Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

J Mascis - What Do We Do Now

J Mascis - What Do We Do Now
2024 Sub Pop

1. Can't Believe We're Here    3:58
2. What Do We Do Now    5:00
3. Right Behind You    4:20
4. You Don't Understand Me    3:50
5. I Can't Find You    4:24
6. Old Friends    4:13
7. It's True    5:16
8. Set Me Down    3:53
9. Hangin Out    4:53
10. End Is Gettin Shaky    4:48

"What Do We Do Now" to czwarta solowa płyta J Mascisa, czyli lidera amerykańskiego klasyka niezależnego rocka Dinosaur Jr. To formacja pierwszej fali grup indie rockowych, które od połowy lat 80. kształtowały nową scenę, tkwiąc jeszcze w postpunkowej reminiscencji. Grupa charakteryzowała się brudnym brzmieniem, z charakterystyczną zfuzzowaną gitarą J Mascisa i jego równie charakterystycznym wokalem o barwie głosu podobnej do Toma Petty'ego lub Neila Younga. Jego wokal nie był wrzaskliwy, ale za to gitara robiła sporo hałasu. Dinosaur Jr. był wzorem dla wielu nieco młodszych wykonawców, nie tylko z kręgu amerykańskiego rocka. W chwili wybuchu sceny grunge'owej grupa zaczęła być kojarzona z muzyką grunge, choć to m.in. na wpływy Dinosaur Jr. powoływał się Kurt Cobain. Muzyka zespołu była też słuchana przez formacje, które stworzyły później stylistykę shoegaze - Ride, Slowdive, My Bloody Valentine. Moim zdaniem Dinosaur Jr. to bardzo zasłużona, chyba wciąż mało doceniona grupa.

Ja na pewno mam dużą słabość do tego zespołu, który poznałem w okolicznościach opisanych w recenzji płyty "Bug" [czytaj recenzję >>]. Mimo że "Bug" (1988) cieszy się mniejszym uznaniem niż np. poprzednia płyta pt. "You're Living All Over Me" (1987), to u mnie zajmuje szczególne miejsce, ustępując jedynie najsłynniejszej chyba, a na pewno najbardziej rozpoznawalnej "Where You Been" (1993). I właśnie po tej ostatniej mój kontakt z Dinosaur Jr. nieco osłabł. Bo i zresztą formacja wydała jeszcze dwa albumy, w dodatku w mocno okrojonym składzie pozbawionym dwóch  klasycznych muzyków Dinosaur - perkusisty Murpha i basisty Lou Barlowa. W 1997 roku Mascis przestał występować pod nazwą Dinosaur Jr. i można było uznać, że nastąpił ich koniec. Jednak grupa wróciła po kilku latach w klasycznym składzie i od 2007 roku wydała już pięć nowych płyt. J Mascisowi to jednak nie wystarczyło, bo w 2011 roku wydał swoją pierwszą płytę solową, która odróżniała się od macierzystej formacji akustycznym brzmieniem.

"What Do We Do Now" to najnowsza propozycja J Mascisa, która z pewnością przypadnie do gustu fanom Dinosaur Jr. W porównaniu do pierwszych solowych dokonań amerykańskiego gitarzysty i wokalisty, na najnowszej płycie, podobnie jak na poprzedniej, jest więcej brzmień gitary elektrycznej. Muzyka na "What Do We Do Now" nadal jest bardziej akustyczna niż na płytach Dinosaur Jr., jednak konwergencja brzmienia zacieśnia się. W praktyce już w otwierającym album utworze "Can't Believe We're Here", po spokojniejszym, akustycznym wstępie, wchodzi w drugiej minucie sfuzzowana gitara J Mascisa. I tak właściwie jest przez całą płytę. Ogólnie jest nieco spokojniej i akustyczniej niż w przypadku płyt Dinosaur Jr., ale różnica jest coraz mniejsza. Na "What Do We Do Now" nie otrzymujemy żadnych fajerwerków. Nie ma tu niczego co mogłoby kogokolwiek zaskoczyć. Ot, solidne, równe granie w stylu J Mascisa. Wszyscy ci, którzy poszukują jego charakterystycznego brzmienia gitary, odnajdą je również na tej płycie, choć w nieco mniejszej ilości niż na płytach Dinosaur Jr. Ale ci, którzy uwielbiają zblazowany wokal J Mascisa mogą spokojnie sięgnąć po jego najnowszą płytę. W tym zakresie nic się nie zmienia. Wokal brzmi tak samo jak przed czterdziestu laty. Płyta dla fanów Dinosaur Jr. [7.5/10]

Andrzej Korasiewicz
10.02.2024 r.