Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Mesh - Touring Skyward (A Tour Movie) [Blu-ray+2CD]

Mesh - Touring Skyward (A Tour Movie) [Blu-ray+2CD]
2022 Dependent

1. Kill Your Darlings
2. My Protector
3. Circles
4. You Didn't Want Me
5. Tactile
6. Once Surrounded
7. The Fixer
8. Two +1
9. Too Little Too Late
10. Runway
11. I Fall Over
12. Little Missile
13. Leave You Nothing
14. The Last One Standing
15. Confined
16. The Traps We Made
17. Just Leave Us Alone
18. Taken For Granted
19. There Must Be A Way
20. Born To Lie
21. Before This World Ends
bis:    
22. Born To Lie
23. My Protector

Mesh jest już na rynku niezależnego synth popu od ponad 30 lat. Mimo tak długiego okresu działalności nigdy nie zdobyli uznania w rodzimej Wielkiej Brytanii, za to doskonale wpasowali się w niemiecki rynek synthpopowy oraz scenę dark independent. Niewątpliwie Mesh to rzecz dla fanów Depeche Mode, którzy chcieliby powrócić do bardziej klasycznego brzmienia z lat 80.. Mesh to jednak nie grupa z Basildon, więc nie ma tylu dobrych kompozycji w repertuarze, dlatego na dłuższą metę muzyka Mesh zawsze wydawała mi się nieco monotonna. Zresztą tak jest w przypadku większośći epigonów Depeche Mode. Jednak takie utwory jak "You Didn't Want Me" czy "My Procector" zawsze wywołują u mnie lekki dreszczyk. Jest naprawdę nieźle.

"Touring-Skyward" to nie pierwsze wydawnictwo video grupy, bo mieliśmy już wydane na DVD: "We Collide Tour" (2007) oraz w symfonicznym anturażu "Live At Neues Gewandhaus Leipzig" (2017), ale "Touring-Skyward" to pierwsze wydawnictwo na blu-ray. Płyta wydana została w dużym boksie o formacie kwadratu odpowiadającego wielkośći A4. Twarda, kartonowo-kredowa okładka zawiera kilkadziesiąt kredowych stron ze zdjęciami z touru i wszystkimi tekstami utworów, które znalazły się na wydawnictwie. Album składa się z jednego krążka blu-ray i dwóch CD, na których znajdziemy ten sam zestaw utworów. Blu-ray ma dźwięk Dolby Digital, dwukanałowy, zatem nie ma DTS Master Audio, znanego z większości wydawctw blu-ray, ani innej formy dźwięku przestrzennego. To minus wydawnictwa, ale nie na tyle wielki, żeby z niego zrezygnować. W końcu bootlegi z komórki brzmią gorzej :). Z drugiej strony jak się wydaje koncert na blu-ray, to przydałoby się jednak zadbać o doskonalszą formę dźwięku. Utwory na wydawnictwie video mają przerwy, nie jest więc to płynny zapis koncertu, bo nagrania wybrane zostały z trzech różnych występów. Realizacja video jest poprawna, nie przeszkadza. Są zbliżenia na muzyków, szerszy plan sceny a także widok na publiczność. Mój egzemplarz wydawnictwa działa, ale słyszałem o problemach z odtwarzaniem płyty blu-ray u niektórych, więc proponuje podchodzić z pewną ostrożnością, gdyby ktoś chciał nabyć płytę.

Grupa podczas zarejestrowanej trasy koncertowej była w trakcie promocji ostatniej jak na razie, wówczas najnowszej, płyty zespołu "Looking Skyward" (2016), dlatego repertuar z jednej strony zawiera numery z tego wydawnictwa, z drugiej jest przekrojowy. Na "Touring Skyward (A Tour Movie)" otrzymujemy wszystko to, co charakterystyczne dla Mesh. Wokalista Mark Hockings w znanej wszystkim czapeczce (że też się nie zgrzeje ;)) odśpiewuje kolejne numery, publiczność tańczy i podskakuje,  a widzowie filmu mają namiastkę występu na żywo. Koncert obejrzałem i wysłuchałem z przyjemnością, choć był pewien moment znużenia monotonią, którą z pewnością Mesh raczy słuchaczy na dłuższą metę. (6.5/10)

Andrzej Korasiewicz
29.01.2023 r.