Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Rozmazani - Hard Times

Rozmazani - Hard Times
2023 Rozmazani

1. Hard Times
2. Zamykam oczy
3. L.O.V.E
4. Bezgłos
5. Jeziora Nieskończone
6. Unspoken Words
7. NINe Days of Falling
8. Elementos Der Terror
9. Brylanty
10. Oddalenie
11. Ciężar
12. Thoughts speak to you
13. Szklana P
14. Ostatni taniec

Rozmazani to duet łódzko-krakowski Wojciecha Szczygłowskiego i Ewy Baran. "Hard Times" to już druga pozycja w dyskografii grupy, ale pozwolę sobie napisać o płycie w oderwaniu od poprzedniego wydawnictwa. 

Płyta od razu zaczyna się mocnym, tytułowym uderzeniem - "Hard Times - które definiuje muzykę Rozmazanych. Świat, który grupa ukazuje to nieco klaustrofobiczna, mroczna, zimnofalowa rzeczywistość ujęta w ramy pulsującego bitu i syntezatorów. Czuć, że twórcy dobrze pamiętają klimat lat 80., bo odwołują się właśnie do takiej estetyki. Ale nie ma tutaj chwytliwych i miłych dla ucha melodii. Jest ciężko i mało optymistycznie, ale intrygująco. Muzyka Rozmazanych to też elementy psychodelii jak w utworze "Jeziora Nieskończone". Łódzko-krakowski duet proponuje mieszankę wpływów cold wave, synth popu, electro/EBM, pobrzmiewa również electroclash. W tej materii grupa próbuje rzeźbić własne propozycje, które korzystają z lubianych stylistyk, ale nie po to, by przykryć brak pomysłów, jak to czasami bywa szczególnie u młodych zespołów. W przypadku Rozmazanych mamy do czynienia z doświadczonymi artystami, którzy przy wykorzystaniu lubianych przez siebie środków wyrazu, kreują własny świat a raczej starają się go ukazać w taki sposób, w jaki go sami postrzegają. 

Bardzo ciekawie prezentuje się wokal Ewy Baran, barwny, choć najczęściej w tonacji horrorystyczno-niepokojącej, żeby nie napisać wprost - histerycznej. Ale nie jest tak w każdym utworze. Wprawdzie trudno stwierdzić, żeby wokal Ewy brzmiał łagodnie, ale czasami jest nieco spokojniej, jak np. w rytmicznym, wręcz technoidalnym "Elementos Der Terror". 

Żeby podkreślić związek z latami 80. Rozmazani umieścili na "Hard Times" też bezpośrednie odniesienia do tamtych czasów jak np. w utworze "Brylanty", który jest własną interpretacją znanego przeboju Izabeli Trojanowskiej. Utwór muzycznie niewiele ma wspólnego z oryginałem, ale tekst się zgadza i przywołuje wspomnienia.

Na uwagę zasługuje sposób wydania płyty "Hard Times". Oprócz umieszczenia albumu w znanych serwisach streamingowych, Rozmazani wydali go również w tradycyjnej formie fizycznej, na nośniku CD. Mimo że płyta została wytłoczona własnym sumptem, wydano ją w ładnym digipacku i na profesjonalnie wytłoczonym kompakcie. Bardzo duży plus. [7/10]

Andrzej Korasiewicz
21.03.2023 r.