Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Depeche Mode - Heaven (single)

 
Depeche Mode - Heaven 2013 Columbia/Sony
 
Single
 
1. Heaven (Album Version)
2. All That's Mine
 
(Deluxe Album Version) Maxi
1. Heaven (Album Version)
2. Heaven (Owlle Remix)
3. Heaven (Steps To Heaven Rmx) - Thomas Fehlmann
4. Heaven (Blawan Remix)
5. Heaven (Matthew Dear Vs. Audion Vocal Mix)
 
"Heaven" jest pierwszym singlem zapowiadającym nową płytę Depeche Mode pt. "Delta Machine", która ukaże się 26 marca. Depeche Mode to dzisiaj wielka machina marketingowa, która działa jak każda inna firma a jej działania ukierunkowane są na jedno - jak największy zysk. Wiadomo, że zysk będzie wtedy, kiedy fanom spodoba się muzyka na nowej płycie, dlatego jakość samej muzyki również ma znaczenie. Żeby było jasne. Ja nie krytykuję tego marketingowego podejścia Depeche, ale piszę o nim, żeby można było oddzielić sferę marketingu od twórczości.
 
Depeche Mode atmosferę zaczęło podgrzewać już w 2012 roku. Przecieki o wydaniu nowej płyty oraz trasie koncertowej zaczęły rozpalać serca fanów wiele miesięcy temu. W końcu odbyła konferencja prasowa w październiku, na której zaprezentowano fragmenty filmowo-muzyczne z pracy w studio oraz podano daty koncertów. W styczniu dowiedzieliśmy się jaki będzie tytuł nowej płyty oraz promującego singla. Drugiego lutego ukazał się singiel "Heaven" - od razu w dwóch wersjach. Singiel podstawowy zawiera albumową wersję utworu "Heaven" oraz nagranie "All That's Mine", które znajdzie się na dodatkowym dysku wersji deluxe "Delta Machine". Druga wersja singla to tzw. "maxisingiel", na którym znajdziemy ponownie albumową wersję "Heaven" oraz cztery remiksy tego utworu. Ponieważ do wydania "Delta Machine" jeszcze niemal dwa miesiące, z pewnością sporo osób kupiło oba single (to wyczekiwanie...). Ja równiez należę do tej grupy. Należy więc stwierdzić, że fani zostali świetnie rozegrani, tak by wyciągnąć od nich jak najwięcej pieniędzy. Nie żebym się skarżył. To raczej podziw profesjonalizmu biznesowego Depeche Mode.
 
Tak to wygląda z marketingowego punktu widzenia. A jak jest muzycznie? Ponieważ to właściwie tylko dwa nowe utwory, to trudno przewidzieć w jakim kierunku ostatecznie wyewoluuje płyta. Skrawki muzyczne z konferencji prasowej w 2012 roku wskazywały na brzmienie wręcz industrialne. Singlowy "Heaven" jest natomiast lekko zakwaszoną balladą, bliską tego co Gahan robił ostatnio z Soulsavers. "All That's Mine" jest utworem bardziej dynamicznym i wielu osobom podoba się bardziej niż "Heaven". Ponieważ jednak Depeche Mode postanowili nie umieszczać go na podstawowej wersji albumu powstaje pytanie, czy pozostałe utwory są tak dobre, że szkoda im było miejsca na "All That's Mine", czy może muzycy DM stracili busolę i nie bardzo potrafą odróżnić dobre utwory od tych gorszych? Czas pokaże. Tymczasem stwierdzę tylko, że należę do osób, którym "Heaven" podoba się i to w podstawowej wersji. Same remiksy nie ruszają mnie specjalnie. Ot, miłe dodatki. Najbardziej przekonuje mnie "Heaven (Blawan Remix)". Dobry jest też numer "All That's Mine". W związku z tym, że nie znajdzie się na "Delta Machine" pozostaję z nadzieją, że płyta będzie naprawdę dobra. Niedługo wszystko się okaże. [8/10]
 
Andrzej Korasiewicz
11.02.2013 r.