Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Kajagoogoo - Islands

Kajagoogoo - Islands
1984/2004 EMI Records

1. The Lion's Mouth
2. Big Apple
3. Power to Forgive
4. Melting the Ice Away
5. Turn Your Back on Me
6. Islands
7. On a Plane
8. Part of Me Is You
9. The Loop

bonus 2004

10. Turn Your Back On (Thompson & Barbiero US Mix)
11. The Pump Rooms Of Bath
12. The Garden (Instrumental)
13. Monochromatic (Live)
14. Big Aoole (Metro Mix)
15. The Lion's Mouth (The Beasy Mix)
16. Turn Your Back On Me (Extended Dance Mix)

Kajagoogoo to jeden z symboli muzyki pop lat 80.. Wciskany przez wielu w szufladę "new romantic", tak naprawdę niewiele miał z nią wspólnego. Debiutancka płyta "White Feathers" z 1983 roku i przebój "Too Shy" wyniosły grupę na szczyt popularności. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci pierwszej połowy lat 80. został wokalista Kajagoogoo - Limahl, który stał się obiektem westchnień przedstawicielek płci pięknej. Trudno dzisiaj opisać niesłychaną popularność Limahla. Nie było to może takie szaleństwo jak na punkcie The Beatles w latach 60., ale wymiaru amoku na punkcie Limahla nie da się z niczym innym porównać. Limahl wkrótce odszedł od zespołu co, jak się okazało, na krótką metę przyniosło mu jeszcze większy sukces. Wylansowane przez Limahla przeboje "Neverending story" i "Only for Love" są do dzisiaj jednymi z wizytówek lat 80..

Koledzy z zespołu, których Limahl zostawił na lodzie, nie poddali się jednak i jeszcze w tym samym - 1983 - roku przystąpili do przygotowania materiału na kolejną płytę. Efektem tej pracy był singiel "Big Apple" a następnie album "Islands", który przyniósł muzykę zaskakująco interesującą. Singiel "Big Apple" odniósł umiarkowany sukces na listach przebojów, ale pod względem muzycznym "Islands" jest ciekawą propozycją pop 80's, która wyraźnie wzbogaca i rozszerza brzmienie Kajagoogoo w porównaniu z nagraniami z debiutanckiej płyty razem z Limahlem. Nadal charakterystycznym elementem brzmienia Kajagoogoo pozostaje elektroniczna perkusja, ale na plan pierwszy wysuwa się pulsujący bas, a brzmienie kolejnych utworów, za sprawą bogato wykorzystanych instrumentów dętych - trąbka, saksofon - otrzymuje posmak funku i soulu. Jednocześnie Kajagoogoo udowadnia, że Limahl nie miał decydującego wpływu na kształt muzyki zespołu. Na płycie "Islands" są bardzo zgrabne i przebojowe kompozycje - "Turn Your Back on Me", "The Lion's Mouth", "Power to Forgive" - które do dzisiaj zachowują swój urok.

Jednym z lepszych utworów nie tylko Kajagoogoo, ale muzyki 80's w ogóle jest moim zdaniem "The Lion's Mouth", na który chciałem zwrócić uwagę. Nagranie dotarło do 2. miejsca Listy Przebojów Trójki w 1984 roku, ale nie o samą przebojowość tego numeru chodzi. To bardzo inteligentna kompozycja pop, która potrafi naprawdę zawładnąć słuchaczem. Warto też dodać, że w 1984 roku zespół przybył do Polski na koncerty - co było wówczas dużym wydarzeniem - a płyta była dostępna w PRL na winylu. "Islands" to jednak mimo wszystko pozycja głównie dla sentymentalnie nastawionych miłośników brzmień 80's. Na pewno cieszy fakt, że obie płyty Kajagoogoo - również "White Feathers" - zostały wznowione na kompaktach. W obu przypadkach są bonusy, choć moim zdaniem niezbyt interesujące niestety.

"Islands" było właściwie ostatnią płytą Kajagoogoo. Później zespół nagrał jeszcze jako trio pod nazwą Kaja płytę w 1985 roku, która zupełnie przeszła bez echa. Zremasterowane wydanie "Islands" z 2004 roku jest więc dokumentem przypominającym tę efemerydę muzyczną. Czy warto o niej pamiętać? Ci, którzy lubią lata 80. raczej nie będą mieć wątpliwości. [8/10]

Andrzej Korasiewicz
01.04.2006 r.