Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Nena - ? (Fragezeichen)

Nena - ? (Fragezeichen)
1984 Epic

1. Rette Mich
2. Land Der Elefanten
3. Unerkannt Durchs Märchenland
4. Küss Mich Wach
5. Lass Mich Dein Pirat Sein
6. Ich Häng an Dir
7. Sois Bienvenue
8. Keine Antwort
9. Der Bus Is' Schon Weg
10. Es Regnet
11. Der Anfang Vom Ende

Czy ktoś jeszcze pamięta tę wykonawczynię? Przyznam się, że na sam widok słowa "Nena" robi mi się jakoś tak cieplej na sercu. Podobnie, gdy widzę nazwy Classix Nouveaux, Sal Solo, Kajagoogoo, Limahl... Tak, to są wykonawcy, którzy nierozerwalnie wiążą się z latami 80., w dodatku w większości z polską specyfiką. A jeśli jeszcze przypomnimy sobie inne klimaty z tamtych czasów... trzy pierwsze części "Gwiezdnych Wojen", "Wejście Smoka", "Błękitny Grom", "Klasztor Shaolin"... No tak, chyba się rozmarzyłem :)

Nena pochodziła z RFN - wrogiej wobec NRD zachodniej republiki niemieckiej. W 1983 roku odniosła ogólnoeuropejski sukces piosenką "99 Luftballons".  Muzycznie był to rodzaj popularnego wówczas new wave/new romantic z przewagą rockowej ekspresji. Śpiew Neny i niemieckie teksty nadawały nagraniom specyficznego klimatu. Nena wykonywała bowiem większość piosenek w swoim ojczystym języku, choć "99 Luftballons" nagrany został także w wersji angielskojęzycznej. Dużą popularność Nena zdobyła w Polsce. Jej nagrania trafiły na Listę Przebojów Programu Trzeciego.

Płyta "?" jest trzecią pozycją w dyskografii Neny a właściwie grupy Nena Band, której Nena była wokalistką. Zawiera jedenaście tanecznych, rockowych kompozycji, które po latach nieco nużą. Na płycie są dwa przeboje: tytułowy "? (Fragezeichen)" oraz "Das Land Der Elefanten". Obie kompozycje są chyba najciekawsze na płycie. Album pod względem artystycznym nie jest wybitnhm osiągnięciem. Gdy dzisiaj go słucham zastanawiam się, jak to się stało, że wokalistka zdobyła wtedy popularność. Ale może kluczem do sukcesu było to, że Nena śpiewała po niemiecku? Publiczność lubi niespodzianki i chce czasami odpocząć od angielskiego. W ten posób popularność zdobyli m.in.: Vanessa Paradis, Desireless, Alizee, Tatu i ... Rammstein ;).

Płytę polecam tym, którzy chcą przypomnieć sobie klimat lat 80.. Twórczość Neny można kupić za niewielką cenę w dużych hurtowniach muzycznych w największych polskich miastach. [6.5/10]

Andrzej Korasiewicz
23.02.2005 r.