Zbliżają się dwa koncerty Depeche Mode w Polsce
Już niedługo dwa koncerty Depeche Mode w łódzkiej Atlas Arenie w ramach Memento Mori World Tour 2024!
27 lutego 2024, wtorek, Łódź
29 lutego 2024, czwartek, Łódż
Na koncerty Depeche Mode będzie można wybrać się również w Berlinie i czeskiej Pradze.
Depeche Mode to dzisiaj gigant electro-popu. Jak to się stało, że grupa, która powstała w 1981 roku zawojowała serca milionów fanów na całym świecie? Oprócz własnych umiejętności i talentu, ważne okazało się połączenie sił z Danielem Millerem.
Początki Daniela Millera
Daniel Miller już na przełomie lat 60. i 70. interesował się muzyką, która wykraczała poza rockowy szablon. W tym czasie odkrywał brzmienie niemieckich zespołów, takich jak: Can, Faust, Neu! i Kraftwerk. W czasie eksplozji punk rocka zainspirowała go idea DIY (Do It Yourself). Fascynacja muzyką Kraftwerk i podejście DIY doprowadziły do kupienia czterościeżkowego magnetofonu, syntezatora Korg 700S i małego miksera. W ten sposób powstał projekt The Normal.
Narodziny Mute Records
W 1978 roku Miller wydał jako The Normal singiel „TVOD” / „ Warm Leatherette”, który ukazał się w założonej przez Millera wytwórni Mute Records. Singiel okazał się pionierski dla rozwoju synth popu, jednak Miller nie do końca wierzył we własne możliwości twórcze. Dlatego postanowił znaleźć wykonawcę, który zrealizuje jego plany muzyczne.
Poszukiwanie wizytówki Mute Records
Jednym z taki twórców miał być Robert Rental. Milller poznał Rentala podczas koncertu industrialnego Throbbing Gristle. Współpraca obu panów rozpoczęła się od zaangażowania Rentala w projekt The Normal. W 1980 roku ukazała się płyta Robert Rental & The Normal, ale nie cieszyła się ani popularnością, ani uznaniem krytyki.
Miller sfinalizował też współpracę z Frankiem Toveyem, który gdy usłyszał singiel The Normal, wysłał Millerowi kasetę demo „Back to Nature”. W efekcie został pierwszym artystą, który podpisał kontrakt z Mute a jego singiel z utworami „Back to Nature”/"The Box" został w 1979 roku drugim wydawnictwem wydanym przez Mute Records.
Silicon Teens
W 1979 roku nakładem Mute ukazał się singiel Silicon Teens pt. "Memphis Tennessee". Silicon Teens było jednak oszustwem Millera. Grupa przedstawiona jako kwartet z członkami o imionach: Darryl, Jacki, Paul i Diane, była fikcją. W wywiadach ich role grali aktorzy, a wokalistę zespołu Darryla udawał Frank Tovey (Fad Gadget). Tovey nie występował na żadnym nagraniu Silicon Teens a wszystkie wokale i partie instrumentalne nagrał sam Miller.
Deutsch Amerikanische Freundschaft
Zanim Miller odkrył Depeche Mode, pokładał również pewne nadzieje w niemieckim zespole Deutsch Amerikanische Freundschaft (D.A.F.). W marcu 1980 roku Miller wydał ich singiel „Kebab-Träume” a następnie album "Die Kleinen und die Bösen", który był pierwszym wydawnictwem długogrającym wydanym przez Mute Records. Płyta otrzmała prefiks katalogu „STUMM”, co było tłumaczeniem nazwy Mute na niemiecki. D.A.F. był jednak zbyt awangardowy dla Millera. Poza tym panowie Delgado i Robert Görl w 1981 roku podpisali kontrakt z większą wytwórnią Virgin i opuścili Mute.
Depeche Mode pod skrzydłami Mute Records
Dopiero w 1981 roku, gdy ukazały się single: "Dreaming of Me", "New Life" i "Just Can't Get Enough" a następnie płyta "Speak & Spell" można było mieć nadzieję, że w końcu udało się znaleźć właściwy zespół. Depeche Mode okazał się strzałem w dziesiątkę. Kariera Depeche Mode osiągnęła jednak rozmiar, którego prawdopodobnie nie tylko Miller, ale również nikt inny nie przewidywał. Już wkrótce będziemy mogli przekonać się o fenomenie Depeche Mode na koncertach w Łodzi.
Kupuj i sprzedawaj bilety na koncerty Depeche Mode w bezpieczny sposób
Wejściówki na koncerty Depeche Mode można kupić na AleBilet . Jest to serwis umożliwiający bezpieczny zakup wejściówek z drugiej ręki. Unikalną cechą platformy jest to, że sprzedający sami ustalają ceny biletów, które chcą sprzedać. Umożliwia to trafienie na atrakcyjne oferty – szczególnie bliżej terminu poszczególnych wydarzeń.
Artykuł powstał we współpracy z AleBilet