Artykuły

Zaobserwuj nas

Muzyka ze starego winyla cz. 3

Muzyka ze starego winyla cz. 3

Dwadzieścia lat temu niewiele wskazywało na to, że płyta winylowa będzie przeżywać swój renesans. W tym czasie większość ludzi nadal wyprzedawała za bezcen, czasami wręcz wyrzucała, swoje kolekcje winyli. Właśnie wtedy zacząłem proces skupowania i gromadzenia takich zestawów niepotrzebnych innym płyt winylowych. Teraz dzielę się z Państwem swoimi zbiorami a w nich jest praktycznie wszystko – klasyczny rock, jazz, blues, soul, country, disco, pop, alternatywa, hard rock, heavy metal, muzyka klasyczna...

The Brecker Brothers – Detente (LP) 1980
https://www.discogs.com/release/2176657-The-Brecker-Brothers-Detente

Grupa The Brecker Brothers to, jak sugeruje nazwa, duet braci Randy i Michaela Breckera. Powstał w 1974 roku i istniał aż do 2007, gdy zmarł Michael. Grupa wykonywała łagodną formę jazzu. Przed sobą mam amerykańskie wydanie płyty z 1980 roku. Niestety przycięty jest róg okładki. Ale muzyka jest bardzo przyjemna. Mam do czynienia z bardzo sympatycznym skrzyżowaniem jazzu z funkiem w duchu początku lat 80. 

I jeszcze jeden album braci.

The Brecker Brothers – Straphangin' (LP) 1981
https://www.discogs.com/release/15924546-The-Brecker-Brothers-Straphangin

Tym razem wydanie zachodnioniemieckie. Znowu jest przyjemnie i odprężająco. Podoba mi się. Muzyka jest nastrojowa, lekko przetrącona bardziej złożonym strukturalnie jazzem. Ogólnie to jednak można określić mianem pop fusion 80's.

Curt Cress – Avanti (LP) 1984
https://www.discogs.com/release/1204305-Curt-Cress-Avanti

A tu już jest znacznie ciekawiej. Curt Cress, to perkusista, muzyk sesyjny, producent zaangażowany w wiele projektów ze świata rocka i popu. Bębnił m.in. w progresywnej grupie Triumvirat. Płyta pulsuje rytmem perkusyjnym. Jest to oczywiście muzyka instrumentalna z pogranicza popu i fusion w stylu 80's. I choć album zaczynał się bardzo ciekawie, to jednak z czasem zaczyna nużyć. Jako ciekawostka na pewno można poznać. Ale gdybym miał ocenić to w skali szkolnej - dostateczny plus.

Starz - Starz (LP) 1976
https://www.discogs.com/master/247532-Starz-Starz

Amerykańscy protoplaści glam metalu. Grupa działała głównie w latach 70. kiedy wydała cztery albumy. W 1979 roku zespół przestał istnieć, ale później wracał jeszcze na rynek, choć tylko w 1992 roku wydał jedyną studyjną płytę. Starz gra bardzo fajny hard rock, ewidentnie będący inspiracją dla Motley Crue, Poison czy Twisted Sister. "Starz" to debiutancka płyta z 1976 roku. Bardzo dobrze się tego słucha, jeśli ktoś lubi klasyczny hard rock, nieco glamowaty.

Starz - Violation (LP) 1977
https://www.discogs.com/release/1880853-Starz-Violation

Druga płyta Starz z 1977 roku. Mniej mi się podoba. Brzmienie wydaje się nieco lżejsze, mniej zabrudzone. Tu już jest bliżej Bon Jovi, ale tragedii nie ma. 

Starz - Attention Shoppers! (LP) 1978
https://www.discogs.com/release/1378997-Starz-Attention-Shoppers

Trzecia płyta grupy jest kontynuacją łagodzenie brzmienia. O ile debiut brzmiał typowo hard rockowo, brudno i naprawdę ciekawie, o tyle słuchając "Attention Shoppers!" mam wrażenie, że słyszę Europe z lat 80. albo Bon Jovi i to w lżejszej formie. Choć druga strona jest nieco cięższa. Taki "X-Ray Spex" to kawałek dobrego hard rocka. Jeśli ktoś lubi takie rzeczy, to na pewno może być dla niego ciekawe, że glam metal nie zaczął się w latach 80.

Andrzej Korasiewicz
09.04.2023 r.