Informacje

Zaobserwuj nas

Quiet Sirens z opowieścią bez odwrotu

Quiet Sirens z opowieścią bez odwrotu

Polska formacja art-rockowa Quiet Sirens wyda 24 maja debiutancką płytę pt. "Story of No Reverse". Quiet Sirens to warszawski muzyczny projekt art-rockowy, który istnieje od 2020 roku. Założony przez trio doświadczonych muzyków: Michała Świtalskiego (gitara basowa), Jakuba Długokęckiego (perkusja) i Andreya Pronoza (Andy Gracefall) (śpiew, gitara). W krótkim czasie zespół poszerzył skład kolejnych instrumentalistów, Władka Janickiego (saksofon, klawisze) oraz Tomka Remiszewskiego (gitara prowadząca). Znacząca rolę odgrywa producent muzyczny, z którym zespół regularnie pracuje – Paweł Cieślak/Hasselhoff Studio (odpowiedzialny za produkcję dokonań Ralph Kaminski, Coma, Rogucki, Ted Nemeth etc).

Warstwą liryczną zajmuje się Andy, natomiast strona muzyczna to wynik wspólnego procesu twórczego wszystkich muzyków. W ostatnich trzech latach, zespół wydał osiem singli (niektóre opublikowane w formie klipów/video art). 

Jak zapowiada zespół: "Story of No Reverse" jest albumem koncepcyjnym, napisanym w formie książki. Dwanaście utworów połączyliśmy ze sobą interludiami – rozmowami głównego bohatera-dziecka rozmawiającego ze sobą samym jako dorosłym. Ten dorosły rozmówca pomaga dziecku określić prawidłową drogę, doradza jak żeglować przez życie, jak podążać za głosem serca i wreszcie, jak stawiać nowe kroki by nigdy więcej nie być dla siebie obcym."

W nagraniach partii dialogowych wziął udział syn Andy’ego, co jeszcze bardziej podkreśla osobisty charakter opowieści Andy’ego jako autora wszystkich tekstów. Doświadczając ogromnych zmian w swoim życiu osobistym, Andy przez swoje teksty mówi, że z jego perspektywy ten album zamyka pewien rozdział jego życia. Mając za sobą doświadczenie psychoterapeutyczne widzi swoje życie w szerszej perspektywie, co odzwierciedlają metafory, którymi posługuje się w swoich tekstach.

Album składa się z dwunastu utworów muzycznych i trzech interludiów. Niektóre z nich już zostały opublikowane, jednak wpisują się w koncept albumu. Płyta ma charakter typowy dla art-rocka prezentowanego przez Quiet Sirens i doskonale wypełnia przestrzeń muzycznego świata – "Shallow waters" zabiera słuchacza na pogranicza epickiej opowieści, "Sheet show", "Last Dance", "Sophisticated Goodbye" w świat nowoczesnego rocka, tymczasem "Road with no reverse" ociera się o klimaty stoner’owe. W Quench usłyszymy odrobine bluesa czy nawet jazzu, a w "Like robots" do pojawi się surrealistyczne outro w stylu operowym. Jakkolwiek klasyfikować album gatunkowo, jedna rzecz pozostaje wspólna – całość tworzy emocjonalne doświadczenie opakowane w format książkowej opowieści. 

"Story of no reverse" nagrał i wyprodukował Paweł Cieślak (na co dzień muzycznie wspierający Comę) w swoim Hasselhoff Studio w Łodzi. Jak mówi Quiet Sirens, Paweł jest ojcem brzmienia zespołu. Sesji nagraniowej towarzyszyła twórcza atmosfera, wiele dźwięków powstało w nieoczywisty sposób (np. metalowy naszyjnik trafił na talerz perkusji, za perkusjonalia posłużyły rury wentylacyjne w studio). Starsze utwory zostały przearanżowane i ponownie zmiksowane, żeby wpisywać się w brzmieniowy charakter płyty. 

Oprawę graficzną wykonał Radek Ruciński, zawodowy ilustrator książek – jego grafiki idealnie rezonują z konceptem twórczym płyty.