Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Various - Sleep Well Chapter III

Various - Sleep Well Chapter III
2007 Requiem Records

1. Adre'n'alin – Thing    5:27
2. Elektrische Muzzikae – Untitlet 6:05
3. Klimt – Ennui 6:48
4. Nitro – Be What You Want 4:56
5. Ptah, Maciej Werk - Honer 4:36
6. Xanax - Prayer 4:43
7. Sorbet – Angel 3:46
8. Waxfood – Secret Gardens 4:26
9. Zapala Selfspoiling Ensamble – I Prefer 5:04
10. Nemezis, Zenial – Exclusive Of 4:16
11. The Band Of Endless Noise, Anna Nacher – Making It All Right 3:50
12. Karol Schwarz All Stars – Simple Happy Song For Christmas 3:50
13. Konrad Kucz, Karolina Kozak – Lobster 3:21
14. Marcin Bociński – Order Out Of The Chaos 6:41

Najnowsza pozycja z labelu Requiem to muzyka, która ma poniekąd nas ukoić do snu. "Śpij dobrze", trzecia odsłona jest jednak w moim mniemaniu płytą raczej do słuchania, aniżeli do miłego zasypiania.

Widać, że Łukasz Pawlak stara się poszerzać zasięg muzyczny swojej wytwórni, otwierając się na nowe trendy skupiające się w dużej mierze wokół tzw. avant-popu. Przyznam szczerze, że spodziewałem się raczej łagodnych ambientów, podlanych leciutkim ciepłym beatem. Tym razem niespodzianka. Płytę otwiera świetny, jeden z najlepszych na płycie, numer "Thing" projektu Adre'n'alin, który bardziej jest zaproszeniem do zabawy w stylu electro, aniżeli do spania. Elektrische Muzzikae, drugi na liście, to projekt, w którym słychać ducha Cinematic Orchestra. Doskonały jest utwór trzeci. Klimt ucieka się w rejony rozlanych przestrzennych gitar - skojarzenia ze słynnym Slowdive, jak najbardziej na miejscu. 

Kilku wykonawców ma tutaj zdecydowany potencjał komercyjny. Wystarczy wymienić Nitro - klimaty spod znaku electro-popu - Waxfood czy choćby Zapala Selfpointing Ensemble. Cały ten album dąży w kierunku delikatnych piosenek oscylującyh wokół wytwórni Monika, czy choćby Morr Music. Nemezis - tu z udziałem Zeniala - tchnie ambientowy oddech w tę płytę. Tripowy beat, przestrzenne krajobrazy dźwiękowe do tego kobiecy wokal - to nowe, bardzo obiecujące oblicze ambientowego Nemezis. Natomiast o stricte elektronicznej muzyce pozwala nam zapomnieć The Band of Endless Noise. Nieco obłąkany wokal Anny Nacher, fajnie przygrywająca transowa gitara, perkusja - wszystko to składa się na bardzo dobry utwór. 

Karol Schwartz All Stars, wpisuje się doskonale w nurt post-rocka, z małą nutką melancholii. To najlepszy utwór tego zespołu, jaki słyszałem. Świetnie wypada Konrad Kucz wraz z Karoliną Kozak, znaną z zespołu Dr.No. To zdecydowanie najlepiej wyprodukowany i zagrany numer na tej płycie. Nie da się ukryć, że oboje mają duże doświadczenie, które słychać. Całość zamyka Marcin Bociński, prezentując się w delikatnym ambiencie, opartym na grze pianina. "Sleep well" chapter III to dobra płyta, choć momentami nierówna. Świetne utwory sąsiadują z przeciętnymi, ale to nie zmienia faktu, że płyta jest warta zakupienia, choćby po to, aby móc posłuchać, co ma do powiedzenia nasza dzisiejsza scena elektroniczna, czy też avant popowa. A mogę zapewnić, że całkiem sporo. [8/10]

Tomasz Właziński
06.04.2007 r.