Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Sal Solo - Heart & Soul

 
Sal Solo - Heart & Soul
1985/2006 MCA/Cherry Red
 
1. Heartbeat
2. Poland (Your Spirit Won't Die)
3. Shout! Shout!
4. San Damiano
5. Music + You
6. Contact
7. Go Now
8. Forever Be
 
bonus cd 2006 
 
9. Adoramus Te
10. Just A Feeling
11. How Was I To Know?
12. Metanoia
13. Drift Away
 
Sal Solo to wokalista niezwykle popularnego w Polsce w latach 80. syntezatorowego zespołu Classix Nouveaux. W 1985 roku wydał debiutancką a zarazem w pewnym sensie pożegnalną płytę "Heart & Soul". Dlaczego pożegnalną skoro Sal nagrywał później muzykę? Nagrywał, ale po nawróceniu na chrześcijaństwo przestał wydawać płyty nastawione na zysk i zdobycie popularności. Muzyka, jaką od tego czasu tworzy Sal Solo jest różnorodna, ale jej nagrywanie nie jest celem samym w sobie. Sal za pośrednictwem swojej twórczości rozpowszechnia Słowo Boże. Stylistycznie najczęściej jest to pop z elementami gospel i wtrętami innych stylistyk. Czasami słychać w nowej muzyce Sala Solo echa twórczości z lat 80. ale głównym łącznikiem z nią jest głos wokalisty. Dlatego choć "Heart & Soul" jest solowym debiutem, to jednocześnie jest pożegnaniem z muzyką synth-pop i new romantic. 
 
W latach 1984-85 Sal Solo wraz z kolegami, z wtedy właściwie już nieistniejącego Classix Nouveaux, znajdował się w Polsce na szczycie popularności. Zespół reaktywowała się specjalnie po to, żeby wystąpić w naszym kraju na koncertach.  Najpierw Listę Przebojów Programu Trzeciego opanował numer "Heart From The Start" Classix Nouveaux, który był cztery razy na pierwszym miejscu. Na przełomie 1984 i 1985 roku na pierwsze miejsce trafił solowy numer wokalisty pt. "San Damiano", który również spędził tam cztery tygodnie. Pomiędzy tymi nagraniami redaktorzy Trójki wylansowali utwór pt. "Poland (Your Spirit Won't Die)"  nagrany, jak nietrudno się domyślić, w hołdzie Polsce. Kompozycja dotarła do piątego miejsca LP3, ale na liście występowała jako numer Classix Nouveaux, choć ostatecznie ukazała się na solowej płycie Sala.
 
W 1985 roku, kiedy wydawało się, że Classix Nouveaux definitywnie przestał istnieć, Sal Solo wydał płytę "Heart & Soul", która okazała się kopalnią przebojów. Znalazły się na niej znane już wcześniej utwory "San Damiano" i "Poland (Your Spirit Won't Die)". Singlem promującym album wokalisty okazał się utwór "Music + You", który osiągnął drugą pozycja na LP3. Co dziwne, kolejne numery, które lansowała Trójka z solowej płyty wokalisty nieistniejącego już Classix Nouveaux, trafiały na listę jako nagrania... Classix Nouveaux. "Heartbeat" w połowie 1985 roku dotarł do 3. miejsca LP3 a utwór pt. "Shout! Shout!" 14 września 1985 roku był nawet liderem zestawienia! Oba nagrania występowały jako numery Classix Nouveaux. Pokazuje to pokrętność tamtych czasów, specyfikę popularności Classix Nouveaux oraz Sala Solo w Polsce, a przede wszystkim nonszalancję i dowolność w podejściu do rzeczywistości ówczesnych radiowych redaktorów.
 
Sal Solo i Classix Nouveaux karierę na liście zakończyli w grudniu 1985 roku, kiedy numer "Forever Be" osiągnął 5. miejsce zestawienia Listy Przebojów Programu Trzeciego. Tym razem utwór "występował" jako nagranie Sala Solo. O silnych związkach Sala Solo z Polską może świadczyć to, że na okładce płyty "Heart And Soul" widnieje reprodukcja fragmentu obrazu z jasnogórskiej Sali Rycerskiej, przedstawiającego oblężenie klasztoru w Częstochowie. W teledysku do "San Damiano", nakręconym w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, brali udział chórzyści z polskiego chóru Lutnia. Te wszystkie polskie akcenty pokazują jak bardzo wyjątkowym dla Polski wykonawcą jest Sal Solo i jak bardzo wyjątkowa Polska stała się dla niego samego.
 
Album "Heart And Soul" to pożegnanie z noworomantyczną twórczością Classix Nouveaux a poprzez delikatne akcenty chrześcijańskie pokazanie drogi, którą Sal Solo wtedy zaczął podążać. Płyta jest stylistyczną kontynuacją ostatniego albumu Classix Nouveaux pt. "Secret". Spokojnie mogłaby być firmowana nazwą Classix Nouveaux i niewielu zauważyłoby różnicę. Pod względem jakości kompozycji jest nawet lepiej niż na "Secret". Osiem utworów nie tworzy wprawdzie zwartej całości, ale nagrania z płyty są bardziej udane niż na płycie "Secret". Mimo wszystko "Heart And Soul" robi wrażenie trochę chaotyczne zbioru kompozycji kończącego pewien etap twórczości artysty. Obok niekwestionowanego hitu "San Damiano", niezwykle zgrabnego i udanego przeboju "Music + You" oraz pięknej ballady "Forever Be", nieco przypominającej "San Damiano", na płycie znalazł się również również numer pt. "Contact", który wcześniej Sal Solo śpiewał na płycie francuskiego zespołu Rockets.
 
"Heart & Soul" na swoją kompaktową premierę czekał aż do 2006 roku. Na reedycji albumu oprócz ośmiu kompozycji z oryginalnego winyla, znalazło się pięć bonusów. "Adoramus Te" to singiel wydany w 1987 roku, pochodzący z już w pełni chrześcijańskiej fazy życia Sala Solo. Muzycznie jest jeszcze zbliżony do klimatu "San Damiano". Z tego samego 1987 roku pochodzi "How Was I To Know?".  "Just A Feeling" to druga strona 12' "Forever Be" z 1985 roku. "Metanoia" i "Drift Away" to utwory pochodzące oryginalnie z limitowanego wydania kasety magnetofonowej pt. "Metanoia" z 1992 roku, choć nagrane jeszcze w latach 80. Oba są już utrzymane w innej stylistyce niż syntezatorowy pop i wypadają mniej ciekawie. "Heart & Soul" to jednak dla fanów 80's pozycja obowiązkowa. Mimo że album wielkim osiągnięciem artystycznym nie jest, to w kolekcji maniaka 80's jest koniecznością :). [8.5/10]
 
Andrzej Korasiewicz
13.12.2012 r.