Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Egoist - Breaking Moment Demo

Egoist - Breaking Moment Demo
2004 Wydanie własne

1. Product
2. Fallen
3. Melting Point (harsh vox)
4. Equalization
5. Century of Sorrow
6. Memory of the Past (re-construction mix by Egoist)

Ta recenzja już od dawna powinna być na stronie. Egoist, czyli Kuba Włodarski, to łodzianin, który wydał demo w 2004 roku, a ja niestety ciągle nie mogłem znaleźć czasu, by je przesłuchać i napisać parę zdań. Tymczasem Egoist to jedno z ważniejszych wydarzeń na polskiej scenie electro-EBM. Ważnych, bo ciągle tak nielicznych... Egoist, obok Controlled Collapse, VSI i kilku synth popowych zespołów, daje jednak nadzieję na narodzenie w Polsce sceny electro z prawdziwego zdarzenia.

"Breaking Moment" ujawnia przede wszystkim wpływy Billa Leeba oraz Front Line Assembly. Utwory "Fallen", "Melting Point" oraz "Equalization" brzmią jak FLA z kilku ostatnich płyt. Eleganckie, wycyzelowane brzmienie inteligentnego electro to coś, co prezentuje Kuba Włodarski. Utwór numer 5 - "Century if Sorrow" - jest bardziej dynamiczny i taneczny. Choć faktura pozostaje taka, jak w poprzednich nagraniach, dynamizm nadaje mu nowej jakości. Tutaj słychać bardziej Egoista, niż Leeba. Z kolei pierwszy utwór - "Product" - kojarzy mi się nieodparcie z niemieckim Haujobb. Klimat iście z "Solution for a Small Planet". Kończący płytkę "Memory of the Past" to udana rekonstrukcja nagrania kolegi z Łodzi - kr-lika, czyli Controlled Collapse.

Całość dema jest właśnie taką wypadkową FLA i Haujobb, choć ze zdecydowanym naciskiem na FLA. Ogólnie muzyka jest bardzo interesująca. Warto inwestować energię w dalszą twórczość. Jedynym zarzutem, jaki można postawić Egoistowi to nadmierne naśladownictwo. Ale od czegoś trzeba zacząć. 

Andrzej Korasiewicz
06.11.2005 r.