces komercyjny. Andy McCluskey przekonywał w wywiadach, że grupa chce łączyć przebojowość Abby i eksperymentatorskie puszukiwania kompozytora Karlheinza Stockhausena. Ten motyw przewija się od początku w twórczości OMD. Z jednej strony muzycy w sposób nowatorski stosowali syntezatory,  poszukując nowych brzmień. Z drugiej strony grupa nie zapominała o tworzeniu przebojów. Jednak kolejna płyta "The Pacific Age" (1986) zachwiała popularnością OMD. Nie była też sukcesem artystycznym.

W 1988 z zespołu odszedł Paul Humphreys. Andy McCluskey nie zrezygnował z szyldu OMD i wydał w 1991 roku  album "Sugar Tax". Płyta niespodziewanie odniosła spory sukces komercyjny docierając do 3. miejsca najlepiej sprzedających się albumów w UK a dwa single z niego dotarły do TOP 10 najlepiej sprzedających się singli. Jednak dwa kolejne albumy nagrane przez McCluskeya solo pod nazwą OMD nie powtórzyły tego sukcesu. 

W 1996 roku zespół oficjalnie zakończył działalność. W 2006 roku po 10 latach od zniknięcia nazwy OMD z show-biznesu, doszły słuchy o reaktywacja grupy w oryginalnym składzie. I rzeczywiście to nastąpiło.  W 2010 roku ukazał się album "History of Modern", na którym znalazły się nowe kompozycje, ale też utwory starsze, które nigdy nie zostały nagrane i wydane. Jednym z nich jest "Sister Marie Says" oryginalnie napisany w roku 1981, a wydany dopiero na "History of Modern".

OMD na dobre wróciło na scenę. Ukazały się kolejne nowe albumy: "English Electric" w 2013 roku, "The Punishment of Luxury" w 2017 oraz najnowszy "Bauhaus Staircase" w 2023 roku. I właśnie ten album będą promować koncerty w Polsce.

Kupuj i sprzedawaj bilety na koncerty w bezpieczny sposób

Wejściówki m.in. na koncerty OMD można kupić na AleBilet. Jest to serwis umożliwiający bezpieczny zakup wejściówek z drugiej ręki. Unikalną cechą platformy jest to, że sprzedający sami ustalają ceny biletów, które chcą sprzedać. Umożliwia to trafienie na atrakcyjne oferty –  szczególnie bliżej terminu poszczególnych wydarzeń. A czasami możena kupić bilety na wydarzenia, które już zostały wyprzedane.

Artykuł powstał we współpracy z AleBilet