Artykuły

Zaobserwuj nas

Odeszli od nas...

Odeszli od nas...

W ciągu kilku miesięcy 2020 roku pożegnaliśmy kilka ważnych postaci świata muzyki, o których trzeba wspomnieć.

W kwietniu, w wieku 73 lat zmarł Florian Schneider, założyciel wraz z Ralfem Hütterem grupy Kraftwerk, jednego z kluczowych projektów, dzięki któremu rozkwitła muzyka elektroniczna. Schneider w 2008 roku odszedł z Kraftwerk, ale bez niego ten zespół by nie powstał.

W marcu w wieku prawie 62 lat odszedł Gabriel Delgado-López. Gabriel Delgado-López to założyciel elektro-falowego duetu Deutsch Amerikanische Freundschaft (D.A.F.). D.A.F. to kolejny zespół, który wyznaczał trendy w muzyce ektronicznej. Bez niego inaczej wyglądałaby muzyka electro-industrialna.

3 maja 2020 w wieku 71 lat w wyniku zachorowania na COVID-19 zmarł David Greenfield, klawiszowiec The Stranglers.

14 marca w Nowym Jorku, w wieku 70 lat zmarł kontrowersyjny Genesis Breyer P-Orridge. Był współzałożycielem grupy Throbbing Gristle i Psychic TV i jednym z twórców industrial music. Jednocześnie był okultystą ocierającym się o satanizm, interesował się wszelkimi przejawami ezoteryzmu. Uważał się za przedstawiciela "trzeciej płci".

W wieku 67 lat na początku stycznia zmarł Neil Peart, perkusista kanadyjskiego Rush. Przyczyną śmierci był rak mózgu, z którym zmagał się od kilku lat.

9 maja w wieku 87 lat zmarł Little Richard, amerykański pionier rock'n'rolla o 3 lata starszy od Elvisa Presley.

20 marca w wieku 81 lat zmarł Kenny Rogers, aktor, ale jednocześnie jeden z bardziej rozpoznawalnych twórców muzyki country.

Nie żyje również Andrzej Adamiak, lider łódzkiego zespołu Rezerwat, który zmarł nagle w wieku 60 lat

W wieku 70 lat odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera.

29 marca w wieku 87 lat odszedł Krzysztof Penderecki.  Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który jednocześnie flirtował z muzyki popularną, zwłaszcza filmową. Był autorem muzyki m.in. do filmów: "Egzorcysta" w reżyserii Williama Friedkina, "Lśnienie" w reżyserii Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" w reżyserii Davida Lyncha czy "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese.

Niech spoczywają w pokoju.

Andrzej Korasiewicz
19.05.2020 r.