Tekst ukazał się na niestniejącej stronie Prawa Łódź
Premiera ostatniego Tytusa
21 stycznia 2021 r. zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, popularny „Papcio Chmiel”, autor komiksów z cyklu „Tytus, Romek i A’Tomek”, na których wychowały się kolejne pokolenia miłośników historii obrazkowych. Papcio Chmiel w czerwcu tego roku skończyłby 98 lat. Do ostatnich swoich dni pracował. Zdążył narysować kolejny, jak się okazało ostatni album opowiadający historię uczłowieczania małpy – Tytusa. Album pt. „Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani" miał swoją premierę 28 stycznia 2021 r., czyli równo tydzień po śmierci autora.
Henryk Chmielewski narysował w sumie XXXI klasycznych książeczek popularnego „Tytusa”. Pierwsza księga w wydaniu książkowym ukazała się w 1966 roku, choć historyjki obrazkowe „Tytusa” swoją premierę miały już w 1957 roku w „Świecie Młodych”. Ostatnia, klasyczna książeczka pt. „Tytus kibicem” ukazała się w 2008 roku. Później Papcio Chmiel rozpoczął nowy cykl albumów historycznych. W 2009 roku ukazało się wydawnictwo pt. „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”. Albumy „historyczne” nie przypominały wcześniejszych komiksów Papcia. Zawierały mniej plansz, które nie układały się w żadną historię przygód trójki przyjaciół, ale koncentrowały się na ukazaniu wydarzeń historycznych. Postacie Tytusa i spółki były tylko pretekstem do zaprezentowania faktów głównie z historii Polski. Oprócz rysunków i nielicznych dialogów komiksowych, obok obrazków pojawiał się tekst wyczerpująco opisujący historyczne wydarzenia przedstawiane w poszczególnych albumach.
Nieprzypadkowo Henryk Chmielewski rozpoczął nowy cykl od przedstawienia historii Powstania Warszawskiego. Sam Chmielewski był powstańcem warszawskim i żołnierzem Armii Krajowej. W kolejnych albumach „historycznych” Papcio przedstawił też historię Bitwy Warszawskiej, bitwy pod Grunwaldem, odsieczy wiedeńskiej, czasy Bolesława Krzywoustego, historię hymnu Polski. W 2018 roku uczcił 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podjął też temat wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz przedstawił opowieść o jedwabnym szlaku. Ostatnim akordem dzieła życia Henryka Chmielewskiego jest wspomniany album przypominający historię chrztu Polski i cofający czytelnika do czasów Mieszka I.
Andrzej Korasiewicz
30.01.2021 r.