Artykuły

Zaobserwuj nas

Duran Duran, czyli pop w dobrym guście

Tekst ze strony  blog.alternativepop.pl, która działała po zawieszeniu serwisu Alternativepop.pl w 2015 roku

 

Duran Duran to brytyjski zespół utworzony w 1978 w Birmingham przez basistę Johna Taylora i klawiszowca Nicka Rhodesa. Na początku nazywał się RAF (skrót od Royal Air Force), w końcu przyjął jednak nazwę na część naukowca "Durand Duranda" z włosko-francuskiego filmu SF z 1968 roku pt. „Barbarella”. W 1981 roku grupa wydała debiutancki album pt. "Duran Duran", który osiągnął 3. pozycję na brytyjskiej liście sprzedażowej. Popularnością cieszyły się utwory: „Planet Earth” i „Girls On Film”. W pierwszej połowie lat 80. grupa wylansowała kilkanaście kolejnych hitów m.in. "Hungry Like the Wolf", "The Reflex", "The Wild Boys", "Is There Something I Should Know?" czy przebój napisany do jednego z "Bondów" pt. "A View To A Kill".

W 1985 roku zespół był na skraju rozpadu. Simon Le Bon, Nick Rhodes i Roger Taylor stworzyli grupę Arcadia i nagrali świetną płytę "So Red The Rose". Z kolei druga część Duran Duran - John Taylor i Andy Taylor stworzyli razem z Robertem Palmerem zespół The Power Station i nagrali płytę "The Power Station” z hitem "Some Like It Hot".

W 1986 roku panowie z Duran Duran zeszli się ponownie, ale w okrojonym składzie. Simon Le Bon, Nick Rhodes (Arcadia) i John Taylor (The Power Station) nagrali album "Notorious", który był próbą zmiany stylu i dostosowania się do nowych czasów, w których syntezatorowy pop został zepchnięty na margines. Płyta nie odniosła sukcesu. Grupa próbowała odzyskać swoją pozycję na kolejnych płytach: "Big Thing" (1988), "Liberty" (1990), ale dopiero dzięki albumowi "Duran Duran (The Wedding Album)" z 1993 roku panowie wrócili chwilowo na top.

W latach 90. członkowie Duran Duran coraz śmielej zaczęli próbować swoich sił współpracując z innymi muzyki. W 1995 roku John Taylor podjął współpracę z supergrupą Neurotic Outsiders, w której skład wchodzili też Steve Jones z zespołu Sex Pistols oraz Matt Sorum i Duff McKagan z Guns N’ Roses. Efektem tej współpracy była płyta pt. "Neurotic Outsiders" wydana w 1996 roku.

Ciekawą inicjatywę podjął też Nick Rhodes, jeden z założycieli Duran Duran. Mało kto wie, że Simon Le Bon nie był wcale pierwszym wokalistą Duran Duran. Początkowo rolę tę pełnił niejaki Stephen Duffy. I właśnie z tym panem Nick Rhodes postanowił odtworzyć pierwotne brzmienie Duran Duran i pomysły, które panowie mieli w 1978 roku, kiedy powstał zespół. W tym celu obaj powołali do życia projekt The Devils. W 2002 roku panowie zagrali dwa koncerty, ukazała się też płyta "Dark Circles".

Tymczasem samo Duran Duran po chwilowej zwyżce formy w 1993 roku wydało kilka albumów, które znowu przeszły bez echa. W związku z tym panowie postanowili odtworzyć skład grupy, który przyniósł im największy sukces. Jak postanowili, tak zrobili, pieczętując to swoiste reunion wydaniem w 2004 roku albumu "Astronaut", który przyniósł hit "(Reach Up For The) Sunrise". W 2010 roku ukazała się płyta "All You Need Is Now", która również była reklamowana jako powrót do oryginalnego brzmienia grupy z lat 80. Bo to lata 80. były najlepszym czasem dla Duran Duran. W 2015 roku panowie wydali ostatnią jak na razie płytę "Paper Gods". Grupa podobno pracuje nad kolejną płytą, która być może ujrzy światło dzienne w 2020 roku.

Andrzej Korasiewicz
23.05.2020 r.