Artykuły

Zaobserwuj nas

Alternativepop.pl - czyli zamiast wstępniaka

Alternativepop.pl - czyli zamiast wstępniaka

O co chodzi z nazwą Alternativepop.pl i czemu powstała strona? W skrócie chodzi o muzykę, która, wywodząc się ze sceny mniej lub bardziej undergroundowej, niezależnej, zdobyła popularność, często osiągnęła wielki sukces komercyjny, albo może to zrobić w przyszłości. Modelowymi przykładami takich wykonawców są: Depeche Mode, The Cure czy New Order. Stronę założyłem w 2001 roku po to, żeby o takiej muzyce pisać i przybliżać ją innym. 

Początki strony a początki Internetu w Polsce

Strona Alternativepop.pl w 2004 roku

W tym miejscu należy przypomnieć jakie realia Internetu były na przełomie lat 90. i 00. Zacznę od tego, że użytkowników Internetu w Polsce nadal było niewielu. Stałe łącze z Internetem to nie tylko nie był standard, ale wręcz rzadkość. Większość z tych nielicznych korzystających z Internetu nadal łączyła się z nim za pomocą modemów telefonicznych a także kafejek internetowych. Pilotaż tzw. SDI przez TPSA (dzisiejszy Orange) rozpoczął się w 1999 roku, jednak dopiero Neostrada, którą TPSA wprowadziła na rynek w styczniu 2001 roku (kilka miesięcy przed powstaniem Alternative Pop) był początkiem szerszego dostępu Polaków do tzw. "stałego łącza internetowego". Nie było wtedy Wikipedii (anglojęzyczna edycja formalnie powstała w styczniu 2001 roku), nie istniał Youtube (początek w 2005 roku), nie było Facebooka (powstał w 2004 roku), nie było Instagrama (powstał w 2010 roku), ani żadnych innych serwisów społecznościowych. Nie było też pojęcia blogosfery i blogów. Każdy kto miał jakieś zainteresowania, chciał się nimi podzielić z innymi, a przy tym potrafił zrobić stronę www i umieścić ją w sieci, robił to. I tak właśnie zrobiłem ja.

Trochę historii Alternative Pop

Strona Alternativepop.pl w 2006 roku

Stronę uruchomiłem w maju 2001 roku. Impulsem było to, że nie udało mi się znaleźć w Sieci miejsca, do którego mógłbym się przyłączyć i pisać o muzyce, którą się interesowałem. Chodziło o wspomnianą już muzykę z kręgu Depeche Mode, The Cure, pop z lat 80., tego co grał Tomasz Beksiński w audycjach z cyklu "Romantycy Muzyki Rockowej" emitowanych w II Programie Polskiego Radia, a także muzykę opisywaną w latach 80. w rubryce "Mroczni niezależni" Przemysława Mroczka w "Magazynie Muzycznym". 

Ponieważ w Sieci nie było Wikipedii, ani żadnego innego centralnego miejsca, w którym można było dowiedzieć sie czegoś o klasycznych grupach i muzyce z lat 80. (ani żadnej innej zresztą), strona Alternativepop początkowo pełniła funkcję takiej muzycznej encyklopedii w zakresie opisywanej muzyki. Pewną pozostałością tego są na stronie teksty z tych czasów, które miały za zadanie w krótki, zwięzły sposób przybliżać podstawowe pojęcia: Industrialny wirus w kulturze masowej >>, Muzyka gotycka i pochodne >>,Style w muzyce - wolna interpretacja >>

Krótko po uruchomieniu Alternative Pop zaczęli zgłaszać się chętni współpracownicy. Do końca 2001 roku strona miała już kilka takich osób a w roku następnym współpracowników było już ponad dwudziestu. W całej historii Alternativepop.pl, ze stroną, w ten lub inny sposób, współpracowało ponad 50 osób.

W początkach istnienia strona związała się z rodzącym się wtedy wokół festiwalu Castle Party, środowiskiem dark independent. Nastąpiło to nie do końca zgodnie z moją intencją, która legła u podstaw powstania serwisu, bo nigdy nie byłem częścią żadnej subktultury, a szczególnie gotyckiej, jednak znaczna część osób z kręgu Castle Party interesowała się muzyką, o której pisaliśmy na stronie. 

Strona Alternativepop.pl w 2009 roku

Z czasem zaczęło przybywać współpracowników, którzy słuchali i pisali o nowej fali zespołów (Interpol, Editors itd.), nawiązujących do muzyki niezależnej z lat 80., dzięki czemu strona poszerzyła swoją tematykę.

Od początku sporo miejsca poświęcałem również elektronice, szczególnie tzw. "nowej elektronice" i z chęcią witałem wszystkich, którzy chcieli o takiej muzyce pisać. 

Strona do 2015 roku działała w formie portalu muzycznego, obejmując patronat nad koncertami i innymi imprezami muzycznymi. Logo Alternativepop.pl pojawiało się również na wydawnictwach płytowych.

Teraźniejszość Alternativepop.pl

Po kilku latach przerwy strona wróciła do sieci w 2023 roku jako "Alternativepop.pl - Magazyn Autorów". Strona staje się dzisiaj miejscem, w którym mogą publikować różni autorzy, którym odpowiada moje przesłanie i którzy po prostu chcą tutaj zamieszczać swoje premierowe teksty.

"Alternativepop.pl - Magazyn Autorów" to również archiwum tekstów starego serwisu Alternativepop.pl. Sukcesywnie przywracam większość tekstów i innych materiałów, które udało mi się odzyskać ze starej bazy danych AP, a przy tym uważam, że są wartościowe lub najzwyczajniej pasują do tematu strony. 

Przede wszystkim chcę jednak, żeby to było miejsce, w którym spotykają się autorzy niezależnie od swojego światopoglądu i innych różnic pozamuzycznych po to, żeby dzielić się swoimi wrażeniami z odsłuchanych płyt, uczestnictwa w koncertach i inspirować tym innych oraz siebie nawzajem. Niech muzyka nas łączy!

Andrzej Korasiewicz
11.07.2023 r.