Recenzje

Zaobserwuj nas

Wyszukaj recenzję:

Talk Talk - The Colour Of Spring

Talk Talk - The Colour Of Spring
1986 EMI Records

01. Happiness Is Easy
02. I Don't Believe In You
03. Life's What You Make
It 04. April 5th
05. Living In Another World
06. Give It Up
07. Chameleon Day
08 Time It's Time

To jedna z najpiękniejszych płyt lat 80-tych. Mark Hollis z kolegami wyczarował album, który do dzisiaj zachowuje pełnię uroku. Talk Talk zaczynali na początku lat 80. jako kolejny zespół z modnego wówczas nurtu "new romantic". Ich pierwszą płytę pt. "The Party's Over" porównywano z dokonaniami Duran Duran i nie dostrzegano wyjątkowości duetu. Tymczasem Talk Talk udowodnił, że jeśli coś zostało z dekady kiczowatego synth popu, to właśnie takie płyty jak "The Colour Of Spring". Już drugi album zespołu pt. "It's my Life" wprowadzał bardziej urozmaicone brzmienia, a trzeci - "The Colour Of Spring" - to prawdziwa symfonia (post) synth popowa.

Album rozpoczyna się od melancholijnego śpiewu Hollisa i subtelnych odcieni pasteli muzycznych w "Happiness Is Easy". Następnie jest równie piękny "I Don't Believe In You" oraz singlowy "Life's What You Make It". Ten ostatni odniósł spory sukces komercyjny. Równie ciekawy był nakręcony do niego teledysk. Kolejny to spokojny, balladowy "April 5th". Po nim drugi przebój, rytmiczny i melodyjny, ale nie gubiący melancholii, "Living In Another World". Kolejne - "Give It Up", "Chameleon Day", "Tiem It's Time" - nie pozwalają oderwać się od muzyki Talk Talk. Niesamowita atmosfera trudno wyrażalnego i nieokreślonego piękna utrzymuje się do końca tego znakomitego albumu.

"The Colour Of Spring" to całość, która nie nuży, ale zachwyca smakiem i czymś nieuchwytnym. Płyta jest absolutnym arcydziełem (post) synth popu, niedościgłym wzorem dla wszystkich epigonów. [10/10]

Andrzej Korasiewicz
23.03.2005 r.