Artykuły

Zaobserwuj nas

Eurythmics - długa droga do sukcesu

Postaram się przybliżyć sylwetkę Annie Lennox i Davida Stewarta, którzy największy sukces odnieśli jako Eurythmics. Zanim to się jednak stało, przez kilka lat szukali swojego miejsca w show-biznesie. Zaczynali już w połowie lat 70. jako The Catch a następnie nagrali 3 albumy jako The Tourists. Najbliżej sukcesu The Tourists byli na drugiej płycie pt. "Reality Effect" wydanej w 1979 roku. Pochodzi z niej m.in. utwór „I Only Want to Be with You” - cover nagrania Dusty Springfield, który zaistniał na brytyjskiej liście przebojów, ale grupa nie odniosła dużego sukcesu, co spowodowało rozpad The Tourists w 1980 roku. Lennox i Stewart byli jednak zdeterminowani by osiągnąć sukces i w końcu dopięli swego.

Po rozpadzie The Tourists założyli grupę Eurythmics, która jednak początkowo również nie mogła się przebić. Pierwsza płyta "In The Garden" z 1981 roku przeszła bez echa. Dopiero wydany pod koniec 1982 roku singiel „Love Is a Stranger” a przede wszystkim następny singiel z 1983 roku „Sweet Dreams (Are Made of This)” spowodowały, że kariera duetu nabrała tempa. Sukces odniosły też longplaye "Sweet Dreams (Are Made of This)" i "Touch" - obie wydane w 1983 roku. Grupa wpisywała się na nich w nurt syntezatorowego popu, choć od początku wprowadzała też elementy innych brzmień. Od płyty "Be Yourself Tonight" z 1985 roku brzmienie Eurythmics jednak coraz bardziej ewoluowało w stronę muzyki środka z elementami popu czy soulu. To z niej pochodził inny wielki przebój grupy pt. "There Must Be An Angel (Playing With My Heart)".

Do końca lat 80. Eurythmics wydał jeszcze trzy albumy - "Revenge" (1986), "Savage" (1987), "We Too Are One" (1989), na których duet poszukiwał swojego miejsca na rynku muzycznym.  Już w czasie nagrywania tej ostatniej płyty jednak w zespole nie działo się najlepiej. David Stewart nagrał utwór "Lily Was Here" z Candy Dulfer, który okazał się sporym sukcesem a także założył zespół The Spiritual Cowboys oraz wydał z nim w 1990 roku płytę "Dave Stewart & Spiritual Cowboys". Duet Eurythmics wydawało się, że przeszedł do historii. Bo nie próżnowała też Annie Lennox. Już w 1988 roku nagrała w duecie z Al Greenem cover piosenki „Put a Little Love in Your Heart” z 1968 roku. W roku 1992 wydała też swoją pierwszą płytę solową "Diva", z której pochodzą dwa przeboje "Walking On Broken Glass" i "Why".

Solową karierę kontynuował też David Stewart. W 1991 roku wydał drugą płytę z The Spiritual Cowboys pt. "Honest" a w 1994 już tylko pod własnym nazwiskiem płytę "Greetings from the Gutter". Umiarkowane zainteresowanie publiczności wzbudziły dwa utwory z nich pochodzące: "Mr. Reed" z albumu "Honest" oraz "Heart of Stone" z "Greetings from the Gutter".

Niewątpliwie większy sukces solo odniosła Annie Lennox, co nie może nikogo dziwić. Wokalista w zespole zawsze jest bardziej zauważalny dla publiczności i przez pryzmat wokalisty postrzegany jest cały zespół. Po sukcesie płyty "Diva", Annie Lennox nagrała w 1993 roku na potrzeby filmu „Drakula” w reżyserii Francisa Forda Coppoli utwór "Love Song for a Vampire", który dotarł do trzeciego miejsca brytyjskiej listy singli. Notabene całą ścieżkę dźwiękową do filmu stworzył Wojciech Kilar. W 1995 roku Lennox wydała drugą solową płytę pt. "Medusa", która przyniosła jej największy hit "No More I Love You's", który dotarł do drugiego miejsca listy najlepiej sprzedających się singli w Zjednoczonym Królestwie.

Pod koniec lat 90. Lennox i Stewart najwyraźniej znudzili się nieco karierami solowymi, ponieważ w 1999 roku po dziesięciu latach przerwy wydali nowy album Eurythimcs pt. "Peace". Płyta, choć wzbudziła zainteresowanie, jednak nie przywróciła grupie pozycji, którą zajmowała w połowie lat 80. Album przyniósł jeden umiarkowany przebój "I Saved the World Today" i to był ostatni akt twórczości grupy. Lennox i Stewart zagrali jeszcze wspólnie kilka koncertów, w 2005 roku ukazała się składanka grupy z ostatnimi dwoma premierowymi utworami, ale to był już koniec i nic nie wskazuje na to, żeby Eurythmics miało kiedyś powrócić. Annie Lennox wydaje co kilka lat premierowy materiał solowy. Jeszcze rzadziej nagrywa David Stewart.

Andrzej Korasiewicz
22.05.2020