Recenzje

Zaobserwuj nas
WESPRZYJ NAS

Wyszukaj recenzję:

Clannad - Legend

Clannad - Legend
1984 RCA

1. Robin (The Hooded Man) 2:48
2. Now Is Here    3:32
3. Herne    5:08
4. Together We    3:28
5. Darkmere    1:59
6. Strange Land    3:10
7. Scarlet Inside 5:08
8. Lady Marian    3:20
9. Battles    1:01
10. Ancient Forest 2:59
 
Irlandia jest krajem niezwykle ciekawym, jeśli chodzi o rozwój muzyki. Praktycznie każdy zespół, który stamtąd pochodzi, robi sporą karierę na rynku międzynarodowym. Jest to swoisty ewenement, lecz właśnie dlatego warto badać tę małą w sumie scenę, z której wywodzi się chociażby U2, Cranberries i wiele innych znamienitych osobowości...

Clannad, nagrywający albumy od 1973, przeszedł bardzo ciekawą ewolucję. Rozpoczynając swoją drogę, zespół wykonywał muzykę ludową, lecz wraz z kolejnymi płytami, horyzonty artystów wchodzących w jego skład, poszerzały się. Co ciekawe, choć większość piosenek jest w języku rdzennie celtyckim (gaelicki), praktycznie nie zmniejsza to zainteresowania twórczością Irlandczyków. Już w roku 1983, na albumie "Magical Ring", zaszło wiele zmian w brzmieniu - zespół zaproszono także do skomponowania piosenki na potrzeby filmu "Harry's Game". Czasy wyłącznie akustycznego folku zakonczyły się dla Clannad, wraz z coraz częstszym wykorzystywaniem syntezatorów, w połączeniu z tradycyjnymi instrumentami. Pozwoliło to spenetrować różne style, od jazzu przez pop rock (najbardziej rockowym albumem jest bez wątpienia "Macalla" z 1985), czy new age chociażby ("Lore", 1995) - przy jednoczesnym zachowaniu inspiracji folkiem.

Zespół zyskiwał coraz większą renomę, stając się wręcz wizytówką kulturalną Irlandii. W roku 1984 angielska stacja HTV rozpoczęła produkcję słynnego serialu "Robin Of Sherwood". Clannad podjął się stworzenia oprawy dźwiękowej do niego - przy okazji tworząc najsłynniejszą ze swoich płyt - "Legend"... Teksty wszystkich utworów są tym razem w języku angielskim.

Większość pamięta zapewne otwierającą cały album kompozycję z lat swojego dzieciństwa, gdyż film o Robin Hoodzie był transmitowany również przez polską telewizję. Cały soundtrack oparty jest w dużej mierze na wyeksponowanych klawiszach, bezprogowym basie elektrycznym i niezwykle ciekawym śpiewie wokalistki... Jeśli za kryterium wartości nagrania uznać fakt, iż ogółem sprzedano 150 tysięcy płyt (sprzedaż utrzymuje się zresztą do dzś), mamy do czynienia z praktycznie najsłynniejszą, najlepszą oraz najbardziej popularną produkcją Clannad.

"Ancient Forest", z tak charakterystyczną linią basową oraz uzupełniającymi ją klawiszami, jest piosenką niezwykle pogodną i chwytliwą. Spokojny "Now Is Here", stopniowo rozwijający się i przeradzający w utwór z chóralnym śpiewem całego zespołu lub niemniej znany "Herne", utrzymany w mrocznej konwencji, budujący nastrój tajemniczości, stanowią wyjątkowo mocny punkt "Legend". Natomiast romantyczny "Together We", gdzie wykorzystano motyw folkowy, lub instrumentalny "Darkmere" - to jeszcze inne oblicze Clannad, po którym widać przynajmniej trochę, jakim rodzajem wrażliwości artystycznej dysponują wszyscy muzycy grający tutaj... Bardzo dobrze, nastrojowo i mocno brzmi "Strange Land", zaś w "Scarlet Inside" zespół poszedł bardziej w kierunku muzyki popularnej, nie tracąc jednakże własnego ja.

Świetnie opracowano również zakończenie płyty, ponieważ zastosowano kontrast. Subtelny "Lady Marian", równy i spokojny utwór, niezwykle mocno odcina się na tle "Battles", motywu znanego ze scen bitewnych w "Robin Of Sherwood". To najostrzejszy temat płyty, trwający nieco ponad minutę, z zacinającą gitarą akustyczną, mocnym basem i nisko zestrojonymi bębnami. Finał tej kompozycji wyznacza agresywny bas, kilka głuchych uderzeń w taraban i pauza.

Być może, ukazanie się "Legend", przyćmiło inne, nie mniej wartościowe nagrania Clannad wydawane wcześniej i później - lecz dzięki temu albumowi zespół zyskał międzynarodową sławę, która nie przemija, tak jak w przypadku innych wykonawców. Irlandzka grupa trwale zapisała się w czołówce najciekawszych wykonawców na świecie, zaś jeśli brać pod uwagę ich najsłynniejszą płytę - jest to nagroda w zupełności zasłużona.

Adam Pawłowski
22.01.2004 r.